szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Speciális elektronikai eszközök gyártására és tesztelésére ad lehetőséget az az úgynevezett high-tech létesítmény, amelyet hivatalosan csütörtökön adtak át Újpesten.

Műholdas alkatrészek, repülőgép fedélzeti műszerek, robotrepülők, speciális, nano tartományban érzékelő műszerek tervezésére, gyártására és tesztelésére ad lehetőséget az az úgynevezett high-tech létesítmény, amelyet hivatalosan csütörtökön adták át Újpesten.

Az Elektronikai Technológiai Teszt Center (El-Tech Center) 2,36 milliárd forintból jött létre. Az Európai Unió Regionális Fejlesztési Alapjának köszönhetően a projekt 476 millió forint támogatásban részesült.

Az elektronikai ipar ma már Magyarországon is meghatározó: a GDP 5 százalékát adja, de az ország elsősorban a világpiaci ingadozásoknak kitett, kevés hozzáadott értéket teremtő összeszereléssel veszi ki részét az ágazatból.

Az El-Tech Center közleménye szerint a legfejlettebb technológiák előállításához, használatához nélkülözhetetlen a megfelelő infrastrukturális háttér. Ezért négy magyar vállalat, a műholdas eszközeiről ismert BHE Bonn Hungary Kft., a speciális biztonsági rendszereket tervező és készítő Carinex Kft., a különleges műszerekkel foglalkozó Technoorg Linda Kft., valamint az inkubációval is foglalkozó Budaörsi ISC Kft. határozta el 2008-ban, hogy high-tech elektronikai központot hoznak létre közösen.

A létrejött intézet az elektronikai technológia és a high-tech egyéb területén a régióban egyedülálló kutató-fejlesztő bázis és technológiai tesztközpont, amely nemcsak megfelelő eszközöket biztosít, hanem inkubációs centrumként technológiai együttműködést kínál a beköltöző vállalkozások számára, valamint lehetővé teszi a piaci tapasztalatok megosztását.

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium képviselője, valamint az indiai követ jelenlétében átadott létesítményben számítógépes tervező rendszerek, elektronikus és mikrohullámú mérőlabor, klímavizsgálati helyiség és lézertechnológiai berendezések is rendelkezésre állnak, akárcsak a chip beültetési (bondolás) technológiával ellátott nagytisztaságú szoba. Az űrkörülményeket vákuumkamrával modellezik, a vibrációs laborral pedig az űrhajó fellövésekor, illetve a repülőgép által okozott igénybevétel szimulálható.

A központ 8-10 technológiai cégnek nyújthat otthont, és hozzávetőlegesen 300 magasan képzett munkaerőnek biztosít állást. Az épület a környezettudatos elveket is figyelembe veszi, megújuló energiával, 600 kilowattos geotermikus fűtő-hűtő rendszer alkalmazásával üzemel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!