szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyarország útjain egyre több a külföldi rendszámú, de magyar állampolgár által vezetett autó. Az első hullámban érkező szlovák rendszámú járművek áradata után megjelentek a német, osztrák és ukrán rendszámú kocsik, de már tengeren túli rendszámok is feltűnnek. Ha a találkozás „káreseményhez” vezet, bonyolult ügymenetnek nézünk elébe — a K&H Biztosító szakértői véleménye szerint.

A külföldön forgalomba helyezett gépjárművekre nem Magyarországon kell biztosítást kötni, hiszen a kötelező gépjármű felelősségbiztosítást a gépjármű telephelye szerinti országban kell intézni. Ha tehát egy gépjármű telephelye Szlovákia, esetleg Ukrajna, akkor az adott országban kell fizetni a kötelező biztosítás díját, ez minden országban a forgalomba helyezés, illetve forgalomban tartás feltétele. A károk esetében ebből adódóan a kárrendezés sem a megszokott ügymenet szerint zajlik, hanem nemzetközi kárként, ahol a károkozó külföldi, a káresemény helye pedig Magyarország, függetlenül attól, hogy a károkozó esetleg tökéletesen beszél magyarul.

A baleset bekövetkezésekor a hagyományos EU standard kárbejelentő nyomtatványt kell kitölteni, ez megegyezik a hazai gyakorlattal. A károsultnak a káreseményt követően azonban fel kell hívnia a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) Információs Központját, ahol tájékoztatják, hogy a külföldi rendszámú járműnek melyik külföldi biztosítónál van biztosítása és annak melyik magyarországi cég a levelezőpartnere. A levelezőpartner lehet biztosító vagy kárrendezési iroda. A magyar károsultnak velük kell felvennie a kapcsolatot, hiszen ez a társaság kér majd fedezetet a külföldi biztosítótársaságtól, és az fogja kifizetni a kárt, vagyis kifizetőhelyként működik. Gyakran előfordul, hogy a kárrendezési iroda csak akkor fizeti ki a kárt, ha az összeget megkapja a külföldi biztosítótól, így értelemszerűen nő a kárrendezés ideje.

„A külföldi rendszámú autók okozta károktól a hosszabb és bonyodalmasabb ügyintézés miatt tartanak az autójavítók és az ügyfelek is. Ugyan a legtöbb esetben megfelelő megoldással rendeződik az ügy, de valóban hosszabb kárrendezésre számíthat, akinek ilyen jármű okozott kárt. Fontos tudni, hogy ha van magyarországi károsult, akkor számára a kárrendezés nyelve magyar, ezt a nemzetközi kárrendezésről szóló Zöldkártya Egyezmény, illetve az EU IV-es direktívája szabályozza. A kárrendezésben a külföldi károkozó felelősségbiztosítójának magyarországi levelezőpartnere segít. Abban az esetben azonban, ha a külföldi biztosítónak nincs Magyarországon ilyen partnere, akkor a kárrendezést a MABISZ intézi, és elszámol a külföldi intézményekkel. Az ügyintézési idő mindezek miatt valóban többszöröse lehet egy normál kár rendezésének, mert amíg az okozó biztosítója nem igazol fedezetet, addig a károsult nem tudja itthon elkezdeni járműve javíttatását – állítják a K&H Biztosító szakértői.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Autó

2011-től változik a kifogásolt gépjármű kárrendezés

A parlament által hétfőn elfogadott új gépjármű kárrendezési szabályok - az, hogy a bruttó összeget csak számla ellenében lehet kifizetni, illetve hogy a sérült autóról a biztosítónak kell megmondania, hogy közlekedésbiztonsági szempontból megfelelő-e - csak 2011 első napján lépnek hatályba, addig pedig még változhatnak - mondta Trunkó Barnabás, a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) főtitkára.

MTI Gazdaság

Kgfb: szabálytalanul rendezik a károkat a biztosítók?

Egyes magyar biztosítók nem adnak korrekt tájékoztatást a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb) egyes kárrendezési eljárásairól, és emiatt sérülnek az ügyfelek jogai – állítják az autókereskedők szakmai szervezetei.