szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Financial Times ma közölte azt a nyílt levelet, amelyben Lars Calmfors, a svéd pénzügypolitikai tanács elnöke, Robert Chote, a brit költségvetési felelősség hivatalának elnöke és Coen Teulings, a holland központi tervező iroda igazgatója a magyar Költségvetési Tanács függetlenségének megőrzését követelte. Íme, a nyílt levél összefoglalása.

Az államadósság válság megmutatta, hogy a jelenlegi pénzügyi keretek nem hatékonyak sok országban. Ez új megoldás kereséséhez vezetett, amely gondoskodik a pénzügyi politika józanságáról, főleg független ellenőrzőszervezetek megalapításával. Az Európai Unió pénzügyminiszterei éppen csak megállapodtak, hogy kidolgozzák a pénzügyi tanácsok szabályait feladatukul adva a független elemzéseket, értékeléseket és előrejelzéseket - olvasható a nyílt levélben.

A független pénzügyi felügyelő intézmények már működnek néhány országban. A központi tervező iroda Hollandiában, a kongresszus költségvetési irodája az Egyesült Államokban két példa. Nem sokkal ezelőtt hasonló intézményeket állítottak fel Svédországban, Magyarországon, Szlovéniában és Nagy-Britanniában.

Az elképzelés szerint azáltal erősítik meg a pénzügyi fegyelmet, hogy jobb információkat szállítanak a különböző politikai döntések következményeiről és a költségvetés finanszírozhatóságának fenntarthatóságáról.

Magyarország 2008-ban megalakította a Költségvetési Tanácsot az új pénzügyi felelősségről szóló törvénnyel. Az új pénzügyi keretrendszer a fiskális tékozlásra adott válasz volt. A tanácsot megbízták a pénzügyi szabályok betartásának ellenőrzésével.

A magyar tanács független módon végrehajtotta a hatáskörébe tartozó feladatot, amivel nemzetközi elismerést szerzett. De most a léte veszélybe került. Miután kifejtette, hogy a kormány jelenlegi költségvetése túl optimista, oly mértékben megkurtították a tanács költségvetését, ami a megszüntetését eredményezheti egy parlamenti előterjesztés szerint. A kormányzó Fidesz elszántnak látszik egy „sokkal fogatlanabb” alternatívával való felváltására.

Megölni a tanácsot – mert az elvégezte a munkáját – további kockázatot jelent a magyar pénzügyi politika hitelességére. Egy ilyen intézkedés ellentétes irányú volna, a pénzügyi ellenőrzés erősödését célzó nemzetközi trenddel. Erősen sürgetjük a Fideszt, hogy gondolja át! – írják a nyílt levél kibocsátói.

A független pénzügyi ellenőrzés életképességének megerősítése sokkal fontosabb érdeke volna a magyarországi fejlődésnek. Könnyű egy kormány számára elviekben megfelelni, és sokkal nehezebb állni a megérkező kritikákat.

Vannak erre példák más országokból is: Hugo Chávez elnök megszüntette a pénzügyi tanácsot Venezuelában. Svédországban az ország büdzséjének kritizálása után a pénzügypolitikai tanácsot költségvetése csökkentéssel fenyegette meg a pénzügyminiszter.
Azokban az országokban, ahol a pénzügyi felügyelőszervezetek hosszabb működésre tekintenek vissza, már reputációt gyűjtöttek maguknak, ami megóvja őket a politikai nyomástól. Azokban az országokban, ahol az intézmények kevesebb ideje vannak talpon, a pozíciójuk sokkal bizonytalanabb. Ezeken a helyeken a politikusoknak meg kell tanulniuk velük élni – írja a Financial Times-ban közölt nyílt levélben a három pénzügyi tekintély.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!