szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jelentősen javultak a magyar vállalatok várakozásai a következő félévre vonatkozóan – derül ki a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Gazdaság- és Vállalkozáselemző Intézete (GVI) felméréséből.

Parragh László, az MKIK elnöke kiemelte: az index minden összetevője javulást mutat, bár a bizonytalansági tényező továbbra is magas, ami azt jelzi, a vállalatok nem biztosak a folyamatok tartósságában. A MKIK GVI konjunktúra-mutatója 2010. áprilisban plusz 14,8 százalékra emelkedett az októberi mínusz 9 százalékról.

A kis-, közepes és a nagyvállalatok egyaránt kedvezőbben látják kilátásaikat. Az exportra termelők bizakodóbbak, mint a belső piacon működők. Ezt azt mutatja, hogy a belső fogyasztás még mindig nem mozdult el, bár a cégek bíznak a kedvező folyamatok alakulásában.

A válaszadók többsége beruházást tervez, főleg az exportra termelő gépipari cégek. Ugyanakkor az építőipar továbbra is depressziós állapotot mutat. Bár a munkaerőpiacon megállt a létszámleépítés, hirtelen bővülés nem várható, vagyis a munkanélkülieket nem tudja felszívni a piac − emelte ki Parragh László. Az MKIK elnöke úgy vélekedett, hogy a vállalatok pozitív várakozása a kormányváltással is összefüggésben van. A vállalatok hisznek abban, hogy a piacon kedvező elmozdulás lehet.

Tóth István János, az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáselemző Intézet (GVI) ügyvezető igazgatója kiemelte: a nemzetközi adatokból az  látszik, hogy a válság túl van a fordulóponton, így a magyar vállalatoknak várhatóan lesz külpiacuk. Szerinte Magyarország 4-5 év múlva éri el a gazdasági válság előtti szintet.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

MKIK reformműhely: hogy lett a régiós éllovasból sereghajtó?

Társadalmi folyamatokról tartott műhelybeszélgetést a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Budapesten Kolosi Tamás szociológussal, a Kopint-Tárki Zrt. elnökével és Kéri László politológussal, a Magyar Tudományos Akadémia Politikai Tudományok Intézetének tudományos főmunkatársával.

Szabó Zsuzsanna Gazdaság

Az MKIK a gazdaság dinamizálását sürgeti

A versenyszektor jövedelem pozíciója 61-66 milliárd forinttal romlik a 2008. évi költségvetés nyomán - mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke, aki növekedésorientált gazdaságpolitikai programot sürgetett 2009-től.

MTI Gazdaság

MKIK: egyre pesszimistábbak a vállalkozások

Egyre pesszimistábbak a vállalkozások, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) vállalati konjunktúraindexe mínusz 18 százalékra esett áprilisban, ami a felmérés 1998-as indulása óta a mélypontot jelenti – mondta Parragh László, a kamara elnöke az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáselemző Intézet (GVI) legutóbbi konjunktúrafelmérésének eredményét ismertető sajtótájékoztatón.