Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A Westdeutsche Allgemeine Zeitung (WAZ) német lapkiadó konszern kivonulása a szerbiai piacról aggodalomra ad okot a lehetséges befektetők körében – tette közzé a német gazdaság szereplőinek kelet-európai érdekképviseleti bizottsága (Ostausschuss der Deutschen Wirtschaft).
„Reménykedem benne, hogy a bejelentett kivonulást vészjelzésként értékelik és a befektetési feltételek javulásához vezet majd” – írta közleményében Klaus Mangold, a bizottság elnöke. Kiemelte, hogy az esseni székhelyű lapkiadó „jelentősen hozzájárult a modern szerbiai médiaszektor fejlődéséhez és az ország uniós kapcsolatainak szorosabbra fűzéséhez. A WAZ felkészült arra, hogy tovább növelje üzleti érdekeltségét Szerbiában, de „az ellenállás az utóbbi időben elszabadult” – tette hozzá Mangold.
A bizottsági elnök emlékeztetett rá, hogy Szerbiában a német közvetlen tőkebefektetések összege az elmúlt öt évben több mint megnégyszereződött és a belgrádi kormány januárban több olyan intézkedést is hozott, ami tovább javította a befektetések üzleti feltételeit. „A WAZ csoport kivonulása árnyékot vethet ezekre a nyilatkozatokra” – mondta Mangold, aki reményét fejezte ki, hogy létezhet még olyan megoldás, amely lehetővé tenné a WAZ további működését Szerbiában. „A labda a szerb oldalon van. A bizottság folyamatosan figyelni fogja, hogyan bánnak ezzel a fontos befektetővel.”
Az esseni óriáscég az MTI beszámolója szerint hónapok óta tűz alatt van Szerbiában. Előbb kétes üzletemberekkel való együttműködéssel vádolták, majd pedig azzal, hogy "megzsarolta" a szerb állami vezetést: ha a kiadó nem szerezhet többségi részesedést a Vecsernje novoszti című országos napilapban, kivonul a szerb piacról, és lobbizni fog Szerbia uniós csatlakozása ellen. A médiacsoport – amelynek magyarországi portfóliójába tartozik többek között a HVG hetilap és a hvg.hu is – visszautasította a vádat. Közleményében elismerte, hogy Bodo Hombach levelet írt Tadics elnöknek, de azt állította, a levélben az igazgató arra kérte az államfőt, "segítsen a médiacsoportnak abban, hogy a törvényekkel összhangban, tisztességes módon menjen végbe a piacról történő kivonulás". A WAZ közleményben cáfolta azokat a találgatásokat is, amelyek szerint a csoport németországi gazdasági problémák miatt vonul ki Szerbiából, illetve, hogy más, dél-európai országokban is megszüntetné tevékenységét.
A német lapkiadó 50 százalékos tulajdonosa a Politika című szerb országos napilapnak, és többségi részesedése van az újvidéki Dnevnik című napilapban, emellett országos kioszkhálózatot is működtet Szerbiában.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Érkezik a magyar fesztiválkultúra történetét feldolgozó dokumentumfilm. Arról, hogy miért és hogyan rendeződik át manapság a hazai fesztiválpiac és hogy szeretnek-e egyáltalán a fiatalok fesztiválozni és sörözni, a rendezővel, Csizmadia Attilával beszélgettünk.
Kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen az ingyenes szén-dioxid-kvótákat terhelő különadó miatt. A teherrel sújtott külföldi cégek visszafogják termelésüket, dolgozókat küldenek el vagy távoznak.
15–9-re nyertek a mieink.
Már így is Magyarországé az elmúlt 10 év legdurvább drágulása az EU-ban.