szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Legalább 4,5 százalékos minimálbér-emelést fog javasolni 2011-re az OÉT-nek a kormány.

A kormány legalább 4,5 százalékos minimálbér-emelést fog javasolni 2011-re az Országos Érdekegyeztető Tanácsnak (OÉT-nek), azonban az inflációt is figyelembe véve ennél nagyobb emelésre is szükség lehet - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter az OÉT pénteki plenáris ülésén.

A miniszter szerint 4,5 százalékos minimálbér emelés esetén senki sem jár rosszul a jövőre bevezetendő egykulcsos, 16 százalékos szja-kulccsal. Hozzátette azt is, hogy jövőre 3 százalékos gazdasági növekedést és 3,4 százalékos inflációval számol a kormány, ennek alapján megfontolandó, hogy a minimálbér ne csak a mai értékét, de a reálértékét is őrizze meg, s ehhez a 4,5 százaléknál nagyobb mértékben szükséges emelni.

Matolcsy György szerint a bevezetendő az egykulcsos adórendszer családbarát, s arányos teherviselést jelent. Az új személyi jövedelemadó rendszer jóval egyszerűbb lesz, s ez az adóbevallásban is megjelenik: a 2010. évi szja-bevallás már 14 oldalon lesz lehetséges a mostani 32 oldal helyett, s a 2011. évinél már elegendő lesz egyetlen A/4-es oldal - közölte a nemzetgazdasági miniszter.

MSZOSZ: kis kereset, nagy veszteség

Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke, a munkavállalói oldal soros elnöke elmondta: a tervezett adórendszer a magasabb jövedelműek számára kedvező, a minimálbéren foglalkoztatottaknak viszont az egykulcsos adórendszer több mint kétezer forintos veszteséget eredményez. Hozzátette: a bruttó 210 000-os nemzetgazdasági átlagkeresetnél szenvedik el az adózók a legnagyobb veszteséget az adójóváírás átalakítása miatt. 

A szakszervezeti vezető  hangsúlyozta: a bruttó számítás miatt az adóterhelés nem 16 százalék, hanem 20,4 százalék lesz, ugyanakkor az előterjesztésből korrektnek és támogathatónak nevezte, hogy a bruttósítást 2012-ben kivezetik a rendszerből. A munkavállalói oldal azt javasolja, hogy az adójóváírást akkor kezdjék el kivezetni, amikor a szuperbruttósítást, de vannak más elképzeléseik is részletes számításokkal - mondta.

Pataky Péter felvetette azt is, hogy a bruttósítás is lehetne sávos, vagyis az eddig alsó  kulccsal adózóknál a bruttósítás már jövőre csökkenhetne. Szerinte fontos lenne az is, hogy az adókedvezmény megosztható legyen, mivel a fiatal, gyermekes családoknál, ahol a szülők pályájuk elején vannak, s nem keresnek sokat, nem tudnák igénybe venni az adójóváírást, ha az nem lenne megosztható.

Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének alelnöke, a munkaadói oldal szóvivője elmondta: az adórendszerben egyértelműen üdvözlik a társasági adó további csökkentését, és egyetértenek az egykulcsos személyi-jövedelemadó bevezetésével is, mert versenyképességet és átláthatóságot eredményez, valamint támogatják a gyermekkedvezmény bevezetését is. A munkaadói oldal megfontolja a kormány minimálbér-ajánlását, valamint a munkavállalói oldal felvetéseit is az adójóváírás módosításáról.

Aggódnak a váságadók miatt

A munkaadói oldal tudomásul veszi, hogy az államháztartási hiánycél tartása érdekében szükség van a válságadókra, ugyanakkor hiányolja a válságadók ügyében elmaradt konzultációt − mondta Rolek Ferenc. Megjegyezte azt is, hogy a válságadókat fizető szektorok és alszektorok között vannak olyanok, amelyeknek nyereségtermelő képessége nem átlag feletti, ilyen a kiskereskedelem, illetve a pénzügyi szektoron belül a lízingcégek. "Egy normális piacgazdaságban a gazdálkodás alapszabálya, hogy a költségeket beépítik az árakba, s a válságadó is nyilvánvalóan költség" − magyarázta Rolek Ferenc.

Félő, hogy a válságadóval sújtott ágazatok vagy a beruházásaikat, vagy a költségeiket, ezen belül a foglalkoztatást, a béren kívüli juttatásokat például csökkentik − vetette fel Pataky Péter, a munkavállalói oldal soros elnöke. Az MSZOSZ elnöke reagált a miniszternek arra a megjegyzésére is, amely az 1945-1947-es újjáépítésre vonatkozott. "A kormány úgy kezdi az újjáépítést, hogy kölcsönveszi azt, ami nem az övé, azaz blokkolja magán nyugdíjpénztári befizetéseket" − fogalmazott Pataky Péter

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

Nemzeti munkavédelmi politikát akar az OÉT

Mielőbb életbe kell léptetni a nemzeti munkavédelmi politikát, és olyan rendszert kell kialakítani, amely feleslegessé teszi a foglalkozási megbetegedések eltitkolását - mondta Mandrik István, az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) Munkavédelmi Bizottsága munkáltatói oldalának elnöke kedden Budapesten háttérbeszélgetésen.

MTI Gazdaság

OÉT: Orbán egymillió új munkahelyet akar tíz év alatt

A következő években egy millió új munkahely létrehozását kívánja elérni a kormány, s ezt a célt szükséges előmozdítania az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) munkájának is − jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök, az OÉT hétfői plenáris ülésén.

MTI Gazdaság

Az adótörvényekről tárgyal az OÉT

Plenáris ülést tart ma az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT), amelyen a szociális partnerek többek között megvitatják a kormány adóterveit. A napirenden szerepel emellett a jövő évi munkaszüneti napok körüli munkarend, és a 2010-es költségvetésről szóló kormányzati tájékoztató megvitatása.