szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az adósságot nem generáló külföldi közvetlen tőkebefektetések értéke becslések szerint tavaly 2 milliárd euró körül alakulhatott, 2008-ban 3,4 milliárd euró volt; továbbra is nagy a befektetői érdeklődés szolgáltatóközpontok magyarországi létrehozása iránt, amelyek akár regionális, globális feladatokat is elláthatnak – mondta Varga István nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter.

A Joint Venture Szövetség, az ITD Hungary és a Magyar Külgazdasági Szövetség által szervezett Külgazdasági Évindító 2010 című konferencián a gazdasági miniszter elmondta: kiemelten kell kezelni azokat a piacokat, amelyeket a válság kevésbé érintett. Hozzátette, hogy a külgazdaság fejlődését nagyban befolyásolja, hogy azok az országok, amelyek Magyarország számára kiemelt külkereskedelmi partnerek, mennyire tudnak növekedni.

Varga István szerint a Bajnai-kormány külgazdaság-politikájának főbb paraméterei a következő kormánynak is kijelölik az utat. A miniszter úgy fogalmazott, hogy a tavalyi év mélypont volt a külföldi működőtőke beáramlása szempontjából, a befektetések iránti érdeklődés jelentős mértékben csökkent.

Varga István véleménye szerint azok az országok tudták átvészelni a válságot, amelyek a belső piacaikra tudtak támaszkodni. Mint mondta, India és Kína kiemelt hangsúlyt kap a magyar külgazdasági stratégiában.

Azzal számolnak, hogy az Egyesült Államok és Nyugat-Európa is szerény növekedésnek indulhat az idén, ami befolyásolja a közép-kelet-európai régiót is. A működőtőke állománya tavaly a harmadik negyedév végén 60 milliárd euró volt.

A válság hatásait értékelve Varga István elmondta, hogy az export tavaly 18,7 százalékkal, az import 25,2 százalékkal volt alacsonyabb 2008-hoz képest. Az exportnál a visszaesés a harmadik negyedévben, az import esetében pedig a negyedik negyedévben kezdett mérséklődni. Decemberben már az export 8,8 százalékkal nőtt, az import 1,3 százalékkal csökkent. A miniszter szerint Magyarország külkereskedelmi sikere attól is függ, hogy mennyire tud alkalmazkodni a világpiaci hangsúlyok átalakulásához.

Elmondta, hogy a szolgáltatási tevékenységben is volt visszaesés, de itt egyes területeken bővülést is mértek. Példaként említette a kommunikációs, valamint az építési-szerelési szolgáltatásokat is.

A miniszter szerint 2 százalékponttal megnőtt a nyugat-európai tagállamok részesedése a magyarországi kivitelben. Csökkent 24 százalékkal a V4 országokba irányuló export, átlag feletti visszaesést tapasztaltak a balti és a nyugat-balkáni országok irányába is. Növekedést mértek ugyanakkor az ausztráliai, az indiai, a kínai piacon, valamint az Egyesült Arab Emírségek irányába is.

Fekete István, a Joint Venture Szövetség elnöke szerint az állam feladata lenne azon vállalatok segítése, amelyek külpiacra szeretnének lépni. Ez ugyanis olyan anyagi ráfordítást igényel, amellyel az ilyen, elsősorban kis- és középvállalatok (kkv) nem rendelkeznek, ezért erre, az elnök szerint több központi forrást kellene fordítani.

Varga István szerint kiemelten kell kezelni a kkv-kat, a szektort erősíteni kell. A magyar külkereskedelemben a kkv-k részesedése 28 százalék.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Szeptemberben folytatódott a tőkebeáramlás a befektetési alapokba

Szeptemberben is folytatódott a negyed éve tartó tőkebeáramlás a hazai befektetési alapokba, 18 milliárd forint friss befektetés és 35 milliárd forint hozam eredményeként a hónap során 2,4 százalékkal nőtt az alapok összvagyona - közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ).

MTI Gazdaság

BAMOSZ: augusztusban 122 milliárd forint tőkebeáramlás az alapokba

Augusztusban már második hónapja regisztráltak tőkebeáramlást a hazai befektetési alapokba, amelyek összesen 122 milliárd forint friss befektetést vonzottak, a hozamok pedig további 55 milliárd forinttal növelték az alapok összvagyonát – derül ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) honlapján közölt augusztusi összesítésből.

hvg.hu Gazdaság

Kevés működőtőke érkezik Magyarországra

Az idén várhatóan mindössze kétmilliárd euró külföldi működőtőke (FDI) jön Magyarországra, ami jócskán elmarad a 3,9 milliárd eurós éves átlagtól - írja a Világgazdaság a keddi számában a gazdasági tárcától kapott információkra hivatkozva.

hvg.hu Gazdaság

A részvénypiaci tőkebeáramláshoz alacsonyabb kamatszint kellene

A Generali Alapkezelő szerint a jelenlegi, 6,5 százalékos jegybanki alapkamat nem teszi lehetővé, hogy a részvénypiacokra vagy a részvényalapokba tömegesen visszaáramoljon a tőke, ahhoz, hogy a részvénybefektetés a banki betétekkel szemben alternatívát jelentsen, 4-5 százalék körüli kamatszint kellene.