szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar pénzügyi rendszer nincs veszélyben, de az aggodalmak feléledtek az ország állapotát illetően - írta a hétfői The New York Times.

Az újság elemzőkre hivatkozva megállapította: a magyar pénzügyi rendszer nincs veszélyben, hiszen a kormánynak még rendelkezésére áll a 2008-as készenléti hitelcsomagból mintegy 3,5 milliárd euró, és a központi bank további 1,4 milliárd euróval rendelkezik. A piacok rosszul reagáltak hétfőn arra, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió tisztviselői felfüggesztették a hitelmegállapodás felülvizsgálatát a hét végén Budapesten. A forint 2,8 százalékot romlott az euróval szemben, a magyar deviza a leggyengébb volt június 7. óta.

A konzervatív kormány - érzékelvén a közvéleménynek a költségvetési csökkentések miatti növekvő haragját - azt hangoztatja, hogy a nemzetközi hitelezők nyomásával dacolva nem vezet be további megszorító intézkedéseket. A tárgyalások zsákutcába jutása felélesztette az ország pénzügyi állapotával kapcsolatos aggodalmakat, kevesebb mint két hónappal az után, hogy egy magas kormányzati tisztviselő annak a lehetőségéről beszélt: az országot egy görög stílusú válság fenyegeti, és adósságai terén fizetésképtelenné válhat. A kormány gyorsan visszakozott ettől a véleménytől.

Az újság idézte Keszey Ádámot, a Raiffeisen Bank budapesti makroközgazdászát, aki szerint nem áll fenn a veszélye annak, hogy a kormánynak elfogy a pénze. Ennél nagyobb gondot jelent szerinte az a benyomás, hogy nem sikerül teljesíteni a hiánycsökkentési célokat. Véleménye szerint Magyarországnak nincs szüksége hitelcsomagra, amely azonban biztonsági hálót nyújt a kormánynak, ami nagyon fontos pszichológiailag. A szerkezeti reformok hiányáról van szó, különösen a költségvetés oldalán, ezért reagáltak így a piacok - mondta. A lap emlékeztetett arra, hogy az IMF és az EU bírálta a bankadóra vonatkozó magyar döntést, mondván, hogy ez rossz jelzést küldene a befektetőknek, és gyengíthetné a gazdasági növekedést.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Heves parlamenti vita az IMF-EU-tárgyalásokról

Heves vita bontakozott ki hétfőn a parlamentben napirend előtt a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val folytatott tárgyalásokról. A Fidesz frakcióvezetője szerint, ami a forint körül zajlik az egyértelmű nyomásgyakorlás, míg a szocialisták a pénzügyi és gazdasági tárgyú törvénycsomag visszavonását javasolták. A kormány képviselője leszögezte: a 29 pontos akciótervet nem vonják vissza.

MTI Itthon

Lázár: "az MSZP az IMF oldalára állt a kispénzűekkel szemben"

A Fidesz-frakció hétfői ülésén határozottan állást foglalt a bankadó mellett - közölte a képviselőcsoport tanácskozása után Lázár János, aki azt mondta: "lesz bankadó 2010-ben, lesz 2011-ben is". A frakcióvezető sajtótájékoztatóján közölte azt is, nem látnak lehetőséget arra, hogy "a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kéréseinek eleget téve" megsarcolják azokat az embereket, "akiket az elmúlt nyolc év szocialista kormányzása gatyára vetkőztetett".

MTI Gazdaság

IMF: ha a magyar kormány visszahív, jövünk!

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) továbbra is nyitott a tárgyalások felújítására Magyarországgal, de erre vonatkozólag nem rögzítettek időpontot a magyar kormánnyal - közölte Irina Ivascsenko, a Nemzetközi Valutaalap budapesti állandó irodájának vezetője a Reuters Insider TV-nek nyilatkozva.

MTI Gazdaság

Elemzők: nincs realitása a további kamatcsökkentésnek

Piaci elemzők szerint a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) való tárgyalások megszakadását követően egyelőre nincs realitása a további kamatcsökkentésnek. A forint gyengülése inkább kamatemelést indokolna, de ezt vélhetően csak végső esetben lépné meg a jegybank.

MTI Gazdaság

Nem biztos, hogy a piacok várnak az őszi választásokig

Az őszi önkormányzati választásoknak szerepük lehetett a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val folytatott tárgyalások sikertelenségében, ám nem biztos, hogy a piacok és a hitelminősítők az októberi választásokig hagynak időt Magyarországnak - vélekedtek hétfőn londoni felzárkózó piaci elemzők.

MTI Gazdaság

Monetáris Tanács: sajnálatos, hogy nem született megállapodás az IMF-fel

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa sajnálattal vette tudomásul, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU hitelmegállapodás felülvizsgálatának lezárását elhalasztották, ugyanakkor megnyugtatónak értékeli, hogy a kormány kinyilvánította elkötelezettségét a költségvetési konszolidáció folytatása mellett - olvasható a testület hétfői, kamatdöntő ülésének indoklásában.

MTI Gazdaság

IMF-ügy: beláthatatlan hatások lehetnek a Pénzügykutató szerint

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az Európai Unió és a magyar kormány közötti tárgyalások megszakadásának negatív következménye már látható, elég hamar reagáltak rá a pénzpiacok, a közép- és hosszú távú hatás pedig a folytatástól függ - mondta Várhegyi Éva, a Pénzügykutató Zrt. kutatója hétfőn az MTI-nek.