szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több mint 6 milliárd forintos kifizetést ítélt meg a Vértesi Erőmű Zrt. (Vért) ellen a csődvédelem alatt álló társaság ügyében eljáró választott bíróság, a követelés a vállalat teljes ellehetetlenülését okozhatja – közölte az erőmű kedden.

A közlemény szerint a vállalat tartalékai nem fedezik a megítélt tartozás töredékét sem, a választott bíróság döntése így tovább súlyosbítja a Vért pénzügyi helyzetét, és a társaságnak egyre kevesebb lehetősége van arra, hogy kigazdálkodja a tartozást. A Vért vezetése ezért a napokban megvizsgálja a kialakul helyzetet, és megteszi a szükségesnek ítélt lépéseket – áll a közleményben.

A csődvédelemről még augusztusban döntöttek az állami tulajdonú Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) többségi tulajdonába tartozó erőműtársaság közgyűlésén a részvényesek. A 2010. augusztus 26-tól hatályos csődvédelem 90 napra fizetési moratóriumot ad a Vértnek, amit a múlt héten, október 7-én újabb 90 nappal meghosszabbítottak. „A jelenlegi peres döntés értelmében azonban teljesen új helyzet állt elő” – fogalmaz közleményében a Vért. A bíróság által megítélt több mint 6 milliárdos követelést egy szerb tulajdonosi hátterű cég, az EFT Budapest ZRt. számára kell megfizetni.

Az augusztusi döntés után a csődvédelmet a társaság a munkavállalók javadalmazásával, a térség távhőellátásával és az államilag garantált hitelek visszafizetésével indokolta. A Vért akkor azt közölte, hogy a három hónap alatt elkészíti a fizetőképesség helyreállítását célzó programot, egyezségi javaslatot készít elő mind a hitelezők, mind a munkavállalók számára, és tárgyalásokkal kívánja elősegíteni a térség távhőellátásának hosszú távú megoldását.

A keddi közlemény szerint a társaság nehéz döntés előtt áll. Figyelembe kell vennie a vállalat dolgozóinak jövedelmét, a kapcsolt regionális szolgáltatások felelősségét, de állami tulajdoni hányada miatt figyelembe kell vennie az adófizetők pénzének védelmét is.

A Vért az augusztusi közgyűlés után a helyzet kialakulásának legfőbb okaként a System Consulting Zrt.-vel 2008-ban létrejött villamosenergia-szállítási szerződésekből származó kárt nevezte meg. Ha nincs fizetési moratórium, az erőműnek 2010. augusztus 30-ig több mint 6 millió eurót kellett volna fizetnie a Vértnek különböző áramkereskedőknek.

Augusztusban Oroszlány akkori polgármestere, Rajnai Gábor elmondta, a városnak hosszú távú szerződése van a távhőellátásra az erőművel, amely három év alatt mondható fel. A kapcsolt villamosenergia-termelés miatt a távhőár a harmadik legalacsonyabb az országban, de ez a pozíció áramtermelés nélkül nem tartható, így 30-40 százalékos lakossági áremelkedést is vonhat maga után.

A Vértesi Erőművet az MVM csoport korábbi vezetője „szociálpolitikai központnak” nevezte, utalva arra, hogy nem tudják annyiért eladni az áramot, mint amennyiért megtermelik, ezért havonta egymilliárd forint támogatást kapnak az MVM-től. Ezen kívül évente közel 8 milliárd forint a termelés fenntartásának támogatása a szénipari szerkezetátalakítási program keretében, amit a végfelhasználók az áram árában fizetnek meg.

A társaság a veszteségek csökkentése érdekében korábban megvált 240 szerződéses erdélyi bányásztól, 2009-ben pedig 450 saját dolgozót bocsátott el. Közülük 257 embert érintett a csoportos létszámleépítés, ők közel másfél éves átlagkeresetüknek megfelelő végkielégítéssel távozhattak, ennek költsége 1,6 milliárd forint volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Csődvédelmet kért a Vértesi Erőmű

A munkavállalók javadalmazása, a térség távhőellátása és az államilag garantált hitelek visszafizetése miatt csődvédelmet kért a Vértesi Erőmű Zrt.-számára a társaság közgyűlése - közölte a vállalat.

hvg.hu Gazdaság

Mi legyen a Vértesi Erőművel?

A következő évtized végéig bánya nélkül, két blokkal üzemeljen az idén mintegy 20 milliárd forint veszteséggel működő Vértesi Erőmű – javasolja a GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb tanulmánya.

MTI Gazdaság

A Vértesi Erőmű felszámolást kezdeményezett Kapolyi érdekeltsége ellen

A közvetve állami tulajdonú Vértesi Erőmű még a nyár közepén felszámolási eljárást kezdeményezett a Kapolyi László érdekeltségébe tartozó System Consulting ellen 1,2 millió euró megfizetésének elmaradása miatt - erősítette meg a Népszabadság hírét Tringer Ágoston, a Magyar Villamos Művek (MVM) szóvivője.

MTI Hazai gazdaság

Mind fizetni fogjuk a szénfillért a Vértesi Erőmű miatt

A végelszámolásra való felkészülésre tesz javaslatot a Magyar Villamos Művek (MVM) a Vértesi Erőmű (VÉRT) keddi rendkívüli közgyűlésén, de a döntést a júniusra összehívandó közgyűlésen hozzák meg – közölte a tulajdonos MVM kedden, a VÉRT közgyűlésének megkezdése előtt.