A kínaiak profitálnak a chilei földrengésből

Jelentősen nőtt hétfőn a réz ára a kitermelési fennakadásokat okozó chilei földrengés miatt. A kínai rézbányászati cégeknek jól jött a természeti csapás.

  • MTI MTI
A kínaiak profitálnak a chilei földrengésből

A rézkitermelésben világelső Chile középső részét sújtó szombati természeti csapás után négy bányában azonnal felfüggesztették a munkát. Másnap ugyan a katasztrófaövezetben két bánya újra kinyitott, de a korlátozott áramellátás miatt akadozik a kitermelés, és az ország infrastruktúrájában keletkezett károk hátráltathatják a szállítást.

Az elemzők szerint a vörös fémből a fölrengéstől függetlenül is krónikus a hiány, akik szerint a természeti katasztrófa tovább fokozhatja a feszültséget a piacon. Hétfőn az ázsiai kereskedésben ötheti csúcsra, tonnánként 7 600 dollárra szökött fel a réz ára, Európában pedig több mint 3 százalékkal 7 440 dollárra emelkedett. (A réz tavaly 140 százalékkal drágult. Az idei év elejétől némileg enyhült a helyzet a piacon: múlt péntekig mintegy 2,4 százalékkal csökkent a fém ára.)

Chile Latin-Amerika egyik legstabilabb gazdasága, és az évi 4,5 millió tonnát kitermelő rézbányászat kulcsfontosságú ágazat. A szombati földrengés következményei így a gazdaságban is súlyosak lehetnek, vannak azonban olyan szereplők is az ágazatban, amelyek profitálnak a katasztrófából. Ilyenek a kínai rézbányászati társaságok, amelyek részvényárfolyama jelentősen emelkedett hétfőn az ázsiai tőzsdéken.

 

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?