szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

2005-ben, még gazdasági miniszterként, Bajnai Gordon a nyugdíj-előtakarékossági számla (nyesz) magyarországi bevezetésének előnyeiről győzködte – mint utóbb kiderült, sikeresen – Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnököt, idén szeptember közepén, kormányfőként pedig a 2006-ban debütált nyesz-rendszer megszüntetését kezdeményezte.

A döntés magyarázata lehet, hogy – mint azt a HVG-vel a törvényjavaslatot elkészítő Pénzügyminisztériumban (PM) írásban közölte – a kormány megítélése szerint a nyesz-számla nem volt vállalható a fiatalabbak és a kevés megtakarítható jövedelemmel rendelkezők számára. Mindenekelőtt azért – szól a tárca érvelése -, mert ha valaki a nyugdíjba vonulása előtt (vagy a számlanyitást követő három éven belül) veszi fel a megtakarítását, akkor az általa befizetett összegen felüli rész után személyi jövedelemadót és egészségügyi hozzájárulást kell leszurkolnia.

Kérdés, erre miért csak a nyesz-számlák bevezetése után közel négy évvel jöttek rá a József nádor téren. Hiszen ebből megint csak az a következtetés vonható le, hogy nem érdemes hosszabb távra előre tervezni, mert kiszámíthatatlan, milyen gyorsan és miként változnak a jogszabályok.

Pedig a nyesz egy sor előnnyel rendelkezik, például az önkéntes nyugdíjpénztárakkal szemben.

Részletek a legfrissebb HVG-ben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!