szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Irak a következő hat-hét évben biztosan nem tud földgázt adni a Nabucco vezetékbe, mivel először a hazai áramellátását kell szilárd alapokra helyezni - mondta el a Reutersnak az ország olajügyi miniszterhelyettese.

Motaszam Akram Haszán egy Abu-Dzabiban tartott konferencián vasárnap azt mondta, hogy Iraknak először a biztos áramellátást kell megteremtenie az országon belül. Irakban az országos áramhálózat naponta csak néhány órán át üzemel. Irak áramtermelő kapacitása mintegy 11 ezer megawatt, de a tényleges termelés csak 9 ezer. A kereslet a nyári időszakban ugrásszerűen megnőtt, és elérte a 14 ezer megawattot. Az iraki illetékes vasárnap rámutatott arra, hogy mindenekelőtt a hazai áramtermelést kell bővíteni úgy, hogy teljesen kielégítse a belföldi keresletet. 

A Kaszpi-tenger térségéből származó földgázt szállító Nabucco vezeték létrehozásának célja Európa energiafüggőségének csökkentése Oroszországtól. A 10,5 milliárd dolláros projekt kivitelezésében az osztrák OMV, a Mol, a román Transgaz, a Bulgargaz, a török Botas és a német RWE vesz részt.

Még tavaly Reinhard Mitschek, a gázvezeték-beruházást végző konzorcium ügyvezető igazgatója azt mondta, hogy kezdetben valószínűleg iraki eredetű földgázt szállít majd az Európai Unió felé a Nabucco vezeték.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Nabucco: 4 milliárd euróig mennek el a bankok

Megbízólevelet írtak alá hétfőn Brüsszelben a Nabucco gázvezeték-hálózat részvényesei több nemzetközi pénzügyi intézménnyel, ami a Nabucco kiépítéséhez 4 milliárd euróig terjedő finanszírozást jelenthet.

MTI Gazdaság

Késik a végső döntés a Nabucco vezetékről

Az idén már biztosan nem hozza meg a végső befektetési döntést a Nabuccóról a földgázvezeték megépítésére és üzemeltetésére létrehozott konzorcium hat tagja közül kettő; pénteken az osztrák OMV és a német RWE képviselői is közölték, hogy az azerbajdzsáni földgázszállításokról szóló tárgyalások elhúzódása miatt 2011-re halasztják annak eldöntését, hogy részt vesznek-e a projektben.