Befektetési tanácsok november végére
Az elmúlt napok megint csökkenést hoztak a világ tőzsdéin. A dollár erősödött, az olaj ára csökkent, az aranyé rendre történelmi csúcsokat döntött, így mára elérte az 1160 dolláros szintet. A rövid USA állampapírok hozama negatívba fordult, ami viszont a recesszió mélypontján, illetve 1929-ben jellemezte a piaci viszonyokat. Mire figyeljünk a héten?
A részvénypiacokon a befektetők már nem várnak érdemi emelkedést, de eladók sem jelennek meg, mivel a likviditás továbbra is magas, a rövid állampapírok hozamának mai alakulását pedig a pénzintézetek kereslete alakítja, ami szintén likviditásvezérelt folyamat. Az arany ára a tartalékszerep miatt emelkedik újabb és újabb csúcsokra, míg az olaj egyértelműen a részvénypiacok mozgását követi.
Alapjaiban tehát nem változott a helyzet: a gyenge fundamentumok és a rendkívüli mértékű likviditás határozza meg a piaci folyamatokat.
Devizapiac
A nemzetközi befektetői hangulat legjobb fokmérője az EUR/USD alakulása. Amikor ugyanis a hangulat javul, a dollár gyengül. Ezzel egyidejűleg pedig a feltörekvő devizák és a kockázatos eszközök ára is emelkedik.
Az 1,50-es szint továbbra is ellenállásként viselkedik, de a hosszú távú emelkedő trend sem sérült. Ráadásul a keresztárfolyam lokális csúcsai is egyre alacsonyabb szinteket érnek el, így egyértelmű a beszűkülés. Ennek következtében egyre kisebb az a sáv, ami még megfelelő lehetőséget biztosít a befektetők számára. Ezzel együtt viszont a kockázatok emelkednek, ugyanis a beszűkülést feltehetően egy komolyabb kitörés fogja követni. Az irányt azonban most nem lehet hitelt érdemlően még csak megbecsülni sem, így ezúttal kivárást javasolunk. Abban az esetben, ha 1,51 fölé kerül a jegyzés, a devizapár vétele lehet célravezető, míg az 1,47-es szint elérésekor a devizapár eladása javasolható. Jelenleg azonban azt sem lehet megmondani, hogy az előzőekben említett lehetőségek mikor következhetnek be.
A hazai piacon is érezhető volt a nemzetközi hangulat változása. A pozitív változások hatását erősíti, hogy az elemzők várakozásai a magyarországi folyamatokkal szemben egyre optimistábbak, és az MNB a várakozások szerint tovább folytatja az alapkamat csökkentését. Most csak abban van némi véleménykülönbség elemzői körökben, hogy milyen ütemben fogja csökkenteni a jegybank a kamatot. Ma már egyre többen számítanak év végére történelmi minimumra.
A fenti helyzet vezetett oda, hogy a forint a korábbi kisebb megingás után visszakerült a korábbi trendbe: az euróval szembeni oldalazás, míg a dollárral szembeni enyhe erősödés jellemzi. A volatilitás az utóbbi időszakban kissé emelkedett, ami annak köszönhető, hogy a befektetői hangulat az utóbbi időszakban kissé idegesebb lett, hiszen egyre nyilvánvalóbb a piaci árak és a gazdasági fundamentumok közötti ellentmondás.
A kockázatok tehát a forint piacán is emelkednek, de az eddigi trendekben visszataláló jegyzések megfelelő támpontokat jelentenek a pozíciók kiépítése tekintetében. A dollárral szemben nem ajánljuk új pozíciók nyitását, mivel az EUR/USD kitörésének sem irányát, sem időpontját nem tudjuk megmondani. Az euróval szembeni mozgás viszont jó lehetőséget teremt: a 265-ös szint közelében a devizapár vételét, míg a 270-es szint körül a pozíció zárását javasoljuk.
Az USA-ban a rövid kötvények hozama a negatív tartományba ment át. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a befektetők olyan papírokba hajlandók rövid időre befektetni, amelyeknél a lejáratkor biztosított kifizetés effektív tőkevesztést jelent. Ennek látszólag nincs sok értelme, de ha abból indulunk ki, hogy a gazdaságban defláció van, akkor már értelmezhetővé válik a negatív hozam. Ez Japánban már-már megszokott helyzet, azonban az USA-ban különleges helyzetnek tekinthető. Ráadásul a deflációtól való félelem helyett itt inkább arról van szó, hogy bankok a magas likviditás mellett ezekbe a kockázatmentes eszközökbe fektetnek, mivel a hitelezési tevékenységüket továbbra is minden eddiginél jobban visszafogják. Ez viszont nem egy egészséges gazdaság jellemzője! Ebben a helyzetbe továbbra sem javasoljuk fejlett piaci kötvények vételét.
A hazai piacon a korábbi, minden futamidőre kiterjedő hozamcsökkenés után a hosszú oldalon kisebb hozamemelkedés következett be. Ez annak köszönhető, hogy a külföldiek ezt a szegmenst nem keresik, sőt itt inkább az eladói oldalon jelennek meg. Az MNB kamatvágási sorozata ugyanis csak a rövidebb futamidőkre hat közvetlenül, a hosszabb kötvények árazásában inkább a fundamentális kilátások a meghatározók.
Ebben a helyzetben továbbra is a rövid futamidők tartását/vételét javasoljuk. A hosszabb kötvényeknél ugyanis még nem volt olyan mértékű a hozamok emelkedése, hogy jó vételi pozíciót lehetne kialakítani. Erre további 50-100 bázispontos hozamemelkedés esetén látunk lehetőséget.
A nemzetközi befektetői hangulat változásai következtében a részvényárak az elmúlt öt-hat nap során jellemzően csökkenek, de a fejlett piacok nem estek a technikai támaszszintek alá. Ebből következően nem számítunk arra, hogy egy nagyobb esés következne. Annál is inkább, mivel az elmúlt napokban már stabilizálódtak a piacok, sőt kisebb emelkedés is kialakult. A piacok tehát továbbra is a technikai támaszok és ellenállások között mozognak, a vegyes makrogazdasági adatok pedig továbbra is azt mutatják, hogy a recesszió mélypontjáról elmozduló gazdaságok valódi és fenntartható növekedésre továbbra sem képesek. Ebben a helyzetben azt tanácsolhatjuk, hogy a támaszszintek körül érdemes spekulatív (rövid időtávú, szigorú STOP-okhoz kötött) vételi pozíciókat kiépíteni, amelyeket a technikai ellenállások körül kell zárni. A támaszok, a korábbi kitörések kezdőpontjai, míg az ellenállások a lokális maximumok lehetnek.
Látható, hogy a BUX a 20 ezer és 22 ezer pontos szintek között oldalaz, ahol az előbbi szint közelében vételi pozíciókat érdemes felvenni, míg az utóbbi szint körül zárni érdemes a vételeket. A 20 ezer pontos vételekhez 19 500 pontos STOP-okat lehet meghatározni, míg a 20 ezer pont felettiekhez a 20 ezer pontos STOP megfelelő védelmet jelenthet.
Ez a kereskedési gyakorlat természetesen csakis azokra a portfolióelemekre érvényesek, melyek kifejezetten spekulatív célokra elkülönítettek. A többi feltörekvő piac tekintetében is hasonló a helyzet, kivételt talán az orosz RTS és a kínai Shanghai Composite index jelent. Ezek esetében ugyanis a BUX-hoz hasonló mozgások egy emelkedő csatornában mennek végbe, így nagyobb a növekedési potenciál.
Ajánlások |
Devizapiac: EUR/USD: kivárás EUR/HUF: Vétel: 265 Eladás: 270 USD/HUF: kivárás Nemzetközi részvénypiac: EU részvények: kivárás USA részvények: kivárás Orosz részvények: RTS vétel 1460 (1440-es STOP mellett) Egyéb feltörekvők: Shanghai Composite vétel 3250 alatt ( 3200-as STOP mellett) Hazai részvénypiac: BUX vétel: 20 000 (19 500-as STOP mellett) BUX eladás: 22 000 pont körül Kötvénypiac: Fejlett piacok: eladás Hazai piac: rövid lejáratok (3-6 hónap) tartása/vétele, csere a hosszabb lejáratok helyett Befektetési alapok: Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal) |
Fürjes Szabolcs