Tetszett a cikk?

A Mol azért jutott tulajdoni arányát meghaladó döntési pozícióhoz a horvát Ina olajipari cégben, mert OTP-hitellel támogatta a botrányba keveredett Podravka céget − állítják horvát és osztrák lapok.

„Szabálytalanul érte el a Mol meghatározó pozícióját az Inánál, nem érvényes hát a megállapodás, amelynek alapján a magyar cég hozzájutott a horvát olajtársaság állami kézben lévő részvényeihez” − állítja a Mol örök konkurensének számító osztrák OMV horvátországi képviselője, egyszersmind ottani ügyvédje, Marijan Kostrencic a zágrábi Vecernji list című lapnak adott nyilatkozatábanban. Az osztrák sajtó is napok óta foglalkozik az ügy részleteivel: a Mol ugyanis úgy jutott a horvát Ina menedzsmentje és felügyelőbizottsága feletti ellenőrzéshez, hogy a részvényeknek csak a 48 százalékát birtokolta − írja bécsi tudósítónk, Földvári Zsuzsa.

Eddig azonban csak általában gyanúsították Stjepan Mesic távozó államfőt és a Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) irányadó politikusait azzal, hogy a Mol érdekében gyakoroltak nyomást. Most viszont a már tavaly kirobbant Podravka-botránnyal hozzák konkrétan összefüggésbe a Molt.

A Vegeta-ügyben eddig tíz gyanúsítottat tartóztattak le, s az ételízesítőt gyártó cég hat vezető emberét bocsátották el. A Podravka vezetői különböző kétes pénzügyi manőverekkel − saját cégük pénzeszközeit is felhasználva − megkaparintották a világszerte ismert Vegeta-gyártó részvényeinek 25 százalékát. A cégben egyébként 26 százalékos részesedése van a horvát államnak is. Úgy tűnik, hogy a menedzserek 34 millió eurót használtak fel jogtalanul részvényszerzésre. A bécsi Wirtschaftsblatt tudomása szerint a horvát nyomozók Magyarországról kaptak információkat, s ezekből állt össze a kép: az OTP Bank adott 34 milliót a Podravkának hitelként.

Az OTP nem a Podravkán belüli kétes üzletet finanszírozta, hanem vélhetően csak az előnytelenül felvett kölcsönöket volt hajlandó lecserélni. De nem „ingyen”, hanem − a gyanú szerint − annak fejében, hogy a Mol 50 százalék alatti részesedése ellenére többségi döntési joghoz jut az Ina menedzsmentjében és felügyelőbizottságában. Erre a hányadra a magyar olajcég 2008-ban tett szert, ekkor ment vissza a horvát állam részesedése 44,8 százalékra. A megváltozott tulajdoni viszonyok nyomán újra kellett a beleszólási jogot is szabályozni, s a Mol az OTP-hitellel jutott − az osztrák lapok horvátországi hivatkozásai szerint − a kiemelt pozícióba.

A Podravka a konzervatív HDZ párt gazdasági miniszterének, a miniszterelnök-helyettesi funkciót is betöltött Damir Polancecnek a kedvence volt, ő tavaly októberben lemondott, amikor megvádolták, hogy mint az ételízesítő cég egykori menedzsere, mindenről tudott, s mindent igyekezett elrejteni. Mint az INA felügyelőbizottságának volt elnöke, ő vezette a Mollal tavaly januárban a tárgyalásokat, s egyezett bele a tulajdoni arányt meghaladó magyar döntési joghoz. Magyarán ő az összekötő kapocs az Ina és a Podravka történései között. Szemet szúrt a nyomozóknak, hogy az OTP-hitelhez az INA-részvények szolgáltak fedezetül, jóllehet a Podravkának korábban egyáltalán nem voltak Ina-papírjai. Ezek elzálogosítását mellesleg − az OMV szerint − jelenteni kellett volna a tőzsdén. Az osztrák cég nem véletlenül követi élénken az Ina-Mol egyezséget, 2008-ban ő is meg akarta szerezni a horvát céget.

A Podravka-vizsgálatot irányító Mladen Bajic vasárnapi hírek szerint felszólította a Mol főrészvényesének számító OTP-t, hogy adja ki azokat a bizalmas iratokat, amelyek a horvát cégnek nyújtott hitellel függnek össze. Az OTP és a Podravka vitájáról a héten a két ország parlamenti képviselői is vizsgálódni kezdenek − zárta bécsi keltezésű tudósítását Földvári Zsuzsa.

Közben az OTP Bank közölte a hvg.hu-val, hogy üzlet- és üzemvitelében konzervatív módon, a nemzetközi sztenderdeknek megfelelően jár el. A bank ezt a gyakorlatot követi a Podravkával való üzleti kapcsolatában is. Az OTP a Merrill Lynchtől vállalta át a Podravkával 2007-ben megkötött hitelszerződést, a feltételeket és a kialakított biztosítéki struktúrát. Az OTP-től kapott információ szerint a hitelátvállalás a nemzetközi piacokon szokásos dokumentációval (úgynevezett transfer certificate-tel) történt, ami standard, megszokott ügyletnek minősül a hazai és nemzetközi piacokon aktív hitelintézetek esetében. Az OTP kiemelte, hogy mindenben eleget tesz a törvényi előírásoknak, így a külföldi társintézményeikkel együttműködő magyar hatóságoknak átadta a kért dokumentációkat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Vecernji list: A Mol lefejezte az INA-t

A horvát köztársasági elnök, Stjepan Mesic szerint az INA horvát olajtársaság vezetésében lezajló személyi változásokat korai kommentálni, amíg meg nem vizsgálják alaposan a horvát kormány és a Mol által kötött szerződést – tájékoztatta a Horvát Köztársaság Elnöki Hivatala az MTI-t.

MTI Gazdaság

A Mol jobb a vártnál: 27,3 milliárd nettó eredmény a negyedik negyedévben

A Mol Nyrt. 27,3 milliárd forint nettó eredményt ért el 2009 negyedik negyedévében, szemben a harmadik negyedévi 12,9 milliárd forinttal és a 2008 negyedik negyedévi 33,4 milliárd forinttal, így tavalyi éves nettó eredménye 103,9 milliárd forint lett, 27 százalékkal kevesebb mint 2008-ban – tette közzé a társaság hétfőn a BÉT honlapján konszolidált, nem auditált gyorsjelentésében.

hvg.hu Gazdaság

Jövőre már nyereséges lesz a Mol Pakisztán

A Mol Nyrt. pakisztáni tevékenysége 2010-ben lesz először nyereséges, ezért jövőre kezdődnek azok az évek, amikor a társaság itt már nemcsak befektet, hanem élvezi operátori munkája gyümölcsét is - mondta Mosonyi György, a cég vezérigazgatója pénteken Iszlámábádban az MTI-nek.