szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) Sertéstenyésztők Országos Választmányának ülésén elhangzott: az ágazat a nehéz gazdasági körülmények miatt a tönk szélére sodródott, sorra számolják fel a sertéstelepeket a gazdálkodók országszerte.

Magasak a takarmányárak, általában meghaladják a 60 ezer forintos tonnánkénti árat, így a felvásárlási árak, amelyek kilogrammonként 280-310 forint között mozognak országszerte, nem fedezik az előállítás költségeit sem - derült ki a beszámolókból. 

A válság kezelésre sürgős kormányzati intézkedéseket várnak - hangsúlyozták a felszólalók, akik szerint a helyzet súlyosságát jól mutatja: a múlt század közepe óta nem volt ilyen kevés sertés Magyarországon, mint most, amikor mindössze 3 millió sertést tartanak az országban.

Felman Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára arról biztosította a jelenlévőket, hogy az agrárirányításért felelős Vidékfejlesztési Minisztérium lehetőségei szerint mindent megtesz a sertéstartók helyzetének könnyítésére. Jelezte: Fazekas Sándor, a vidékfejlesztési tárca vezetője a németországi dioxinbotrány kirobbanását követően megtette azokat az intézkedéseket, amelyekre lehetősége volt. A helyettes államtitkár cáfolta, hogy az országban gabonahiány volna. Elismerte ugyanakkor, hogy néhány térségben esetleg hiány mutatkozhat.

Felhívta a jelenlévők figyelmét arra, hogy a nemzeti forrásból adható támogatást az agrárkormányzat a lehető legmagasabb szintre "állította be", azaz az ágazat hatmilliárd forinthoz juthat ebben az évben. 

A helyettes államtitkár utalt arra, hogy a sertéságazat válsága nemcsak Magyarországra, hanem az unió számos más államára is jellemző. Ezért az Európai Bizottság vizsgálja annak lehetőségét, hogy a sertéstartókat uniós szinten milyen formában lehetne megsegíteni. A helyettes államtitkár ugyanakkor arról is beszélt, hogy a magántárolás bevezetésén kívül még konkrét intézkedéseket nem hozott a bizottság. Felvetődött annak lehetősége, hogy uniós szinten esetleg biztosítást lehetne kötni a jövedelemcsökkenés pótlására, amennyiben a jövedelemkiesés egy-egy termelőnél meghaladja a 30 százalékot. Emellett gondolkodnak egy, az állatbetegségek megelőzésére, kezelésére vonatkozó alap létrehozásán is. Ez utóbbiakról azonban konkrét döntés még nem született.

Feldman Zsolt úgy vélte: az unió szabta korlátokon belül Magyarországon a sertéstartók számára a hitelhez jutás megkönnyítése lehet az a mód, amellyel a tenyésztők a válságot átvészelhetik. Ezért tárgyalások folynak a Magyar Fejlesztési Bankkal arról, hogy kedvező feltételekkel hitelhez juthassanak a sertéstartók.

A sertéstenyésztők képviselői ugyanakkor kifogásolták, hogy a vidékfejlesztési tárcánál zároltak 18,7 milliárd forintot, amely szerintük komolyan veszélyeztetheti az állattartóknak tett eddigi ígéretek megvalósulását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!