szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az M85 gyorsforgalmi út Győr–Csorna közötti szakaszának régészeti átvizsgálása a héten elkezdődik, ezzel újabb lépéséhez érkezik az érintett útszakasz előkészítése - közölte a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő (NIF) Zrt. az MTI-vel hétfőn.

A társaság 241 ezer négyzetméter terület megelőző régészeti feltárására kötött szerződést a Győr-Moson-Sopron Megyei Múzeumok Igazgatóságával. A szerződések alapján a múzeum a Győr–Enese közötti szakaszon 49 ezer, az Enese–Csorna szakaszon 105 ezer, a Csorna elkerülő első ütemnél 87 ezer négyzetméter területen végzi el a szükséges régészeti feltárásokat a kivitelezések megkezdése előtt. A feltárásokat várhatóan a negyedik negyedévben fejezik be - írták a közleményben. A tervek szerint kétszer kétsávos autóút épül Győrtől Szombathelyig, ennek részeként folyik a Győrtől Csornáig tartó út kiépítésének előkészítése. A szükséges dokumentumok elkészítését, az engedélyek beszerzését, a területszerzést foglalja magában a régészeti feltáráson kívül az előkészítései folyamat.

A NIF korábbi közlése szerint a megvalósíthatósági tanulmányok többsége elkészült, a jogerős építési és hatósági engedélyek egy része is rendelkezésre áll. Több környezet- és örökségvédelmi hatásvizsgálat, illetve a kiviteli tervek egy része is elkészült már. A beruházás szükségességét indokolja, hogy a térség főútjainak számító és a beruházás által érintett 85. és 86. számú utakon jelenleg naponta átlagosan több mint 12 ezer jármű közlekedik, a tranzitforgalom által súlyosan terhelt Csornán pedig naponta több mint 23 ezer gépjármű hajt át.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Jégkorszaki gyermek csontjaira bukkantak Alaszkában

Egy a jégkorszakból származó kisgyermek csontjaira bukkantak régészek Alaszkában. A hamvasztás után megmaradt maradványok az eddig talált legrégebbi emberi csontok a szubarktikus Észak-Amerikában.

hvg.hu Tech

Felfedezték a vietnami "nagy falat"

Egy közép-vietnami tartományban, egy hegység lábainál az ázsiai ország egyik legfontosabb régészeti felfedezését jelentették be nemrégiben - írja a CNN.

MTI Tech

A róka volt az ember „első” legjobb barátja?

Az őskori ember társául fogadhatta a rókát - vélik egy jordániai lelet alapján a Cambridge-i Egyetem régészei, akik a PLoS One online tudományos folyóiratban jelentették meg tanulmányukat.

MTI Tudomány

A Google Föld segíti a régészeket

A Google Föld térképe segíti az elérhetetlen helyek régészeti feltárásait - bizonyítja ezt a Nyugat-ausztráliai Egyetem (UWA) professzora, aki csaknem kétezer ásatásra érdemes helyszínt fedezett fel a Szaúd-Arábiáról készült nagyfelbontású felvételeken.

hvg.hu Tech

Hullámsír vár a romvárosra

Mesterséges víztározó hullámai nyelik el egy antik város romjait Törökországban: miután lezárták az ország nyugati részében lévő tározó kapuit, a víz elérte a Pergamon közelében fekvő Allianoi romjait - írja a Zöldtér.

hvg.hu Tech

Mubarak főrégésze is bukásra áll

Az egyiptomi régészeti hatóság mindenható főnöke, Zahi Havasz is bukásra áll, miután a Mubarak-rendszer az összeomlás szélére került Egyiptomban. Miközben az utcákon tüntetők kikövetelték az államelnök lemondását, addig a főrégész sem érezheti már biztonságosnak a pozícióját.