Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) Sertéstenyésztők Országos Választmányának ülésén elhangzott: az ágazat a nehéz gazdasági körülmények miatt a tönk szélére sodródott, sorra számolják fel a sertéstelepeket a gazdálkodók országszerte.
Magasak a takarmányárak, általában meghaladják a 60 ezer forintos tonnánkénti árat, így a felvásárlási árak, amelyek kilogrammonként 280-310 forint között mozognak országszerte, nem fedezik az előállítás költségeit sem - derült ki a beszámolókból.
A válság kezelésre sürgős kormányzati intézkedéseket várnak - hangsúlyozták a felszólalók, akik szerint a helyzet súlyosságát jól mutatja: a múlt század közepe óta nem volt ilyen kevés sertés Magyarországon, mint most, amikor mindössze 3 millió sertést tartanak az országban.
Felman Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára arról biztosította a jelenlévőket, hogy az agrárirányításért felelős Vidékfejlesztési Minisztérium lehetőségei szerint mindent megtesz a sertéstartók helyzetének könnyítésére. Jelezte: Fazekas Sándor, a vidékfejlesztési tárca vezetője a németországi dioxinbotrány kirobbanását követően megtette azokat az intézkedéseket, amelyekre lehetősége volt. A helyettes államtitkár cáfolta, hogy az országban gabonahiány volna. Elismerte ugyanakkor, hogy néhány térségben esetleg hiány mutatkozhat.
Felhívta a jelenlévők figyelmét arra, hogy a nemzeti forrásból adható támogatást az agrárkormányzat a lehető legmagasabb szintre "állította be", azaz az ágazat hatmilliárd forinthoz juthat ebben az évben.
A helyettes államtitkár utalt arra, hogy a sertéságazat válsága nemcsak Magyarországra, hanem az unió számos más államára is jellemző. Ezért az Európai Bizottság vizsgálja annak lehetőségét, hogy a sertéstartókat uniós szinten milyen formában lehetne megsegíteni. A helyettes államtitkár ugyanakkor arról is beszélt, hogy a magántárolás bevezetésén kívül még konkrét intézkedéseket nem hozott a bizottság. Felvetődött annak lehetősége, hogy uniós szinten esetleg biztosítást lehetne kötni a jövedelemcsökkenés pótlására, amennyiben a jövedelemkiesés egy-egy termelőnél meghaladja a 30 százalékot. Emellett gondolkodnak egy, az állatbetegségek megelőzésére, kezelésére vonatkozó alap létrehozásán is. Ez utóbbiakról azonban konkrét döntés még nem született.
Feldman Zsolt úgy vélte: az unió szabta korlátokon belül Magyarországon a sertéstartók számára a hitelhez jutás megkönnyítése lehet az a mód, amellyel a tenyésztők a válságot átvészelhetik. Ezért tárgyalások folynak a Magyar Fejlesztési Bankkal arról, hogy kedvező feltételekkel hitelhez juthassanak a sertéstartók.
A sertéstenyésztők képviselői ugyanakkor kifogásolták, hogy a vidékfejlesztési tárcánál zároltak 18,7 milliárd forintot, amely szerintük komolyan veszélyeztetheti az állattartóknak tett eddigi ígéretek megvalósulását.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.