szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A fejlődő országokban jelen levő multinacionális cégek számára a politikai kockázatok jelentik a mindennapi tevékenységükkel kapcsolatos legfőbb aggodalmat, és csak másodsorban tartanak a tényleges gazdasági veszélyektől, így például az esetleges az infrastrukturális hiányosságokkal vagy a munkaerő képzettségi színvonalával összefüggő hátrányoktól – értékeli a Világbank leánycége, a MIGA befektetések és a politikai kockázat kapcsolatát elemző tanulmánya.

A Bécsben csütörtökön ismertetett elemzésnek – amelyet évente adnak ki – most különös jelentőséget adnak az utóbbi hónapok afrikai zavargásai. A MIGA a tanulmányban nemzetközi cégek vezetőit faggatja: a 194 megkérdezett cégvezető 60 százaléka várja cége külföldi működőtőke-befektetéseit növekedni a fejlődő országokban a következő három évben. Ez az arány tavaly még csupán 40 százalék volt.

A külföldi befektetők a politikai konfliktusokkal terhelt országokban mindenekelőtt az ottani kormányok számukra hátrányos intézkedéseitől tartanak, így a váratlan törvénymódosításoktól, a szerződésszegésektől, az odaítélt állami garanciák megtagadásától, a valutakorlátozásoktól, vagy éppen az államosításoktól.

Jelentősen kevésbé aggódnak a vállalkozók a politikai erőszak, a terrorizmus, vagy az esetleges helyi háborúk miatt. Az ezekben az országokban elszenvedett vállalkozási veszteségek leggyakoribb oka – állítják – a szabályozók befektetők számára hátrányos változtatása.

A külföldi működőtőke-befektetések ezekben a gazdaságokban fontos szerepet játszanak: a szükséges piaci eszközök biztosítása,  a technológiatranszfer, a globális gazdasággal való kapcsolatteremtés révén pótlólagos növekedést generálnak, és támogatják a fejlődést.

A politikai kockázatok minimalizálása érdekében a cégek leginkább a helyi kormányokkal szeretnek üzleteket kötni, de azt is megkísérlik, hogy vegyes vállalatok és helyi cégekkel kötött szövetségek révén csökkentsék ezeket. Ugyanakkor a külső tanácsadók alkalmazása, a kockázatbiztosítás, vagy a nem kormányközi szervezetekkel való együttműködéssel is megkísérlik a politikai kockázatokat alacsony szinten tartani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A kormány nyugdíjpolitikáját elemezte a Világbank vezető közgazdásza

A kelet-európai nyugdíjrendszerek úgy tudnának a legjobban megbirkózni a demográfiai változások miatt egyre jobban rájuk nehezedő teherrel, ha az időskori megélhetési juttatások stabilizálása mellett minél jobban ösztönöznék az egyéni megtakarításokat - jelentette ki Washingtonban Indermit Gill, a Világbanknak az európai és a közép-ázsiai régióért felelős vezető közgazdásza az MTI-nek.