szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A nyersolaj hordónkénti ára 220 dollár fölé emelkedhet, ha egyidejűleg állna le az olajtermelés Líbiában és Algériában - véli a Nomura.

A japán bank szakértői párhuzamot vontak a jelenlegi helyzet és az 1990-1991-es Öböl-háború között, amikor hét hónapon belül 130 százalékkal drágult a kőolaj, miközben az OPEC tartalékkapacitása napi 1,8 millió hordóra csökkent.

"Amennyiben Líbiában és Algériában egyszerre állna le az olajtermelés, a nyersolaj ára 220 dollár fölé emelkedhet hordónként, az OPEC tartalékkapacitása pedig napi 2,1 millió hordóra csökkenne, gyakorlatilag ugyanarra a szintre, mint az Öböl-háború idején, és amikor 2008-ban a kőolaj ára történelmi csúcsra, 147 dollárra emelkedett" - tartalmazta a Nomura szerdán ismertetett tanulmánya.

Az olajpiacok elsősorban a líbiai eseményeket követik, már csak azért is, mert az ottani olajtermelés lényegesen nagyobb, mint Algériában. Líbia az afrikai kontinens harmadik legnagyobb olajtermelője. A napi 1,6 millió hordó olajtermelésből 1,3 millió hordót exportál, elsősorban Európába. Az ország kőolajkészletei becslések szerint 44 milliárd hordót tesznek ki, ez a legnagyobbnak számít Afrikában.

A Reuters szerdán saját számításai alapján azt közölte, hogy Líbia olajtermelésének közel a negyede leállt, miután a kormányellenes tüntetések miatt az országban működő számos olajipari cég felfüggesztette a termelését.

A napi 300-400 ezer hordóra becsült olajtermelés-kiesést részben az országban működő olajvállalatok eddigi bejelentései alapján számították ki.

Egyebek között a német Wintershall már leállította napi 100 hordó olajtermelését, a spanyol Repsol pedig szintén felfüggesztette napi 200 ezer hordónyi termelését. Más cégek, így az olasz Eni, a francia Total és a norvég Statoil pedig azt közölte, hogy egyes olajmezőkön már nem termelnek.

Amennyiben teljesen leáll a líbiai export, meglehetősen nehéz lesz azt pótolni, legalább is rövid időn belül. A Líbiában bányászott kőolaj igen jó minőségű, hirtelenjében csak rosszabb minőségűvel lehetne helyettesíteni.   

Röviddel 16 óra előtt az északi-tengeri Brent olajfajta ára 4,57 dollár (4,32 százalék) emelkedéssel 110,35 dolláron állt, 2008 szeptember 2-ika óta a legmagasabb szinten. Ugyanekkor a nyugati félteként irányadó WTI amerikai könnyűolajfajta hordónkénti ára 2,55 dollár (2,67 százalék) növekedéssel 97,97 dolláron állt, ilyen magasan utoljára 2008 október elején jegyezték.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

IEA: ''életveszélyes'' magasságban az olajár

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) tagországai stratégiai készleteikből juttatnának olajat a piacra, ha ellátási zavarok lépnének fel a közel-keleti és észak-afrikai feszültségek miatt - mondta a 28 fejlett országot, köztük Magyarországot magában foglaló szervezet vezető közgazdásza.

hvg.hu Gazdaság

Olaj és élelem: mi is megfizetjük a zavargások árát

Az arab világ zavargásai elég messzinek tűnnek, pedig nagyon is közelről érint bennünket az olajár vad emelkedése és a nemzetközi élelmiszerpiac toronymagas árhulláma. Senkinek ne legyen kétsége, a piaci változások nekünk is kényelmetlenségeket okoznak, legfeljebb a megélhetésünket nem érezzük oly végzetesen fenyegetve miattuk, mint az arab országok tüntetői.

MTI Gazdaság

Londoni elemzők: tovább emelkedhet az olajár

Londoni iparági szakelemzők szerint a líbiai és az általános közel-keleti felfordulás miatt további kockázatok befolyásolják az amúgy is dráguló nyersolaj árát, szerdai londoni értesülések szerint a líbiai olajtermelés ötöde már kiesett az országban zajló összecsapások miatt.

MTI Gazdaság

Emelkedő olajár: a tét és a bizonytalanság is nagy

Több éves csúcsokat dönget az olajár a közel-keleti és észak-afrikai zavargások következtében. A fekete aranyért utoljára a válság kiéleződése, a Lehman összeomlása előtt, 2008 szeptemberében kellett többet fizetni, mint a napokban, s bár a mindenkori csúcs még messze van, szakértők a rekorddöntést sem tartják kizártnak.