szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyarországi infláció jó eséllyel lassult a múlt hónapban a decemberi kiugrás után, elsősorban a belépő kedvező bázishatások és az erősebb forint miatt, a magyar gazdaság növekedési üteme ugyanakkor valószínűleg gyorsult a tavalyi negyedik negyedévben - jósolták a keddi adatismertetések előtt londoni felzárkózó piaci elemzők.

Az MTI előzetes felmérésébe bevont nyolc nagy citybeli befektetési és pénzügyi elemző ház - JP Morgan, RBC Capital Markets, Bank of America-Merrill Lynch, Barclays Capital, Goldman Sachs, Moody's Analytics, 4cast, Capital Economics - feltörekvő térségi szakelemzői meglehetősen széles sávban mozgó, 4,0-4,5 százalék közötti előrejelzéseket adtak az éves szinten számolt januári inflációra; a prognózisok átlaga 4,28 százalék. Decemberben a várakozást jóval meghaladó ütemű, 4,7 százalékos tizenkét havi inflációt mértek Magyarországon. A hazai össztermék (GDP) tavalyi utolsó negyedévi, éves összevetésű növekedési ütemére 1,9-2,1 százalék között mozogtak a londoni előrejelzések a harmadik negyedévben mért 1,7 százalék után.

A januári inflációra a legborúlátóbb előrejelzést a JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport londoni felzárkózó piaci elemzői adták, akik 4,5 százalékos éves drágulási ütemet jósoltak. A ház szakértői szerint az üzemanyagárakban erőteljes, lefelé ható éves bázishatásnak kellett érvényesülnie a múlt hónapban, tekintettel arra, hogy tavaly januárban e termékcsoport meredeken, 6,5 százalékkal drágult az előző hóról, ugyanakkor az inflációs kosár élelmiszer-összetevője valószínűleg továbbra is felhajtóerőt ad a fogyasztói áraknak.

A cég londoni elemzőinek prognózisa szerint a GDP növekedése éves összehasonlításban 2,1 százalékra gyorsulhatott. A havi gazdasági aktivitási adatok arra vallanak, hogy továbbra is a feldolgozó szektor és az export a fő hajtóereje a magyar növekedésnek, mivel a hazai fogyasztás változatlanul nyomott - hangsúlyozták a JP Morgan citybeli elemzői. A ház szakértői szerint a feltörekvő európai térség egészének növekedése is várhatóan gyorsulni fog a következő két évben, a nyugat-európai ciklikus fellendüléstől hajtva. Nem várható azonban, hogy a kelet-európai gazdaságok 2011-2012-ben elérik a 2003-2007 közötti üzleti ciklus átlagosan 6,7 százalékos éves növekedési ütemét. Ennek fő oka a JP Morgan szerint az, hogy a régió középtávú potenciális növekedési üteme jelenleg 2 százalékponttal alacsonyabb, mint a pénzügyi válság előtti időszakban volt, főleg Oroszország potenciális GDP-bővülésének eróziója miatt. A ház szerint mindemellett a korábbi időszak potenciális növekedési ütemére adott becsléseket felduzzasztották olyan tényezők, mint az országcsoport intézményi környezetének gyors javulása, az európai piac teljes megnyílása, és a jelentős működőtőke-beáramlás a térség számos országának EU-csatlakozása után. Az EU-tagság kedvező hatásai megmaradnak, de a növekedésre gyakorolt hatásuk már mérsékeltebb lesz - jósolják a JP Morgan elemzői.

A cég szakértői szerint a korábbi gyors térségi növekedést hajtotta a magánszférabeli hitelkiáramlás robbanásszerű bővülése és az ingatlanpiaci áremelkedés is. Bár a régiót nem sújtotta bankválság, azonban sem a bankok, sem a hitelfelvevők nem fognak visszatérni egyhamar a korábbi "boom"-hoz - vélekedtek a JP Morgan elemzői. A széles januári inflációs előrejelzési sáv alján a 4cast nevű vezető citybeli pénzügyi elemző csoport szakértőinek prognózisa áll; ők 4,0 százalékra jósolják a múlt havi éves inflációt. A ház szerint a tizenkét havi összevetésű infláció valószínűsíthető lassulását "kizárólag a bázishatások" okozzák, tekintettel a tavaly januári kiugró, 6,4 százalékos éves inflációra, mert egyébként a cég a havi összehasonlításban számolt magyar infláció további gyorsulását várja decemberről januárra. A 4cast prognózisa szerint a múlt hónapban, havi összevetésben 0,7 százalékkal emelkedhettek a fogyasztói árak a tavaly decemberi 0,4 százalék után.

A Goldman Sachs szakértői a tavalyi negyedik negyedéves, éves összevetésű - szezonális kiigazítás nélkül számolt - magyar GDP-növekedést 2 százalékosra becsülik, és erre alapozott számításaik szerint 1,1 százalékos lehetett 2010 egészében az átlagos növekedés. A ház 2011 egészére 2,9 százalékig gyorsuló növekedést vár a magyar gazdaságban, a GS elemzői szerint azonban jövőre "kissé fogyni kezd a gőz": a cég 2012-re 2,7 százalékos egész éves növekedést jósol Magyarországon. A Cityben vannak ennél borúlátóbb magyar növekedési jóslatok is. Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) a tevékenységi területére szóló, múlt hónap végén Londonban kiadott új negyedéves előrejelzésében 2 százalékos magyarországi gazdasági növekedést valószínűsített 2011-re. Ez is már javított prognózis, mivel az EBRD az előző előrejelzésben még 1,7 százalékos  magyar növekedési ütemet jósolt az idei évre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!