szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kiskereskedelmi forgalom volumene − a naptárhatástól megtisztított adatok alapján − 2010 első negyedévében 4,6, márciusban 4 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi szinthez képest − közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A kiskereskedelmi forgalom 2007 áprilisa óta folyamatosan csökken az előző év azonos időszakához képest. A csökkenés az idén februárban 4,3 százalék volt éves bázison, januárban pedig ennél is nagyobb mértékben, 5,6 százalékkal esett vissza a forgalom 2009 januárjához képest.

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben az idei első negyedévben 1 557 milliárd forint értékű árut forgalmaztak, ebből márciusban 582 milliárd forint realizálódott. A kiskereskedelmi forgalom volumene − a naptárhatástól megtisztított adatok alapján − 2009 márciusában 3,6 százalékkal, az első negyedévben 3,2 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a kiskereskedelmi eladások volumene 0,6 százalékkal maradt el az előző havitól.

Tavaly 7 279,3 milliárd forint volt a kiskereskedelmi forgalom, ebből az első negyedévre 1 521,7 milliárd forint jutott. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek értékesítésének volumene az idei első negyedévben 3,1, márciusban 2,7 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól. Ez év márciusában az eladások jelentős részét − 90 százalékát − jelentő vegyes termékkörű üzletek (hiper- és szupermarketek, vegyesboltok) eladásai 3,3 százalékkal csökkentek a tavaly márciusihoz képest.
 
A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem márciusi volumene 0,3 százalékkal mérséklődött a februárihoz képest. A nem élelmiszer-kiskereskedelem értékesítésének volumene az előző év azonos időszakához mérten 2010 első negyedévében 4,5, márciusban 2,7 százalékkal csökkent. Idén márciusban a könyv-, az újság-, a papíráru- és az egyéb iparcikküzletek, valamint az összes forgalomból kis súlyt képviselő illatszerüzletek továbbá a csomagküldő hálózat eladásai növekedtek, miközben a többi üzlettípusban bonyolított forgalom volumene csökkent.
 
A legnagyobb mértékű volt a visszaesés −11,6 százalék − továbbra is az iparcikk jellegű vegyes üzletek eladásaiban mutatkozott. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áras forgalma 0,5 százalékkal nőtt a februárihoz viszonyítva. Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 2010 első negyedévben 9, márciusban 8,1 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a márciusi eladások kismértékben, 0,5 százalékkal meghaladták a februárit.

Ez év márciusában folytatódott − az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító − gépjármű- és járműalkatrész-üzletek értékesítésének csökkenése Magyarországon: forgalmuk volumene 2010 első negyedévében 32,5, márciusban 35,9 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az Eurostat gyorsbecslése szerint − a naptárhatástól megtisztított adatok alapján − 2010 márciusában az Európai Unió 27 tagállamában átlagosan 0,3 százalékkal emelkedett, az eurózóna országaiban 0,1 százalékkal mérséklődött a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző év azonos időszakához mérten.

Az országok nem teljes körére rendelkezésre álló adatok szerint nyolc tagállamban tapasztaltak növekedést, tizenegyben csökkenést. A kiskereskedelmi üzletek forgalma 2009 márciusához képest a legnagyobb mértékben, 7,4 százalékkal Finnországban bővült; a legnagyobb visszaesést pedig, 11,6 százalékot, Bulgáriában mérték - tartalmazza a KSH összegzése.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Ecostat: lassul az infláció, csökken a kiskereskedelem visszaesése

Tavaszra mérséklődhet a kiskereskedelmi forgalom visszaesésének üteme, valamint megáll a csökkenés az ipar termelésében és értékesítésben egyaránt, az infláció lassul, a jegybanki alapkamat pedig 5,50 százalékra csökken – jelzi előre az Ecostat gazdaságkutató Mikroszkóp című kiadványában.

MTI Gazdaság

KSH: tovább szűkült a kiskereskedelem

A kiskereskedelmi forgalom volumene - a naptárhatástól megtisztított adatok alapján - 2009 első öt hónapjában 3,6 százalékkal, májusban 4,2 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Gazdaság

Tavaly nem volt karácsony: decemberben is szűkült a kiskereskedelem

Decemberben sem szakadt meg a kiskereskedelmi eladások 2007 eleje óta tartó csökkenése: a forgalom volumene – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – 2009 egészében 5,2, decemberben 7,4 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától – közölte a Központi Statisztikai Hivatal szerdán.