szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A reálkeresetek - a fogyasztói árak 5,2 százalékos növekedése mellett - 3,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit az év első nyolc hónapjában, döntően a személyi jövedelemadó-szabályok változása miatt.

 Augusztusban a reálkereset 2,0 százalékkal emelkedett az egy évvel azelőttihez viszonyítva, júliusban az emelkedés 0,5 százalékos volt. A teljes munkaidőben foglalkoztatottak havi bruttó keresete 1,9 százalékkal emelkedett a júliusi 0,3 százalékos növekedés után. Így a nettó kereset emelkedése is gyorsult augusztusban 5,8 százalékra az előző havi 4,5 százalékról.  A versenyszférában dolgozók nettó keresete 7,0, a költségvetésiben 3,4 százalékkal nőtt augusztusban az egy évvel korábbihoz képest, míg júliusban a növekedés 6,1, illetve 1,0 százalék volt. 

A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete január-augusztusban  202.000 forint volt, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 204.900 forint, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állók esetében 199.000 forint. 

A gyorsulást mutató indexekkel ellentétben augusztusi bruttó átlagkereset azonban nem csak a nyolchavi átlagtól, hanem a  júliusitól is elmaradt: a versenyszférában 3400 forinttal 200.594 forintra a költségvetési szektorban 4870 forinttal 182.143 forintra csökkent egy hónap alatt.  Ezzel a júliusi bruttó kereset nemzetgazdasági szinten és a versenyszférában február óta a legalacsonyabb volt, sőt a költségvetési szférában 2008 januárjában vittek utoljára ennél kevesebbet haza. A nemzetgazdasági bruttó átlagkereset - ezek eredőjeként - 3817 forinttal csappant meg, 194.019 forintra. 

A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) keresetek az év első nyolc hónapjában átlagosan 2,4 százalékkal, ebből a versenyszférában dolgozóké 4,0 százalékkal haladták meg az előző év január-augusztusit.

Augusztusban a rendszeres keresetek 2,6 százalékkal nőttek az előző havi 1,8 százalékos bővülést követően. A versenyszférában júliusban még 2,9 százalékos volt a növekedés, augusztusban ez 3,9 százalékra gyorsult. A költségvetési szférában a júliusi 0,5 százalékos csökkenés után augusztusban 0,2 százalékkal mérséklődtek a rendszeres keresetek.

A KSH közlése szerint január-augusztusban a bruttó átlagkeresetek 2,5 százalékkal, a nettó átlagkeresetek pedig 8,5 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakit.  A versenyszférában 4,2 százalékkal nőttek, a költségvetés területén pedig - az alacsony keresetű közfoglalkoztatottak számának emelkedése miatt - 1,0 százalékkal elmaradtak a bruttó  átlagkeresetek az előző év azonos időszakához képest. 

A legalább 5 fős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél az alkalmazásban állók létszáma 2010. január-augusztusban átlagosan 2 millió 687 ezer fő volt. 

Az 5 főt vagy ennél több embert foglalkoztató vállalkozásoknál január-augusztusban 1 millió 815 ezren dolgoztak, 1,1 százalékkal kevesebben, mint 2009 első nyolc hónapjában, de májustól a létszám már meghaladta az előző év azonos időszakit. A költségvetési szférában az alkalmazottak létszáma 771 ezer fő volt, ami a közfoglalkoztatás bővülése miatt 4,1 százalékos növekedés. A közfoglalkoztatás nélküli 685 ezer fős létszám 0,3 százalékkal volt kevesebb, mint az előző év első nyolc hónapjában. Összességében a megfigyelt körben a foglalkoztatottak létszáma 0,9 százalékkal emelkedett.

A legjobban fizető gazdasági ág továbbra is a pénzügyi, biztosítási tevékenység volt, ezt követte az információ és kommunikáció és a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás. Legkevesebbet a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás, valamint a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat ágakban dolgozók kerestek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vállalkozás

Vasúti dolgozók, busz- és kamionsofőrök átlagkeresetei

"Lejárt az előző kollektív szerződés, és nem sikerült megállapodni az újról” – röviden ez az előzménye a Budapesti Közlekedési Vállalatnál 2010. január 12-én kezdődött, többnapos sztrájknak. Márpedig a kollektív szerződés a munkavállalók egyik legkomolyabb érdekérvényesítő eszköze, a munkajogi előírásokon és a konkrét munkaszerződésen túlmenő jogokat is garantálhat a dolgozóknak. A végkielégítésről, a prémiumról, felmondási időről vagy a béren kívüli juttatásokról ebben lehet a törvénynél kedvezőbb feltételekkel megállapodni.