MI-ügynök a HR-osztályon: Mire figyeljünk?
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
Állami segítségért kiáltanak a tejtermelők Európában és Amerikában is, mert a visszaesett kereslethez képest túl nagy kínálat lenyomta a felvásárlási árakat, miközben a boltokban alig lett olcsóbb a tejtermék.
Csehországba is elért az európai tejtermelők tiltakozási hulláma: a gazdák napi termelésük 7 százalékát, 500 ezer litert borítottak a minap az utcákra és a mezőkre. Az váltotta ki a haragjukat, hogy a felvásárlási ár literenként 6 koronára (1 korona = 10,37 forint) sülylyedt, miközben számukra 10 korona lenne az elfogadható. A csehek uniós társaik példáját követték, akik – 25 millió liter tejet elvesztegető – demonstrációsorozatukkal elérték, hogy Brüsszel 280 millió eurós támogatással siessen a segítségükre (HVG, 2009. október 24.).
HVG |
Magasból zuhantak a mostani szintre a tejárak. Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) elemzése szerint a 2001-et követő lassú lemorzsolódás után 2007-ben látványosan drágulni kezdtek a tejtermékek. Az ezredforduló után indult gazdasági növekedés Ázsiában ekkorra keltett erős keresletet a tej és különösen az abban a régióban a prémiumtermékek közé tartozó sajt iránt. A lendület a Közel-Keleten, Indiában, Pakisztánban, de főleg Kínában pörgött fel. A világ tej- és tejtermékfogyasztása tavaly 258 milliárd literrel történelmi csúcsot ért el, Kínában pedig a növekedés átlagos üteme az utóbbi négy esztendőben évi 13,4 százalék volt. A kínálatot viszont szűkítette, hogy 2008-ban a világ egyik legnagyobb exportőrénél, Ausztráliában súlyos aszály pusztított. A gazdasági válság azonban a tejszomjat is oltotta, amihez Kínában hozzájárult a fehérjetartalom meghamisításához használt melamin miatti botrány is, a felvásárlási árak pedig már 2008 végétől meredeken zuhannak.
A kedvező piaci körülmények 2007–2008-ban jelentős beruházásokra ösztönözték a termelőket. A tejet adó szarvasmarhák felneveléséhez azonban idő kell, és az új állomány az USA-ban és Európában is az idén lépett be a piacra. Ráadásul mostanra érett be Amerikában az a technológia is, amely a fedező bikák spermájának szelektálásával lehetővé teszi, hogy 100 holstein fajtájú újszülöttből ne a természet kínálta 48, hanem akár 90 nőstény legyen. A becslések szerint az idén emiatt a megszokottnál 63 ezerrel több üsző kerül az istállókba, és a szám jövőre, majd 2011-ben újra megduplázódhat. Ez pedig egyáltalán nem hiányzik a 9,2 millió tehenet számláló amerikai állománynak, ahonnan a válság miatt – kihasználva a ritkítást ösztönző támogatást – az idén eddig 230 ezer marhát hajtottak vágóhídra, majdnem annyit, mint az előző öt évben összesen.
HVG |
A piaci feszültség fölélesztette a vitát a kilengéseket tompító mechanizmusokról. Az EU-ban a túltermeléstől félve egyre többen tartják elhibázottnak, hogy 2015-ig felszámolják az 1984-ben bevezetett kvótarendszert. Az USA-ban pedig a termelők épp most vetették fel, hogy valami ehhez hasonló, a kínálatot és azon keresztül az árakat szabályozó megoldással váltsák fel az 1930-as évekből származó támogatási rendszert. Európában elkerülhetetlennek tartják a termelők konszolidációját is, amire példa a Magyarországon is érdekelt holland Friesland és a Campina összeolvadása, amellyel 16 ezer gazda került egy szövetkezeti ernyő alá. A különösen az új, kelet-európai tagországokat jellemző elaprózottságot mutatja, hogy míg az USA-ban 60 ezer, az EU-ban 1,4 millió tejgazdaság működik.
A válságból a legtöbb hasznot a világ vezető tejtermékexportőre, Új-Zéland húzhatja, ahol a szarvasmarha-állomány létszáma meghaladja a lakosságét. A FAO szerint az ország tejtermelése az idén 16,2 millió tonnával rekordot dönthet, és a fölösleg főleg feldolgozott formában, illetve tejporként kerül a külpiacokra. Az USA tejtermelése az idén hét év növekedés után várhatóan csökken, akárcsak az EU teljesítménye, aminek következtében az unió exportjának részesedése a világpiacon a 2000-es felére, 22 százalékos rekordmélységbe süllyedhet. A világ első számú tej- és tejtermékimportőrénél, Oroszországban a gazdasági visszaesés csökkentheti a keresletet, amelynek kielégítésében Ukrajna rovására mind nagyobb szerep jut Belarusznak.
NAGY GÁBOR
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Bár Magyar Péter szerint a Tisza-kormány erősen támaszkodna a hazahozandó uniós támogatásokra, a pártvezető által emlegetett 8 ezermilliárd forint forrás megszerzése biztosan kivitelezhetetlen.
Radványi Viktória a francia nagykövetség egyik ünnepségén találkozott össze a miniszterrel.