szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jelentősen lassult a tavalyi év végére a kereskedelmi és állami adósság-kibocsátók adósminőségi romlásának üteme világszerte - áll a Moody's Investors Service szerdán Londonban kiadott összesítésében.

A nemzetközi hitelminősítő az elemzésben közölte: a nála kockázati osztályzattal ellátott szuverén és vállalati adósok körében 1,4:1-re csökkent a le- és felminősítések rátája 2009 utolsó negyedévében, vagyis az osztályzatrontások száma már kevesebb mint a másfélszerese volt a javított besorolásokénak. A tavalyi harmadik negyedévben 4:1, a második negyedévben 9:1, az elsőben pedig még 25:1 volt ez a negatív arány a Moody's listáján.

A kimutatás szerint 2009 utolsó negyedében a Moody's besorolási listáján szereplő adósok közül 236-nak az osztályzata javult az előző három hónapban végrehajtott 88, valamint a második negyedévi 57 felminősítés után.

A leminősítések száma nem csökkent olyan dinamikusan, ahogy a felminősítéseké nőtt - 324 adósosztályzat romlott az október-decemberi időszakban az előző negyedévi 328 osztályzatrontás után -, ám a tavalyi második negyedévben 543, az első negyedévben pedig még 762 adósbesorolást minősített vissza a cég az általa kockázati osztályzattal ellátott vállalatok és országok körében.

A szerdai elemzés szerint azonban a leminősítési felülvizsgálat alatt lévő adósok aránya ismét nőtt: a harmadik negyedévi 5 százalékról 8,7 százalékra a negyedik negyedben. A negatív kilátással ellátott adósbesorolások aránya a tavalyi harmadik negyedévi 32 százalékról 27,3 százalékra csökkent, de történelmi távlatban ez az arány is még magas - áll a Moody's szerdai londoni elemzésében. A nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban a leminősítési felülvizsgálat hamarosan bekövetkező osztályzatrontás lehetőségére utal; a negatív kilátás hosszabb időtávra, általában másfél-két évre jelzi ugyanezt.

A Moody's a nála közepes befektetői, "Baa1" szintű - más hitelminősítők metodikájában "BBB plusz"-nak megfelelő - magyar szuverén adósbesorolásra is negatív kilátást tart érvényben, csakúgy, mint egy másik nagy hitelminősítő, a Fitch Ratings, amely egy fokozattal gyengébb, "BBB" besorolással listázza a magyar adósságot.

A Standard & Poor's, a világ legnagyobb hitelminősítője azonban tavaly már negatívról stabilra javította Magyarországra érvényben tartott, szintén közepes befektetői, "BBB mínusz" szuverén adóskockázati besorolásának kilátását, a kitartó konszolidációs erőfeszítések eredményeivel indokolva a lépést. A cég ezzel levette a napirendről Magyarország leminősítését.

Az S&P nemrégiben Londonban kiadott átfogó elemzése szerint tavaly tavasz óta "szinte megállt" a feltörekvő gazdaságok adósminőségének romlása, és "markánsan csökken" az országcsoportot érintő szuverén leminősítések száma.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!