szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és európai pénzügyi vezetők egyaránt úgy látják, hogy nem fenyeget a magyar államcsőd veszélye - emelte ki keddi tudósításában két vezető amerikai lap.

A legtekintélyesebb tengerentúli újságok közé tartozó The New York Times és az üzleti körök legbefolyásosabb lapja, a The Wall Street Journal is terjedelmes tudósítást közölt Magyarországról. A The New York Times megállapította: a magyar kormány az utóbbi napokban nagy erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy visszatáncoljon azon korábbi riasztó nyilatkozatoktól, amelyek szerint az országot görög stílusú válság fenyegeti és államcsőd lehetséges a külföldi adósság tekintetében.

A lap elemzőkre hivatkozva arról írt: ezen kijelentések mögött Orbán Viktor kormányfő rosszul kitervelt kísérlete húzódik egyrészt arra, hogy előkészítse a hazai közvéleményt a lehetséges megszorító intézkedésekre, másrészt, hogy javítson a magyar tárgyalási pozíción az EU-val és az IMF-fel folytatandó egyeztetéseken. Orbán Viktor az elsöprő választási győzelem után a nemzetközi hitelezők követelései és a választók között találta magát, utóbbiaknak ugyanis azt ígérte, megvédi őket a további gazdasági fájdalmaktól. Az újság idézte Magyar Kornéliát, a budapesti Progresszív Intézet igazgatóját, aki szerint "a kormány hatalmas politikai baklövést követett el".

A The Wall Street Journal több nemzetközi pénzügyi vezetőt és szakértőt idézett. Dominique Strauss-Kahn, az IMF vezérigazgatója, aki szoros figyelemmel kíséri Magyarország teljesítményét az érvényes készenléti hitelszerződés kapcsán, kijelentette: nincs ok különösebb aggodalomra az ország pénzügyi helyzete kapcsán. A Fidesz-kormány továbbra is azzal vádolja az előző kormányt, hogy nagyobb költségvetési hiányt hagyott hátra, mint amekkorát bevallott. A korábbi kormányzat tisztviselői tagadják ezt, és álláspontjukat nemzetközi tisztviselők is megerősítik. A magyar ellenzék szerint a kormánypárt, amely adócsökkentéseket és növekedést serkentő lépéseket ígért, most annak a módját keresi, hogyan magyarázza meg a választóknak a további megszorításokat -  írta a The Wall Street Journal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Szijjártó szerint nem túlzás államcsődről beszélni

Nem marad el az ígért adócsökkentés - derült ki a kormányfő szóvivőjének pénteki budapesti sajtótájékoztatóján. Szijjártó Péter közölte: nem tartja túlzásnak Kósa Lajos csütörtöki szavait, de a kormány készen áll arra, hogy elkerülje azt az utat, amelyen Görögország járt.

MTI Itthon

LMP: Kósa nyilatkozata kimeríti a böszmeség fogalmát

Teljes mértékben felelőtlen, elfogadhatatlan módon nyilatkozott Kósa Lajos a magyar gazdaság helyzetéről és a várható intézkedésekről - mondta Scheiring Gábor, az LMP parlamenti képviselője pénteken az MTI-nek.

MTI Itthon

Kósa miatt "menekül" a tőke Szekeres Imre szerint

Szekeres Imre szerint a kormánynak abba kellene hagynia a "csontvázpolitikát". A piac és a befektetők fokozottan figyelnek a vezető politikusok nyilatkozataira, ezért indulhatott meg a tőkekivonás Magyarországról az előző napon - mondta az MSZP elnökhelyettese pénteki sajtótájékoztatóján.

Vélemény

Csizmadia Ervin: Államcsőd árnyékában - már 140 évvel ezelőtt

Magyarországon a közhiedelem szerint először a Kádár-rendszerben vettek fel hiteleket, ez azonban – fájdalom – nagy tévedés. A hitelfelvételeknek nálunk hosszú története van. Hitelek, államháztartási hiányok, államcsőd-közeli helyzetek kísérik végig a hazai gazdaság- és politikatörténetet – állapítja meg Csizmadia Ervin, a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója.