szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Londonba irányult a határokon átnyúló befektetések 27 százaléka 2009 és 2010 első felében – derül ki a CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb kutatási eredményeiből, ami arra a gyakorlatra is rávilágít, hogy a befektetők a közvetlen ingatlan-befektetéseiket saját, hazai piacaik helyett inkább a nagyobb, likvidebb kereskedelmi ingatlanpiacra koncentrálják.

A CB Richard Ellis friss felmérése szerint, 2010 első negyedévében (ahogy egy évvel korábban is) London lett a nemzetközi ingatlanpiac legnépszerűbb nagyvárosa. A brit főváros a határokon átnyúló ingatlanpiaci befektetések 27 százalékát szerezte meg.

Az új felmérésből az is kiderül, hogy a befektetési aktivitás lényegesen alacsonyabb volt a mostani fellendülés időszakában (2009-ben és 2010 első felében), mint a boom alatt (2006 és 2007 első féléve). Átlagosan a visszaesés meghaladja a 70 százalékot, ám Észak-Amerikában ez még nagyobb volt, ugyanakkor a kisebb régiókban (Afrika, Közel-Kelet és Dél-Amerika) nőtt a befektetési aktivitás.

Ha csak a határon átnyúló befektetéseket nézzük, a válság okozta visszaesés még szembetűnőbb. A teljes befektetési forgalom (ahol a vevő más régióból érkezett) 134,8 milliárd eurót tett ki a csúcsidőszak másfél évében, míg a 2009-től kezdődő 18 hónapban mindössze 22,4 milliárd eurót tett ki, ami 83 százalékos visszaesést takar.

A határon átnyúló befektetések fontos jellemzője, hogy mekkora mértékben koncentrálódik egy-egy nagyvárosban. Ez még a boom időszakában is így volt, ám azóta még inkább ez jellemzi a kereskedelmi ingatlanpiacokat.

CBRE

Az elmúlt 18 hónapban a 22,4 milliárd eurónyi határon átnyúló befektetések közül 6 milliárd eurót Londonban költöttek el. A befektetők 27 különböző országból érkeztek, így London volt ebben az időszakban a legnemzetközibb piac a világon.

Habár sokkal alacsonyabb szinten, de más jelentős világvárosok – mint Párizs, New York és Sydney – szintén vonzóak voltak a határon átnyúló befektetések piacán. A tíz leginkább kedvelt város az összes befektetés 55 százalékáért volt felelős. Ez az arány komoly növekedést jelent a legnagyobb piacok koncentrációjában. A befektetői aktivitás csúcsán 2006-ban és 2007 első felében a tíz legnagyobb piac kevesebb, mint a befektetések 40 százalékát vonzotta. A változás egyértelműen a mindenfajta kockázattól való tartózkodást mutatja a befektetők körében.

„Ahogyan a piacok egyre stabilabbá válnak az elkövetkező hónapokban, azt várjuk, hogy a jelentős határon átnyúló tranzakciókat kezelő befektetők szélesebb körben választanak, így London domináns szerepe csökkeni fog a jövőben. Bizonyos mértékben ezt már 2010-ben is tapasztalhattuk, hiszen például a koreai állami nyugdíjalap megvásárolta a berlini Sony Center-t és részesedést szerzett Párizsban az O’Parisnor bevásárlóközpontban. A további földrajzi diverzifikációval a német piac is nemzetközibbé válhat; a konjunktúra időszakában Frankfurt, München és Hamburg egyaránt megtalálható volt a tíz legnagyobb piac között” - kommentálta a jelentést Jonathan Hull, a CBRE európai tőkepiacokért felelős vezetője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A luxusmárkáknak nem kellünk, Kínába tartanak

A luxusmárkák a magyar és a közép-európai piacon kevésbé aktívak, mint a válság előtt voltak, a jobb növekedési kilátású, fejlődő piacokat keresik, a legfontosabb célterületük Kína – derül ki a CB Richard Ellis (CBRE) ingatlan-tanácsadó kutatásából.

hvg.hu Gazdaság

Egyre szívesebben adnak ingatlanhitelt az európai bankok

Az első osztályú ingatlanok értékének és a befektetési piacok forgalmának fellendülése 2009 második felében jó hatással volt az európai hitelpiacokra – derül ki a CB Richard Ellisnek (CBRE) legfrissebb tőkepiaci elemzéséből.

hvg.hu Gazdaság

Sokkal kevesebb tőke jön a budapesti ingatlanpiacra

Az idén októberig mindössze 90 millió eurót fektettek be a budapesti ingatlanpiacon, ezzel szemben tavaly 470 millió eurót, 2007-ben pedig 2 milliárd eurót - mondta Tim O'Sullivan, a CB Richard Ellis ingatlanbefektetési vezetője.