szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkára azt mondta: a vállalkozásokat a várakozás és a bizonytalanság jellemzi, bizonytalanok abban, hogy megvalósulnak-e a kormány ambíciózás tervei.

A VOSZ főtitkára hangsúlyozta, hogy a november elején indult "Hallatjuk a hangunkat!" című rendezvények iránt nagy volt érdeklődés  a vállalkozók, az önkormányzatok körében. Kifejtette: a rendezvényeken felszólalók sok kormányzati lépést pozitívnak ítéltek - például a társasági adó mérséklését, az eva megőrzését említették -, de már bizonytalanok abban, hogy megvalósulnak-e a kormány ambíciózás tervei, köztük a jövő évi 3 százalékos gazdasági növekedés, a 7 százalékos beruházás-élénkülés, a 2,5 százalékos fogyasztásbővülés, a foglalkoztatottság  javulása.

Rengeteg a bizonytalanság

A vállalkozók szerint komoly gondot jelent, hogy 0,5 százalékponttal 9,5 százalékról 10 százalékra emelkedik a munkavállalói nyugdíjjárulék, és nem szerencsés a magánnyugdíjpénztárak körül kialakult helyzet sem, hiszen a mikro-, kis- és középvállalkozások egyben magánnyugdíj-pénztári tagok is. Bizonytalanságot jelent a vállalkozások körében, hogy ha ezt a forrás a kormány a költségvetés hiányának eltüntetésére használja, akkor ez előbb-utóbb járulékemelkedéshez vezethet - mondta Dávid Ferenc.

A főtitkár hangsúlyozta: a VOSZ tudomásul vette a különadókat a költségvetési egyensúly megtartása érdekében, ugyanakkor a vállalkozók körében bizonytalanságot eredményezett, hogy az intézkedés ideiglenes marad-e. Az elfogadható lenne a vállalkozásoknak, ha a bevételből a nagy elosztó rendszerek átalakítását finanszírozná a kormány, és nem a szociális juttatásokra fordítaná - tette hozzá Dávid Ferenc. A  fórumokon - a főtitkár szerint - a vállalkozók kritizálták a bankok finanszírozási aktivitását, és megfogalmazták, hiába bővült a Széchenyi kártya program, és került előtérbe a takarékszövetkezeti rendszer, ennek ellenére nehezen jutnak hitelhez, forráshoz.

Dávid Ferenc elmondta: a vállalkozások azt várják a kormánytól, hogy tovább csökkentse az élőmunka terheit, és egyszerűbbek, stabilitást biztosítóak legyenek a gazdaság feltételeit szabályozó törvények. A vállalkozók elismerik, hogy az adminisztrációs terhek csökkentésében történt előrelépés, de azokat még mindig soknak tartják.

A VOSZ a vállalkozói észrevételeket közzéteszi, és a jövő év tavaszán esedékes tisztújító közgyűlésen beépíti a programjába - mondta Dávid Ferenc.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!