szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Adóreformmal és a kiadások visszafogásával egy évtized alatt 4000 milliárd dollárral lehetne csökkenteni az amerikai kormányzati deficitet - közölte szerdán annak a Barack Obama elnök által kinevezett bizottságnak a két társelnöke, amelynek feladata, hogy felvázolja, miként lehetne lefaragni a csillagászati nagyságú amerikai államadósságot.

Az Erskine Bowles és Alan Simpson vezette testületnek hivatalosan december 1-jén kell majd átadnia végleges előterjesztését, amely ha nem is megy át a megosztott törvényhozáson a következő hónapokban erős befolyással lesz a költségvetési vitákra. A szenátusban demokrata, a képviselőházban pedig republikánus párti többség lesz januártól az új összetételű kongresszusban. A testület 2012-től javasolja bevezetni a reformokat. 

Az áprilisban életre hívott, 18 tagú bizottság előterjesztésének a társelnökök által ismertetett vázlata értelmében a kormányzatnak ki kell tűznie a bevételek és a kiadások sarokszámait. A bizottság javasolja, hogy az adók maximális mértéke ne haladja meg a GDP 21 százalékát. A testület a költségvetési kiadások felső határát előbb a GDP 22, majd 21 százalékában határozná meg. 

A készülő előterjesztés értelmében első lépcsőben, 2015-ig 200 milliárd dollárral kellene csökkenteni a védelmi és egyéb kiadásokat. A tanácsadó testület csökkentené a jövedelmiadó-kulcsokat, és az adókedvezmények, valamint a különösen magas jövedelmekre kivetett, úgynevezett alternatív minimumadó eltörlésével egyszerűsítené az adótörvényt. 

Annak érdekében, hogy a társadalombiztosítási rendszer a következő 75 évben ne vérezzen ki teljesen, a bizottság az javasolja, hogy a szociális juttatások kevésbé nagyvonalúan igazodjanak a megélhetési költségek növekedéséhez. A nyugdíjkorhatárt 2050-ig emeljék fel a jelenlegi 67-ről 68 évre, 2075-ig pedig 69-re. Most kedvezményesen már 62 évesen is nyugdíjba lehet menni az Egyesült Államokban. "Amerika nem lehet nagy, ha el vagyunk adósodva" - hangsúlyozta Bowles, Clinon elnök volt kabinetfőnöke és Simpson volt wyomingi republikánus szenátor. A Fehér Ház szerdán jelezte, hogy Obama elnök csak a végleges javaslatcsomagot fogja véleményezni.

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

A Fed 600 milliárd dollárral szórja meg a piacot

Az amerikai jegybank, a Fed új gazdaságélénkítő programot jelentett be azután, hogy megállapította, az amerikai gazdaság csalódást keltően lassú. Ennek keretében 600 milliárd dollárért vásárol állampapírokat, azaz hatalmas mennyiségű pénzt pumpál a piacra.

MTI Gazdaság

Iszonyatos költségek a pénzügyi bajok forrásánál

A pénzügyi válság az USA ingatlanpiacán végrehajtott jelzáloghitelezési ügyeletekből indult ki, s a szektor gyógyulása még évekig elhúzódhat, elképesztő összegeket felemésztve. Ez pedig közvetve a hazai gazdasági fellendülésünkre is hatással lehet. Íme a pénzügyi rémtörténet utózöngéi.

MTI Gazdaság

A jelzáloghiteleseknek nem lesz kilakoltatási moratórium Amerikában

Az Obama-kormányzat nem hirdet országos moratóriumot a jelzálogadósok kilakoltatására, annak ellenére sem, hogy az utóbbi napokban több bankról bebizonyosodott, hogy szabálytalan papírok alapján hajtották végre az ingatlanok kisajátítását – közölte kedden Robert Gibbs, a Fehér Ház szóvivője.

MTI Gazdaság

Az egyenlőtlenség immorális és káros

A gazdasági egyenlőtlenség növekedése az Egyesült Államokban nemcsak morálisan vitatható, hanem gazdasági-társadalmi szempontból is káros - hangsúlyozta a The New York Times hasábjain Robert H. Frank, a Cornell egyetem management-professzora, egy ezzel kapcsolatos tanulmány társszerzője.