Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összekapcsolná a kormány a lakástámogatásokat a gyermekvállalással, a jövedelemadózással, az energiahatékonysággal, a minőségi és legális építéssel - derül ki az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) vitairatából. A vitairat a devizahitelezés helyett a forint jelzáloghitelezést részesíti előnyben.
A Nemzetgazdasági Minisztérium honlapján is olvasható kétszáz oldalas dokumentum "Otthonteremtés és lakásprogram" című fejezete szerint a "lakásügyeknek" évente 375 milliárd forint költségvetési forrásra - a GDP 1,5 százalékára - lenne szüksége: ezt a szintet fokozatosan több év alatt kell elérni.
Meghatározott esetekben az államnak célszerű lenne a hitelező bank felé az adós lakáscélú hiteléért garanciát vállalnia. A dokumentum szerint "az adócsökkentési intézkedések optimális végrehajtásaként elképzelhető az szja-adójóváírás a lakásépítéssel, új lakásépítéssel kapcsolatban". Itt leszögezik azt is, hogy szja-kedvezmény az egyszeri lakásvételhez, építéshez kapcsolódó, de hatékonyan, több éven át igénybe vehető kedvezmény.
Adómentes lakbér?
A program a bérlakások bérleti díjának megfizetését az adómentes béren kívüli juttatásokhoz kapcsolná.
A meglévő lakástakarék-pénztári konstrukciókat olyan termékkel egészítenék ki - olvasható -, amely a szülőknek lehetőséget adna, hogy a gyermekük iskolai évei alatt előtakarékossággal összegyűjtött összeget új építésű bérlakásokkal kapcsolatos bérleti jog 3-4 évre történő megváltására is fel tudják használni.
A közhasznú bérlakás-építésbe invesztáló befektető pedig társasági adókezdeményben részesülne.
Bérlakásépítés
A vitára bocsátott program leszögezi azt is, hogy csak a gazdaságilag megtérülő felújításokat célszerű támogatni; a lakástámogatásokat döntően az építések, újlakás-vásárlások, felújítások támogatásán keresztül célszerű nyújtani; szükség van az államilag ösztönzött bérlakásépítésre.
Az Új Széchenyi Terv kiemeli: az újlakás-építés mennyiségét évi 40-50 ezerre kell fokozatosan emelni, hosszú távú otthonteremtési programot kell kidolgozni, a civilek bevonásával otthonteremtési tanácsadó testületet kell létrehozni, az állami ellenőrzést fokozni kell a lakásépítési támogatás felhasználásában, elő kell segíteni az öngondoskodó lakáscélú előtakarékoskodást, elő kell készíteni egy panelprogramot és a bérlakásépítés hazai kérdéseit tisztázó projektet kell indítani.
Ezek mellett a dokumentum leszögezi, hogy gyorsan, mindenki által elfogadható módon kell megoldani a deviza- és forinthitelek problémáit.
Az Új Széchenyi Terv a legfontosabb javaslatok közé sorolja, hogy "be kell vonni az állami támogatási körbe két lakástakarék-pénztár szabad pénzeszközeit"; el kell indítani egy munkáltatói pénzeszközöket is felhasználó programot, amelyben a lakások az alkalmazottak számára épülnek - kiemelt állami szerepvállalás mellett.
Programot kell indítani a fiatal házasok első lakáshoz juttatása érdekében - húzza alá a vitairat. A lakbértámogatás lehetőségét is felveti a program, e szerint az öngondoskodásra képes, a közterhekhez hozzájáruló rétegnek lehetőséget kell adni, hogy saját jogon - például adókedvezmények útján - oldja meg, javítsa lakáskörülményeit; ennek körében kaphatnak helyet a tulajdonszerzéshez kapcsolódó kedvezmények.
Deviza helyett forint
A vitairat a devizahitelezés helyett a forint jelzáloghitelezést részesíti előnyben, mert - mint olvasható a dokumentumban - az jó a bankoknak és a hitelfelvevőknek. Előbbieknek azért, mert a hitelek és a források devizanem és lejárati egyezősége a jelzálogkötvények kibocsátásával biztosítható; utóbbinak pedig azért, mert a jelzáloghitelek kamatlába akár a teljes futamidőre fixálható, így a havi törlesztés a teljes futamidőre tervezhető.
Ennek kapcsán az anyag megjegyzi, hogy a jelzálogbanki piac több mint 80 százalékát két hazai bank uralja, így a piaci folyamatok kontrollálhatóak.
Az Új Széchenyi Terv vitairatát szerdán mutatta be Orbán Viktor miniszterelnök és Matolcsy György nemzetgazdasági, illetve Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter. A dokumentumról gazdasági konzultációsorozatot indít a kormány; a program a tervek szerint 2011. január 15-én indul és 7 kiemelt programot tartalmaz.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.