szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nagyvállalatok a középvállalkozásokhoz képest összességében nagyobb mértékben számítanak a kockázataik csökkenésére, esetükben az átlagos kockázati index -19 pont, míg a közepes cégeknél -13 pont.

A GKI Gazdaságkutató Zrt. idén januárban felmérést készített a 250 millió forintot meghaladó éves nettó árbevételű cégek körében, amelyek az összes hazai vállalkozást létszám alapján (1 millió 300 ezer fő) 63 százalékban reprezentálják. Az 1200 válaszadó cégvezetőtől egyebek mellett megkérdezték, hogy miként értékelik saját vállalatuk működésének kockázatát.

A kockázati index ágazatok szerint. Nagyvállalatok (árbevétel > 1250 millió forint)
GKI

A válaszok értékeléséhez egy olyan kockázati indexet képeztek, amely három alindex (az esedékes kifizetésekkel kapcsolatos gondok változása, a csődök számának elmúlt évhez viszonyított várható száma, valamint a lejárt, 30 napon túli kintlévőségek állományának változása) átlagából adódik. A -100 érték a kockázatok jelentős csökkenését, a +100 érték a kockázatok jelentős növekedését mutatja.

Ágazati összehasonlításban az átlagot jóval meghaladóan csökkenő kockázatot érzékelnek a gazdasági szolgáltatást nyújtó nagyvállalatok, míg az építőipar és a bányászat, energiaipar reprezentánsai az átlagnál jóval kisebbet (ráadásul előbbiek a kockázatok növekedését várják). A közepes cégek esetében az átlagnál jóval nagyobb mértékben csökken a kockázat a pénzügyi szektorban és a közösségi szolgáltatás területén, míg jóval kevésbé az építőiparban és a szállítás, raktározás, posta, távközlés ágazatban.

A kockázati index ágazatok szerint. Közepes vállalatok (250 millió forint > árbevétel > 1250 millió forint)
GKI

Az ábrákon jól látható, hogy az ágazati különadók, a folytonosan változó jogszabályi környezet miatt az egyébként stabilnak tekintett ágazatok (energiaszektor, távközlés) kockázatai felértékelődnek a válaszadók szerint. Másrészt az is szembeszökő, hogy a vállalatvezetők az eddig meghozott intézkedésekkel (költségcsökkentés, piacszerzés) úgy érzik, jelentős mértékben mérsékelni tudták pénzügyi kockázataikat, így különösen a csődveszélyt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Stabilizálódott a GKI fővárosi ingatlanpiaci indexe

Petz Raymund, a GKI ügyvezető igazgatója elmondta: a múlt év októberi 94,1 pont után idén januárban 94,5 ponton állt a GKI Gazdaságkutató Zrt. fővárosi ingatlanpiaci indexe, a stabilizálódás azt jelenti, hogy a fellendülés tovább tolódik.

hvg.hu Gazdaság

Az átkozott 80 százalék – 20 év magyar adósságtörténete

Az ország közpénzügyi helyzetének megítélésében kitüntetett szerepe van az úgynevezett maastrichti államadósság alakulásának. A Matolcsy-csomagnak is egyik – bevallottan – legfontosabb célja az államadósság leszorítása. A GKI Gazdaságkutató Zrt. elemzése bemutatja, hogy az elmúlt két évtizedben hogyan jutottunk el a 80 százalékos adósságszintre.

Hírszerző/FH Gazdaság

GKI: tartós lehet a bizonytalanság, ha a kormány nem lesz elég konkrét

A GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése szerint itthon idén már a belföldi kereslet is nőni kezd, miközben folytatódik a német kereslet már kissé lassuló bővülése. A külső egyensúly tovább javul, a GDP-növekedés gyorsul, az unió átlagánál 1 százalékkal gyorsabb lesz. A magyar gazdaság megítélése, a pénzügyi folyamatok alakulása szempontjából azonban a GKI szerint az lesz a döntő, hogy mennyire hitelesek azok a strukturális változások, amelyeket a kormány a 3 százalék alatti államháztartási hiány középtávú fenntarthatósága céljából indít be.

Hírszerző/FH Gazdaság

Hanyagolni készülnek a környezetvédelmet a vállalkozások

A Fenntartható Fejlődés Évkönyv 2010 című kiadványból kiderült: jelentősen, 41 százalékkal nőtt Magyarországon a közlekedés GDP-arányos energiafelhasználása 1995 és 2007 között. A következő két évben az önkéntes környezeti ráfordítások terén körülbelül 10 százalékos csökkenés várható.