szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarországon a tavalyi év végéig a 2007 és 2009 között leköthető uniós források negyedét, azaz mintegy 3,4 milliárd eurót fizettek ki a nyertes pályázóknak − mondta Várnai Éva, a KPMG kormányzati tanácsadási részlegének kelet-közép-európai vezetője.

Az eddig kifizetett támogatás és az összes, hét éves periódusra rendelkezésre álló forrás aránya 10 százalékos, amellyel Magyarország az ötödik helyen áll a régió országai között. A KPMG "EU Funds in Central and Eastern Europe - Progress report 2007-2009" című nemzetközi összehasonlító tanulmányát idézve Várnai Éva kiemelte: Magyarországon 2009 végéig 13,3 milliárd euró értékben kötöttek támogatási szerződést a kedvezményezettekkel, amely a teljes, hét évre, 2013-ig szóló 34,5 milliárd eurós forrás 40 százaléka. Időarányosan a források 90 százalékát kötötte le Magyarország.

A közép-kelet-európai régióban az uniós források 2007-2013 között rendelkezésre álló 264,4 milliárd eurós keretéből az országok a tavalyi év végéig 69,3 milliárd euró értékben kötöttek szerződést, amelyből 19,6 milliárd eurót fizettek ki a nyertes pályázóknak. A szerződéskötések aránya a teljes kerethez képest 26 százalékos volt a tavalyi év végéig, míg időarányosan tekintve 61 százalékos. Várnai Éva a tanulmány alapján rámutatott, hogy a korábbi évekhez hasonlóan Lengyelország és Románia kötötte a régióban a legkevesebb szerződést rendelkezésre álló forrásaihoz képest.

A legmagasabb kifizetési aránnyal a teljes keretösszeget tekintve Szlovénia és Litvánia rendelkezik 18 illetve 17 százalékos aránnyal, míg Romániában és Bulgáriában a keretösszeg kevesebb mint 5 százalékét fizették csak ki a nyertes pályázóknak. Várnai Éva szerint a kifizetések üteme elsősorban azért ilyen alacsony, mert a gazdasági válság miatt sok kedvezményezett nem tudta előteremteni az önrészt, ezért nem tudott még szerződést kötni.

2007 és 2009 között az Európai Unió társfinanszírozásával megvalósított projektek kedvezményezettjei öt területre − a közlekedésfejlesztésre, vidékfejlesztésre és halászatra, humán-erőforrás fejlesztésre, gazdaságfejlesztésre és környezetvédelemre fordították a támogatások 76 százalékát. Magyarország − a régió tendenciáihoz hasonlóan − a támogatások legnagyobb részét közlekedésfejlesztésre, gazdaságfejlesztésre és vidékfejlesztésre fordította.

A KPMG partnere a sajtótájékoztatón kitért arra is, hogy a régiós országok milyen intézkedéseket valósítottak meg az uniós forrásokból a gazdasági válság hatásainak enyhítésére. Rámutatott: a legtöbb ország nem egy meghatározott stratégia mentén csoportosította át uniós forrásait, így csak rövid távú válságenyhítő intézkedéseket vezetett be. Magyarország a válságra a pályázati jogosultsági kritériumok enyhítésével, valamint az operatív programokat érintő forrásátcsoportosításokkal reagált − emelte ki Várnai Éva.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Vállalkozás

A kkv-knak szánt uniós forrásoknak egyharmada gazdára talált

Már közel egyharmada gazdára talált annak a 847 milliárd forintos uniós forrásnak, amit az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) gazdaságfejlesztési pályázatai keretében a hazai kis- és középvállalkozások (kkv) fejlesztésére, felzárkóztatására és versenyképesebbé tételére lehet felhasználni.

MTI Gazdaság

Brüsszel jóváhagyta az uniós források átcsoportosítását

Az Európai Bizottság jóváhagyta az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) operatív programjai közötti és a programokon belüli átcsoportosításokat, ennek köszönhetően 111 milliárd forinttal bővült a Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) keretösszege - mondta Varju László, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM) államtitkára csütörtökön a kormányszóvivői tájékoztatón.