Megjelent az új készpénztörvény! Milyen kötelezettségekkel kell számolniuk a cégeknek?
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Megoldatlan tulajdonviták és Belgrád határozatlansága miatt csak csigalassúsággal fejlődnek Szerbia gyógyfürdői. Hasonló a helyzet az ásványvízpiacon is.
Nem minden terméknek segít, ha sikersportolók az arcukat adják hozzá: hiába itta a szerb Ana Ivanovics és Jelena Jankovics teniszező reklámfilmekben a Knjaz Milos ásványvizet, a piacvezető szerbiai forgalmazó csak alig növelte belföldi eladásait, és nem erősítette meg külföldi pozícióit sem. A legismertebb, 1811 óta palackozott szerbiai ásványvíz ugyan megújult az utóbbi években – megjelentek a különféle gyümölcsízekkel feldobott változatok –, de tulajdonosa, a Délkelet-Európában és az egykori Szovjetunió területén aktív, londoni székhelyű Salford Capital befektetési alap már második éve hiába próbál túladni rajta. Most bejelentették, hogy legkorábban 2011-ben kezdenek újra vevőt keresni az évente 30 millió dolláros forgalmat lebonyolító közép-szerbiai, arangyelovaci cégre. A másfél évtized után 2007-ben újra nyereségessé vált, egymillió dollár körüli hasznot termelő márkája, a Knjaz Milos nevét viselő vállalat iránt tavaly még az amerikai PepsiCo is érdeklődött, ám miután a válság Szerbiára is átterjedt, a kérő kámforrá vált.
HVG |
A több mint ezer ismert szerbiai gyógyforrás hasznosítása sem sikeres. A szocialista korszak előtt a legnagyobb gyógyfürdők az ortodox egyház birtokában voltak – a „csodatévő” források mellett épültek fel a kolostorok –, s amikor Tito idején közösségi tulajdonba kerültek, a papoknál csak a működtetési jogot hagyták meg. A rendszerváltozás után még bonyolultabbá vált a helyzet: a források az állam kezében maradtak, de az egyház közölte, hogy a föld és az épületek őt illetik. Ráadásul a szerbiai gyógyfürdők szövetsége és az illetékes egészségügyi minisztérium is összeveszett. Az előbbi – bevételeit féltve – ellenzi, hogy a fürdők mellett épített gyógyászati központokban lévő ágyak felénél többet privatizáljanak, míg az utóbbi be akarja zárni a szerinte csak veszteséget termelő létesítmények egy részét. A kormány döntött ugyan 13 fürdő magánosításáról, ám a zűrzavar miatt az érdeklődés minimális volt. Eddig csak egy fürdő – a dél-szerbiai Gornja Trepca-i – kelt el, de hiába fizette ki a szerb vevő a kikiáltási ár ötszörösét, a földet sajátjának tartó egyház az ügylet megsemmisítését követeli.
A viták ellenére a szerbek szívesen járnak a több betegség – egyebek mellett a hátfájás, a reuma, valamint pajzsmirigybántalmak – tüneteit enyhítő fürdőkbe: tavaly 370 ezren keresték fel a gyógyászati központokat. Külföldiek viszont alig ismerik a szerb gyógyfürdőket – még a legnevesebbet, a Vrnjacka Banja-it sem –, ahová csak 23 ezren látogattak Szerbia határain túlról.
NÉMETH ANDRÁS
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.
Még mindig nem örök, de a most várhatónál hosszabb és egészségesebb életet ígérnek a longevity módszerei.
Karácsony Gergely azt mondta, hogy az övé a politikai, illetve a jogi felelősség és szívesen bíróság elé áll, hogy ott védje meg az igazát.
Sokszor kipróbált eszközökkel, ígéretekkel és kedvezményekkel igyekszik visszacsábítani híveit a választások előtt az Orbán-kormány.
A lyuk beomlott, és maga alá temette a 17 éves Riccardo B.-t.
Az eddigi vizsgálatok szerint mindkét hajtómű üzemanyagszabályozói ki voltak kapcsolva, ami magyarázhatja, miért zuhant le a gép.