szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A monetáris politika szempontjából a közeljövő legnagyobb kockázata az inflációs várakozások nem kellő mértékű horgonyzottsága, az importált inflációs nyomás erősödése és a szabályozott árak alakulása, középtávon a legfőbb kihívás az euro bevezetésére vonatkozó hiteles, reális menetrend kialakítása – áll az MNB működéséről az új kormánynak készített összefoglalóban.

Az összefoglalót a Magyar Nemzeti Bank május 31-én adta át Matolcsy György nemzetgazdasági miniszternek. Az MNB közleménye szerint az „Együttműködés Könyve” címet viselő kötet áttekintést ad az MNB szerepéről, feladatairól, számba veszi a monetáris politikával és a pénzügyi stabilitással összefüggő aktuális, illetve stratégiai kérdéseket.

Célja, hogy tájékoztassa az államháztartásért felelős minisztert a Magyar Nemzeti Bank szerepéről, feladatairól, aktuális tevékenységéről és az MNB-t érintő, jövőre vonatkozó, stratégiai kérdésekről. Bemutatja az MNB működési környezetét, a legfontosabb, a működést jelenleg leginkább befolyásoló kihívásokat, a jegybank által végzett tevékenységek mögött meghúzódó különböző gazdaságpolitikai célokat, és az MNB döntéshozatalát, irányítását és felügyeletét meghatározó intézményi környezetet.

A közlemény megismétli, hogy Magyar Nemzeti Bank kész a fenti aktuális és stratégiai kérdésekben, a kormányt és a jegybankot érintő ügyekben az egyeztetésre.

Az anyag – a jegybanki közlemény szerint – hangsúlyozza, hogy a Magyar Nemzeti Bank törvényben rögzített elsődleges célja az árstabilitás elérése és fenntartása. Az MNB elsődleges céljának veszélyeztetése nélkül, a rendelkezésére álló monetáris politikai eszközökkel támogatja a Kormány gazdaságpolitikáját. A monetáris politika a hosszú távon fenntartható gazdasági növekedéshez leginkább az árstabilitás fenntartásával képes hozzájárulni.

Az IMF-EU hitelcsomag lehívásával nagymértékben megemelkedett az ország devizatartaléka. Ez egyrészt számottevően hozzájárult az ország külső sokkokkal szembeni ellenálló képességének erősödéséhez, másrészt pedig megnövelte a jegybank kéthetes kötvényállományát. Ez azonban nem akadályozza a bankok aktívabb hitelezési tevékenységét, és ez a hitelezési tevékenység visszafogásának jeleként sem értelmezhető.

Jelenleg a jegybanknak a pénzügyi stabilitás terén közvetlen szabályozói eszközei nincsenek. Az MNB leginkább a likviditás biztosításával, továbbá a rendszerszintű kockázatok feltárásával és elemzésével, valamint az ezekből következő javaslatok megfogalmazásával tud leginkább hozzájárulni a pénzügyi stabilitás fenntartásához – áll a kötetről készült jegybanki közleményben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Simor: több lakossági megtakarításra van szükség

A válság nyomán megnőttek a lakossági megtakarítások Magyarországon, s remélhető, hogy a tendencia tartós lesz, mivel a gazdasági növekedést a jövőben elsősorban a belső megtakarításokból kell finanszírozni – jelentette ki Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a pénteken rendezett Pénziránytű konferencián.

MTI Hazai gazdaság

MNB: az infláció 2011. második negyedévére csökken 3,0 százalékra

Az idei év harmadik negyedévében 3,8, a negyedikben 4,1 százalékos infláció várható, amely 2011. első negyedévében 3,4 százalékra, a másodikban pedig 3,0 százalékra csökken, majd a harmadik negyedévben éri el a 2,8 százalékos mélypontot – áll a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerdán kiadott inflációs jelentésében.

MTI Gazdaság

Van elég szabad pénz a bankok kezében

Májusban alig változott a bankrendszer szabad likviditása, miközben túltartalékolása a szokásosnál magasabb volt – közölte az előzetes adatok alapján a Magyar Nemzeti Bank hétfőn.

MTI / hvg.hu Gazdaság

Ki mondja meg, hogy mennyit kereshet a jegybankelnök?

A kormány nem enged abból a tervéből, hogy havi bruttó kétmillió forintban maximálja az állami vezetők fizetését, köztük a 8,3 milliót kereső jegybankelnökét − szögezte le Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő. Úgy tűnik azonban, hogy az MNB hivatalban lévő vezetőinek jövedelmét az uniós szabályok miatt nem lehet megkurtítani.