szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Mabofi továbbra is együttműködik a magyar hatóságokkal, hogy segítse őket az Emfesz-szel kapcsolatos nyomozásban. „Folytatják a jogi lépéseket Góczi István és mások ellen, akik érintettek az Emfesz csalárd átjátszásában" – jelentette ki a Mabofi igazgatója, David Brown közleményében.

David Brown közölte azt is, hogy médiajelentésekből úgy tudják, az Emfesz irodáit az Európai Bizottság versenyjogi főigazgatósága is átvizsgálta az ügyben folytatott saját, külön nyomozása keretében. Ha ezeket a jelentéseket megerősítik – hangsúlyozta Brown – az különösen nagy jelentőségű, hiszen alátámasztják azt, amit a Mabofi a visszaélés súlyosságáról, valamint a magyar energiaágazatra gyakorolt lehetséges hatásáról állít.

Az Emfesz egy számháború közepébe került, de biztonságosan működik – jellemezte Góczi István, az Emfesz Első Magyar Földgáz és Energiakereskedelmi Kft. vezérigazgatója cége helyzetét egy háttérbeszélgetésen. Góczi István azután beszélgetett újságírókkal, hogy kiengedték az előzetes letartóztatásból, de a bíróság lakhelyelhagyási tilalmat rendelt vele szemben.

A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) a múlt héten házkutatást tartott a gázkereskedő cégnél az Emfesz eladásával kapcsolatban, ismeretlen tettes ellen jelentős értékre elkövetett sikkasztás gyanúja miatt indult nyomozás során.

Az Emfesz vezérigazgatója közölte, ha nem adja el a céget a svájci bejegyzésű RosGas AG-nak, aminek egyik tulajdonosa Szergej Prokopjev orosz üzletember, akkor csődbe megy az Emfesz, ami negatív hatással lett volna a magyar nemzetgazdaságra. Mintegy ezer vállalkozás került volna versenyhátrányba. Ezen túlmenően városi fűtőművekkel együtt mintegy 150 ezer lakossági fogyasztó, kórházak, közintézmények ellátása került volna veszélybe.

Góczi István szerint a korábbi tulajdonos, a Cipruson bejegyzett Mabofi Holdings tulajdonosa, Dmitri Firtas ukrán üzletember az elmúlt három évben mintegy 1,3 milliárd dollárt vitt ki Magyarországról. A pénzügyi rendszer ugyanis az volt, hogy Firtas cége kölcsönöket vett fel az Emfesz-től, amit a résztulajdonában lévő Gazprom érdekeltségű ukrán gázkereskedő RoskUkrenergo osztalékából fizetett ki – mondta.

A múlt év nyarán már látszott, hogy a Firtas-birodalom összeomlóban van, és jelenleg is 50 milliárd forinttal tartozik Firtas az Emfesz-nek. Amennyiben ezt az összeget le kell írni, akkor minden bizonnyal tőkeemelésre lesz szükség az Emfesz-ben, amiről Góczi István már tájékoztatta a RosGas AG-t.

Góczi István szerint 2009. január 9-én utalt utoljára Dmitri Firtasnak, akkor 10 millió dollárt. Hozzátette: „többet nem utalok – mondtam neki –a mert törvénytelen”. Utoljára 2008 őszén kapott pénzt az Emfesz a Mabofi Holdings tartozásainak kiegyenlítésére, amikor a 440 millió dolláros tartozás – kamatok nélkül – 260 millió dollárra csökkent.

A Mabofi – saját közlése szerint – május 6-án fedezte fel, hogy az Emfesz részvényeit „átjátszották” egy Svájcban bejegyzett cégnek, a Rosgas AG-nak.

A magyar liberalizált gázpiacon 20 százalékos részesedéssel a második legnagyobb szereplő az Emfesz, eddig évi 3 milliárd köbméter földgázt értékesített. Korábbi nyilatkozatok szerint az idén várhatóan a tavalyihoz hasonló mennyiségű földgázt értékesítenek, és idei árbevételük is a múlt évihez hasonlóan, várhatóan 230 milliárd forint körül alakul. Tavaly ugyan meghaladta a hét milliárd forintot az adózott nyereség, az idén azonban nullszaldó körüli gazdálkodással és ezzel együtt is kiegyensúlyozott, stabil üzletmenettel számol a cég.

 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!