szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megfelelő program segítségével 3-4 év alatt a jelenlegi felére lehetne csökkenteni a korrupciót Magyarországon – mondta Fodor István, a köztársasági elnök által létrehozott Bölcsek Tanácsának tagja kedden, a Magyar Közgazdasági Társaság és a Corvinus School of Management által a korrupció elleni védekezésről rendezett konferencián Budapesten.

Egy 2008-as ügyészségi felmérés szerint a korrupciós eljárások 95 százaléka lakossági bejelentés alapján indult, a korrupció feltárására is hivatott állami intézmények csak 5 százalékkal részesedtek az eljárás indításból – ismertette a tényeket Kovács Attila, a Legfőbb Ügyészség osztályvezetője.

Szinte minden előadó csokorba szedte a korrupció okait. Ezek körébe sorolták az államigazgatási döntési folyamat átláthatatlanságát, a bonyolult jogi szabályozást, illetve a jogkövetés hiányát. A lelepleződés veszélyének alacsony szintjét. Az igazságszolgáltatás gyengesége is gyakori hivatkozási pont volt.

A hiányt, mint a korrupció egyik okát Pelczné Gáll Ildikó fideszes képviselő és Nagy János, a Vám és Pénzügyőrség országos parancsnoka említette. Az utóbbi előadó a hiányt úgy határozta meg, hogy a tisztességes és korrekt eljáráshoz nem jut hozzá az állampolgár, vagyis ebből van hiány.

Fodor István bemutatta a Bölcsek Tanácsa által javasolt programot, amellyel 10 év alatt a mai szlovén szintre lehetne szorítani a korrupciót Magyarországon. Eszerint a kormány és a reálszféra között jelző szintként helyezkedne el az APEH, a GVH és az ÁSZ. A Közbeszerzések Tanácsa, továbbá a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal helyett pedig egy koordináló szervezet alakulna, amely a jelzőrendszert és a bűnüldözést hangolná össze.

Kovács Árpád, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke arra is felhívta a figyelmet, hogy a politikai hatalom gyakran gazdaságiba konvertálódik, és ennek a fordítottja is megfigyelhető. Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság tanácselnöke pedig a gyors nyomozást és bírói ítéletet sürgette a korrupciós ügyekben. A gyors eljárás feltétele pedig a speciálisan kiképzett szakember – mondta.

Egy kormányhatározat a magyar közszféra korrupciós térképének elkészítésére kötelezte az Állami Számvevőszéket. Csapodi Pál főtitkár elmondta, hogy tavaly decemberben kezdték a munkát, amellyel 2011 végére kell elkészülniük. A költségvetés erre 286,5 millió forintot adott. Mintegy 3 ezer közigazgatási szervezetet vizsgálnak meg.

Magyarországon a korrupciós bűncselekmények statisztikája szerint az utóbbi 10 év átlaga évi 756 bűncselekmény. A számok mögött kimutatható korrupciós összeg azonban csak töredéke a valósnak – mondta Kovács Attila. A becsült korrupciós pénz ugyan is évi 100 milliárd forintos nagyságrendű.

A korrumpálásra használt, illetve kapott pénz felderítését, majd megadóztatását ismertette Szikora János APEH elnök. Az adózatlan jövedelem feltárásával a korrumpálási összegek kerülnek elő, míg a vagyonosodási vizsgálatok a korrumpált személynél deríthetik ki, hogy mennyit kapott. Felhívta a figyelmet arra is az APEH elnöke, hogy a fiktív számlák felderítése során a cégek adóeltitkolását össze kell vetni a tulajdonosok, és vezető alkalmazottak személyi jövedelemadójával.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Papp László Tamás Vélemény

Hagyó Miklós, a beteg MSZP tünete

Oknyomozó újságírók serege kutatja, a BKV-labirintuson átforgatott pénzek hogyan juthattak el (eljuthattak-e?) az MSZP-hez, ( talán az SZDSZ-hez is). Megeshet, hogy a párt, amelynek nevében és amelyre hivatkozva klientúra-lovagok rajai nyúlták le a közkasszát, csak az összeg töredékét kapták. A javarészén korrupt politikusok és udvari tőkéseik magánzsebei osztoztak. Ők az egész párt-és kormányapparátust adóparadicsomi fantomcégnek tekintették. Ide vezet, ha a „kapcsolati nagytőkés” oligarchia bekebelezi a pártot.

hvg.hu Itthon

Hagyó a lánya nevére íratta budai ingatlanjait

A BKV-botrányokban érintett Hagyó Miklós a minap lánya nevére íratta át két budapesti ingatlanját, melyek korábban a volt szocialista főpolgármester-helyettes tulajdonában álltak – tudta meg a hvg.hu. Hagyó Miklós szerint ebben semmi különös nincs.

hvg.hu Itthon

Hiába írt négy éve Demszkynek a BKV-s revizor

Már 2006-ban jelezte a BKV egyik belső ellenőre Demszky Gábornak, hogy a tömegközlekedési vállalatnál „lopnak, csalnak, sikkasztanak, fiktív számlákat” fogadnak be. A főpolgármester nem hallgatta meg a revizort és a hivatal nem is foglalkozott az üggyel, amit utólag azzal magyaráznak, hogy levelében az ellenőr "nem írt konkrétumokat".