szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Központi Statisztikai Hivatal szerint novemberben 5,2 százalék volt a 12 havi infláció. A fogyasztói árak 0,3 százalékkal emelkedtek októberhez képest.


2009 novemberében az egyhavi átlagos fogyasztóiár-emelkedés 0,3 százalék volt, 2008. novemberhez viszonyítva 5,2 százalék-os volt a növekedés. Idén, az első tizenegy hónapban, átlagosan 4,1 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában. Egy hónap alatt – 2009. októberhez viszonyítva – az élelmiszerek árai 0,6 százalékkal emelkedtek.

Növekedett az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) (7,5 százalék), a csokoládé, kakaó (2,6 százalék) és a tojás (1,2 százalék) ára. Árcsökkenés volt megfigyelhető a sertéshús (3,3 százalék), a sajt (2,4 százalék) és a cukor (1,2 százalék) esetében. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek árai az előző hónaphoz képest 0,3 százalékkal csökkentek.

A legnagyobb mértékben az egyéb cikkek árai emelkedtek (1,5 százalék), ezen belül a járműüzemanyagok ára 3,9 százalékkal nőtt. Az átlaghoz képest nagyobb mértékben drágultak a szeszes italok, dohányáruk is (0,5 százalék). A ruházkodási cikkek körében kismértékű áremelkedés (0,2 százalék) következett be. A szolgáltatások árai nem változtak az előző hónaphoz képest.

A tartós fogyasztási cikkek (0,3 százalék) és a háztartási energia (1,5 százalék) esetében árcsökkenés volt megfigyelhető. Ez utóbbin belül a távfűtés ára 2,8 százalékkal, a vezetékes gázé 4,5 százalékkal csökkent.

Éves szinten a szolgáltatások drágultak jobban

Tizenkét hónap alatt, 2008 novemberéhez viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál kisebb mértékben, 3,3 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentősen drágult a tojás és a kávé egyaránt 11,6, a párizsi, kolbász 9,9, valamint a házon kívüli étkezés 7,3 százalékkal.

Árcsökkenés következett be az étolaj (18,6 százalék), a sajt (10,6 százalék), a tej (7,9 százalék) és a liszt (7,5 százalék) esetében. Az átlaghoz képest nagyobb mértékben, 10,1 százalékkal drágultak a szeszes italok, dohányáruk. Az egyéb cikkek átlagot meghaladó, 7,6 százalékos áremelkedésén belül a járműüzemanyagok ára 8,8 százalékkal, a gyógyszer, gyógyáru 8,5 százalékkal drágult.

Átlag feletti áremelkedés volt megfigyelhető a szolgáltatások (5,9 százalék) körében is, ezen belül a szemétszállítás 15,7, a vízdíj 11,6, a csatornadíj 11,5 százalékkal drágult. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 4,3 százalékkal kellett többet fizetni, mint egy évvel ezelőtt. A háztartási energia körében átlag alatti volt az áremelkedés (2,0 százalék), ezen belül az elektromos energia ára 10,7 százalékkal nőtt, a távfűtés ára 1,8 százalékkal, a vezetékes gázé 4,4 százalékkal csökkent. A ruházkodási cikkek esetében átlag alatti (0,3 százalék) volt a növekedés.

Gyengült a forint az inflációs adat hatására
Enyhe gyengüléssel reagált a forint pénteken a fogyasztói árak novemberi alakulására, az euró az adatközlést követően 272,10-273,10 forint volt, míg előtte 271,50/80 forint az átlagosnál gyengébb forgalmú bankközi piacon. Csütörtökön délután 271,74 volt a jegyzés. Londoni elemzők átlagosan 5 százalékos 12 havi inflációt vártak novemberre. Az MTI által megkérdezett devizakereskedők átmenetinek gondolják a forint délelőtti gyengülését, szerintük a magyar fizetőeszköz jegyzése pénteken napközben a 270 forintos euró felé veheti az irányt a kedvező nemzetközi befektetői környezet hatására.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!