szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Újabb élelmiszerbotrány pattant ki Kínában: a hatóságok fényt derítettek arra, hogy a felhasznált étolaj legalább tíz százalékát illegálisan állítják elő, és az olaj erősen mérgező aflatoxinokat tartalmaz.

Az ország élelmiszerbiztonsági hivatala szigorú vizsgálatot rendelt el az ügyben és súlyos bírságot helyezett kilátásba azon cégek számára, amelyek tiltott módon állítanak elő étolajat, illetve amelyek ismeretlen eredetű étolajat használnak fel az ételkészítéshez. A China Daily beszámolója szerint a mérgező anyagot tartalmazó olajat a háztartásokban, illetve az éttermekben keletkezett használt olajból állítják elő. A lap szerint az országban felhasznált étolaj legalább 10 százaléka készülhet ilyen olajból: feltételezések szerint a lakosság évente 2-3 millió tonna illegálisan készített étolajat fogyaszt, a teljes étolaj-felhasználás évi 22,5 millió tonnára tehető.

A szakértők rámutattak, hogy az illegális olajkészítés rendkívül nagy haszonnal kecsegtet, mivel az előállításnak minimális a költsége, miközben az étolaj ára folyamatosan emelkedik. A kínai kormányzat pénteken ismertette azt a tervet, amelynek célja az élelmiszerek ellenőrzésének a szigorítása az élelmiszerlánc minden lépcsőfokán. Nemrégiben a kínai média arról számolt be, hogy ismét felbukkant Kínában melaminnal fertőzött tejpor, ami 2008-ban több csecsemű halálát okozta, és amit a botrány után meg kellett volna semmisíteni.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Közelebb léptünk Kínához

Magyarország tovább erősítheti „uniós ugródeszka” szerepét a kínai vállalatok körében, amelyek kereskedelmi tevékenységük mellett egyre gyakrabban már befektetőként is megjelennek a hazai piacon. Jelenleg az élelmiszeriparban, az autóiparban és a megújulóenergia-ágazatban folynak egyeztetések lehetséges újabb kínai beruházásokról.

Gazdaság

Aranytenger Kínában, új pénzügyi törekvések

Kína óvatos lépéseket tesz abba az irányba, hogy devizatartalékának a jelenleginél nagyobb részét fektesse aranyba és bővíti a nemzeti valutájában történő kereskedést – közölte Ji Kang a kínai jegybank helyettes vezetője keddi tájékoztatóján.