szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar államosítás napja címmel közölt szerdán kommentárt a Sme című liberális szlovák napilap arról a magyarországi döntésről, hogy katasztrófa esetén a kormány állami felügyelet alá vonhatná az érintett vállalatokat.

„A magyar miniszterelnök azzal, amit az ökológiai katasztrófa után művel, megteremti a saját maga által megálmodott kultúrpolitikai forradalom feltételeit” – írja Peter Schutz, a kommentár szerzője, vélhetően az egykori kínai kulturális forradalomra utalva.

Schutz kifejti, hogy az ökológiai katasztrófa nagysága vitathatatlan, a felelősségre vonás sehol sem maradhatna el. „Az azonban, amibe Orbán és parlamenti kétharmada belekezdett, nem kisebb katasztrófával fenyeget, mint a kolontári gát átszakadása” – írja Schutz, aki szerint Orbán „kihasználja a tragédiát” és „ugródeszkát épít az általa megálmodott kultúrpolitikai forradalomhoz vezető mérföldes ugráshoz”.

A szerző szerint a magáncégek állami felügyelet alá vételéről olyan törvény született a magyar parlamentben, amely „Zimbabwében sem állná ki az alkotmányosság próbáját”.

„Így 2011. október 11. a szomszédos Magyarország történelmébe az Államosítás Napjaként vonul be” – olvasható az újságban. A szerző szerint nem kétséges, hogy a MAL Zrt. vezetése és tulajdonosai hibáztak, s felelősségük nagy, de vitathatatlanul nagy a magyar állam felelőssége is. A környezetvédelem és a kockázatos üzemek ellenőrzése ugyanis az állam felelőssége. „Ezt nem lehet elhallgatni” – jegyzi meg Schutz, és hozzáteszi: „Ha igen, akkor csak a mai Magyarországon, ahol Orbán és társai programszerűen éltetik és fokozzák a kapitalistaellenes, vállalkozóellenes hangulatot".

Az újság rámutat: ma már közismert, hogy a gátat az állam két héttel a katasztrófa előtt ellenőrizte, és semmiféle hiányosságot nem állapított meg. „Orbán Viktor egészen szokatlan módon mutogat a vétkesekre, és odadobja őket a lincselni vágyó tömegeknek egy olyan helyzetben, amikor sem ő, sem más nem tudhat semmit a katasztrófa okairól” – zárja kommentárját Peter Schutz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Sme: Budapesten még mindig nem értik

A nemzetközi tanácskozások alkalmával megtartott felsőszintű szlovák-magyar találkozók nem helyettesíthetik a klasszikus kétoldalú találkozókat. Ideje lenne már, hogy Pozsony és Budapest visszatérjen ezekhez a találkozókhoz, ez azonban nem lesz könnyű - írta a Sme című szlovák liberális lap pénteken.

MTI Világ

Sme: Schmitt Pál "nem válogatja meg, ki iránt lojális"

Az 1990-es rendszerváltás óta most történik meg először, hogy olyan személy lesz Magyarország köztársasági elnöke, aki a szocialista rendszer idején is sikeres politikai karriert futott be - írja a Sme című liberális szlovák napilap Schmitt Pálról csütörtökön.

MTI Világ

Sme: Orbán falba ütközött

Valóban nem szokásos, hogy egy kormány gazdaságpolitikája már hivatalba lépésének első hetében kártyavárként omoljon össze. Különösen vicces, ha ez a dolog egy olyan párttal történik meg, amelynek kétharmados többsége van a parlamentben, és amely egy hónapig abban a hitben élt, hogy azt csinál, amit akar - írja a Sme című liberális szlovák napilap hétfőn.

MTI Világ

A Sme a szlovák választásról: a két magyar párt

A legutóbbi felmérések azt valószínűsítik, hogy mindkét szlovákiai magyar párt bejut a parlamentbe. Nem kizárt azonban a másik két változat sem, tehát hogy csak egyikük kerül be a törvényhozásba, illetve hogy mind a kettő kimarad – írja a Sme című liberális szlovák napilap pénteken.