szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Gazprom nem tesz le az Északi és a – Magyarországon is áthaladó – Déli Áramlat gázvezetékek építéséről annak ellenére sem, hogy a megválasztott ukrán államfő visszatért ahhoz az elképzeléshez, hogy nemzetközi konzorciumot hozzanak létre az ukrajnai gázvezetékrendszer irányítására és fejlesztésére – jelentette ki Alekszandr Medvegyev, a Gazprom igazgató tanácsának helyettes elnöke.

Mint a Russia Today elnevezésű orosz tévének  kijelentette, a Gazprom tudomásul vette, hogy Viktor Janukovics megválasztott ukrán elnök szeretne visszatérni a konzorcium gondolatához, és majd megnézi, milyen javaslatot kap erre nézve.

Medvegyev ugyanakkor leszögezte: „mindentől függetlenül az Északi és a Déli Áramlat gázvezetékek építése folytatódik, mert a gázszállítási útvonalak diverzifikálásának nincs alternatívája. Az Északi Áramlat építése áprilisban kezdődik, és a Déli Áramlaton 2015-ben megindul a gáz.”

A két vezeték építésének célja a volt Szovjetunió tagállamainak, s ezen belül is elsősorban a már többször gondot okozó Ukrajnának az elkerülése; a vezetékek együttes kapacitása nagyjából megfelel az ukrajnai vezetékrendszerének. Az Északi Áramlaton évi 55 milliárd köbméter orosz földgáz jut egyenesen Németországba, a Déli Áramlaton több mint 60 milliárd köbméter kerül a Fekete-tengeren, Bulgárián és többek között Magyarországon át Ausztriába, illetve Olaszországba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Gazdaság

Épülhet a Mol–Gazprom gáztároló Pusztaföldváron

Bejegyezték a Mol Nyrt. és az orosz Gazprom exportcége által fele-fele arányban tulajdonolt, 493,5 millió forint jegyzett tőkéjű Pusztaföldvár Földgáztároló Zrt.-t. Ezzel – a Mol tulajdonában lévő Pusztaföldvár-Dús gázmező átalakításával – megkezdődhet a földgáztároló építése a Békés megyei település térségében.

hvg.hu Gazdaság

Harmadával csökkent a Gazprom profitja

Több mint 33 százalékkal csökkent a Gazprom profitja a tavalyi év első kilenc hónapjában az eladások csökkenése, és a működési költségek növekedése miatt.

hvg.hu Gazdaság

A Gazprom EBITDA-eredménye 34 milliárd dollár volt tavaly

A Gazprom, a világ legnagyobb gázipar cége azzal számol, hogy 34 milliárd dollár volt a kamat- és adófizetés, valamint leírások előtt számolt pénzügyi eredménye (EBITDA) tavaly – közölték a Reuters által idézett források pénteken.

hvg.hu Gazdaság

A Gazprom növeli európai gázszállításait

A Gazprom az idén 15 százalékkal 160,8 milliárd köbméterre növeli az Európai Unióba irányuló gázszállításait - közölte a cég pénteken. Az átlagár tavalyhoz képest 10 százalékkal magasabb lesz, ezer köbméterenként 326 dollár.

HVG Magyar gazdaság

Cserealap

Miközben a svájci bíróság átmenetileg megtiltotta az EMFESZ Első Magyar Földgáz- és Energiakereskedelmi és Szolgáltató...