szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Semmi kétség, 2009 különleges év a gazdaságtörténetben. Hiszen ekkora fejlődött ki teljességében a valaha látott egyik, ha nem a legnagyobb válság, amely becslések szerint a világgazdaság egy évi GDP-jét tüntette el. Az üzlet azonban nem állt meg. A legnagyobb megállapodások, felvásárlások listáján jól látszik a krízis nyoma.

A világ tíz legnagyobb üzletének összértéke 2009-ben elérte a 380 milliárd dollárt, durván 65 000 milliárd forintot. A sort egy hatalmas gyógyszeripari fúzió vezeti, amely a világ tn leghatalmasabb iparági társaságának létrejöttéhez vezetett Az egyesülés célja elsősorban a kereskedelmi erőforrások egyesítése és a kutatási potenciál megerősítése volt, amely döntő fontosságú tényező ebben az iparágban. A gyógyszeriparban 170 ezer ember foglalkoztatni és 70 milliárd dollár körüli árbevételt elérni, már igazán hatalmas erőt jelent.

A második helyen két brit-ausztrál bányaipari gigász egyesülése áll, bár kétséges, hogy az üzlet végül valóban létrejön-e? Az egyesülésnek ugyan volnának előnyei, de nem sikerült eldönteni, hogy melyik csoport irányítsa az új társaságot. A júniusi bejelentés szerint a Rio Tinto (a Dealogic adatai szerint) vásárolt részt konkurenséből. Novemberben viszont már a Rio Tinto utasította a vissza BHP Billiton 147 milliárd dolláros ajánlatát arra való hivatkozással, hogy túlságosan alulértékelik őket. Az ajánlatot november végén vissza is vonták.

Cél vállalat

Felvásárló

Dátum

Érték Md USD

Wyeth

Pfizer Inc

Január 23.

68, 381 60

BHP Billiton

Rio Tinto

Június 5.

58, 000 00

Schering-Plough

Merck

Március 9.

53, 866 30

Royal Bank of Scotland (14,07 %)

Brit kormány

November 3.

41, 827 30

Burlington Northern (77,4%)

Berkshire Hathaway

November 3.

35, 914 20

ING Groep (US)

Holland állam

Január 26.

28, 055 60

Citigroup (34%)

USA kormány

Február 27.

25, 000 00

General Motors (99%)

Hitelezők és munkavállalók

Április 27.

23, 147 30

Cenovus Energy

Önállósodás (spin-off)

November 2.

23, 128 80

NBC Universal (51%)

Comcast

December 3.

22, 850 00

Forrás: CNBC

A sorminta egy újabb gyógyszeripari óriásüzlettel folytatódik a Merck és a Schering-Plough között, amely a piacvezetői posztra esélyes gigászt eredményezett több mint százezer alkalmazottal és 42 milliárd dolláros éves forgalommal.

Aztán jön a toplista válságövezete. A pénzügyi válságba keveredett bankokat a brit, a holland és az amerikai állam húzta ki a bajból. A három itt szereplő pénzintézet 95 milliárd dollár állami pénzt kapott, hogy életben maradhasson.

A Wyeth központi irodaháza ColledgeVille-ben. Hatalom a hatalomhoz, pénz a pénzhez
© polycor.com

Közéjük ékelődött a Santa Fe-i székhelyű Burlington Northern vasúttársaság, amelyet az ismert befektető Warren Buffett cége, a Berkshire Hathaway nyelt le agyrészben. Az omahai varázsló úgy látszik azt gondolja, válság idején jó a közlekedésbe fektetni. A közutakon talán kicsivel nagyobb a zűr, hiszen a világ hajdan volt legnagyobb autóipari konszernjét a kanadai és az amerikai állam, illetve munkavállalói befektetői egyesületek húzták vissza a halál torkából. A General Motors kénytelen volt csődvédelmet kérni. Ekkor a vagyonát 82,29 milliárd dollárra értékelte, s adósságállományát 172,81 milliárd dollárban jelölte meg. Ekkora csőd ügy az Egyesült Államok iparának történetében még sohasem volt. A céget a nyár közepére nagyjából átszervezték, de még nem minden ügy zárult le. A GM európai részlege, az Opel/Vauxhall továbbműködtetése körüli viták mind a mai napig tartanak. Az cég két fő tulajdonosa jelenleg az amerikai és a kanadai állam a tervek szerint nem tartja meg a részvényeket, hanem a jövő év folyamán ismét magánosítják a társaságot.

A Cenovus Energy létrejötte valójában csak papírokat mozgatott meg, pénzt nem igazán. A társaság ugyanis korábban Kanada egyik legnagyobb szénhidrogén-ipari konglomerátumához, az EnCana-hoz tartozott. Profiltisztítási okokból úgy döntöttek, hogy az EnCana a jövőben csak a fölgáz üzlettel foglalkozik, s a teljes olajipari vertikumot lefedő részleg új néven (ez a Cenovus) folytatja a tevékenyégét, s próbál nagyobb piaci részesedést kiharcolni Észak-Amerikában.

A tizedik helyen egy hatalmas médiabirodalom, az NBC Universal áll, amelybe alaposan belevásárolt az Egyesült Államok legnagyobb kábelszolgáltatója, a Comcast. A fő tulajdonostól General Electric megvásárolta 20 százalékos részesedését eddigi partnerétől, a Vivenditől majd az újjászervezett vállalatból a részvények 51 százalékát eladta a Comcastnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!