Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A vártnál rosszabb amerikai makroadat ellenére masszív plusszal zárt a BUX, amit ma főleg az OTP húzott, de folytatta menetelését a Mol is.
A katasztrofális amerikai munkaerőpiaci adat sem tudott gátat vetni a BUX szárnyalásának. A Budapesti Értéktőzsde vezető indexe minimális pluszban, egy hajszállal 22 000 pont alatt kezdett, az első órákban azonban meredeken emelkedett, s kora délután már a 22 300-as szintet kóstolgatta. Fél háromkor aztán kiderült, hogy – a stagnálásról szóló várakozásokkal szemben - 85 ezer állás szűnt meg decemberben az Egyesült Államokban, s erre a hírre a BUX néhány perc alatt bő 200 pontot szakadt. A piac elkeseredettsége azonban nem tartott sokáig: a benchmark a kereskedésből hátralévő két órában fokozatosan visszakapaszkodott, s végül 1,1 százalékos pluszban 22 197 ponton zárt.
Mol: Három hét alatt 25 százalék plusz
A vezető papírok közül csak a Richter ment szembe a piaccal: a gyógyszeripari cég papírjai 0,5 százalékkal értékelődtek le pénteken, s végül 41 950 forinton zártak. Kifejezetten jól teljesített ugyanakkor az OTP, s folytatta elmúlt napokban mutatott menetelését a Mol is.
A bankpapír 2,2 százalékkal 5737 forintra erősödött, míg a Mol 19 370 forinton zárta 2010 első kereskedési hetét, ami a csütörtöki végső árhoz képest 1,6 százalékos növekedést jelent, a december 31-ei zárásnál pedig 14 százalékkal magasabb. Még impozánsabb a kép, ha az elmúlt három hetet nézzük: december közepe óta majd negyedével drágultak a Mol papírok. Pluszban zárt pénteken a Magyar Telekom is, amelynek részvényei 0,7 százalékkal 722 forintra erősödtek.
Magas forgalom
A forgalom jóval magasabb volt a tavalyi átlagnál is. Pénteken 30,1 milliárd forint értékben adtak-vettek részvényeket a BÉT-en. Az OTP volt ma is a legkeresettebb bő 20 milliárdos forgalmával, de 4,2 milliárdot összehozott a Mol is. A Magyar Telekom 2, a Richter 1,5 milliárd értékben forgott pénteken.
A lengyel tőzsde nem állt fel
A lengyel tőzsde hasonlóan reagált a non-farm payroll adatra, mint a magyar, azzal a különbséggel, hogy a WIG-20 nem tudott visszakapaszkodni a kereskedés végig a korábbi szintre. A varsói index járt bő egy százalékos pluszban is az amerikai munkaerőpiaci adat közlése előtt, zárásra azonban csak 0,16 százalék maradt a többletből.
A cseh index nem nagyon mozdult meg a tengerentúlról érkező negatív hírre. A mutató 0,4 százalékos emelkedéssel zárt, de egész nap szűk sávban mozgott.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Börtönbe zárták Oroszországban, megkínozták Fehéroroszországban, farkasszemet nézett Putyinnal, de a saját démonaival nem sikerült megküzdenie.
Néhány szón, gesztuson múlt, hogy 1990-ben sikerült megfékezni Marosvásárhelyen a halálos áldozatokat követelő román-magyar összecsapásokat, és nem borította el egész Erdélyt az erőszak.
Batházi Tamás szerint Wladár Sándornak szexuális viszonya volt a húsz éve elhunyt, hírhedten keménykezű Széchy Tamással.
A volt igazságügyi miniszter elmúlt másfél éve került fókuszba.
Szamosvölgyi Péter gyáva senkinek nevezte az őt kritizáló hozzászólót.