szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Ipsos „Global Advisor” kutatása keretében 24 ország polgárai értékelték hazájuk gazdaságát. A magyarok többsége semmi jóra nem számít. Pocséknak látják az ország gazdasági helyzetét, pocséknak a környezetükét és a jövőbe vetett hitük is igen ingatag.

Alapvetően nem sokat változott az elmúlt év során a 24 ország polgárainak – a földrengés előtt is – megfogalmazott minősítése a felmérés három dimenziójában: a bizalmi index (41 százalék), a helyi gazdaság pozitív megítélése (31 százalék), a hat hónappal későbbre vonatkozó pozitív várakozások (28 százalék) nem azt tükrözik, hogy a világ fejlettebb felének gazdasági hangulata megváltozott volna – derül ki az Ipsos felméréséből.

Ipsos

Az eredményeket befolyásolhatta, hogy a nemzetközi adatfelvétel ugyan a japán földrengés előtt, de az észak-afrikai felkelések, illetve az üzemanyagárak drasztikus emelkedése közben, s egyes országokban súlyos költségvetési problémák, illetve heves árfolyammozgások idején történt. Regionálisan a BRIC országok – Brazília, Oroszország, India és Kína – szárnyalnak töretlenül mindhárom vizsgált dimenzióban, elnyerve ezzel a valódi feltörekvő piacok státusát.

Japán csapás

A kutatás interjúi a pusztító japán földrengés előtt egy hónappal készültek, s még az Ipsos összefoglalójának megírása közben is újabb és újabb hírek érkeztek a következményekről, amelyek nagyban befolyásolják Japán, közvetlen környezete és a világ minden országának gazdaságát. Japán az USA és Kína után a világ harmadik legerősebb gazdasága, emiatt különösen elgondolkodtató, hogy a természeti csapás nélkül is az országok rangsorának alsó harmadába sorolódott a nemzeti és helyi gazdaság lakossági megítélése alapján. Már a földrengést megelőzően csak 8 százalékon állt a gazdasági bizalmi index (azok aránya, akik saját országuk állapotát jónak ítélik), éppen hogy megelőzve Spanyolországot (6 százalék) és Magyarországot (5 százalék), s alig lemaradva Franciaország (10 százalék) mögött.

A lista végen ugyanakkor Európa szerepel, csak Svédország és Németország bizalmi indexe átlag feletti (de ezek az országok is átlag alatt teljesítettek a hat havi várakozásokban).

A 24 ország összesített bizalmi indexe 1 százalékponttal 41 százalékra emelkedett, tehát gyakorlatilag változatlan 2010 óta. A nemzetgazdaság megítélésében – egy-egy százalékpontnyi emelkedéssel, illetve eséssel – Szaúd-Arábia (81 százalék) és Kína (73 százalék) a két legstabilabb pozícióban lévő nemzet. A második helyen – 2 százalékpontos eséssel, erejét és európai vezető szerepét megőrizve – Svédország található. A 24 ország rangsorának harmadik helyén India (77 százalék) áll.

Magyarország (5 százalék), Spanyolország (6 százalék) és Japán (8 százalék) bizalmi indexe 2 százalékpontot emelkedett ugyan, de továbbra is a leggyengébben teljesítő országok sorát növelik. Japán 8 százaléka sem ad túl nagy mozgásteret az országnak arra, hogy megbirkózzon belső nehézségeivel.

A vezető nemzetgazdaságok a helyi (az egyes országokon belül a lakóhely szerinte meghatározott) gazdaság pozitív megítélésben is az élen járnak: Kína (57 százalék), Svédország (57 százalék), Szaúd-Arábia (55 százalék ), India (55 százalék) és Ausztrália (54 százalék). A nemzeti rangsor sereghajtói helyi szinten sem szerepelnek túl fényesen: Japán (5 százalék), Spanyolország (9 százalék), Magyarország (10 százalék).

[[ Oldaltörés (Folytatás: Az optimizmus és pesszimizmus nemzetközi összegzése) ]]

Nemzetgazdaságának megítélése alapján változatlanul 20 százalékon áll az USA, büszkeségre okot adóan azonban 5 százalékpontot emelkedett (24 százalék) a helyi gazdaság teljesítményének lakossági értékelése. A belga polgárok optimizmusáról tanúskodik, hogy 10 százalékpontot emelkedett (30 százalék) náluk a helyi gazdaság megítélése.

Az adatfelvétel legizgalmasabb megállapításai az optimizmus és pesszimizmus nemzetközi összegzéséből erednek. Brazília ugyan a 24 ország között a szerény 8. helyet (61 százalék) foglalja el a nemzetgazdaság, s a hetediket (47 százalék) a helyi gazdaság állapotának megítélése alapján, mégis messze lepipálja a többi nemzetet az optimizmusban: 73 százaléknyian bíznak benne, hogy javul a jövőben a helyi gazdaság állapota. Ez 45 százalékponttal jelent többet a nemzetközi átlagnál, s 12-vel előzi meg a rangsorban következő Indiát (61 százalék).

Csúcsoptimista ünneplő brazilok. Tőlünk nézve a világ másik végén vannak
AP

Néhány országban ez pont fordítva van, erős a bizalom az aktuális állapotot illetően, de a jövőt bizonytalannak látják, szerények a várakozások. Ausztrália áll a rangsor tetején úgy a nemzeti (72 százalék), mint a helyi gazdaság megítélésében (54 százalék), de csupán a 13. (24 százalék), ami az optimizmust illeti. Hasonlóan Kanada és Németország a nemzetközi élboly húzónemzetei az aktuális gazdaság megítélésében, de 29, illetve 28 százalékos értékükkel csupán a 8. illetve a 9. helyen állnak a hat havi előrejelzésben.

Magyarország érdekes eset, mert mindhárom dimenzióban a sereghajtók között van: a hat havi pozitív várakozások esetében is (15 százalék), s ennél is rosszabb az aktuális helyi (10 százalék) és a nemzetgazdaság (5 százalék) pozitív lakossági értékelés részaránya.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Ipsos: a feltörekvő országok a legoptimistábbak

A feltörekvő országok lakói sokkal bizakodóbbak a gazdasági kibontakozást illetően, mint a fejlettebb államok polgárai - derül ki az Ipsos közvélemény-kutató intézet felméréséből, amit a január 26-30. között Davosban tartandó világgazdasági fórumra készített.

hvg.hu Plázs

Pozitív gondolatok: valóban segítenek?

Gondolkodj pozitívan – akár korunk jelszava is lehetne az előbbi mondat, legalábbis, ha a század mottóját a leggyakrabban elhangzó életvezetési tanácsok közül kellene kiválasztani. De valóban nagyobb-e az esély kívánságaink megvalósulására, ha a gondolatainkat igyekszünk jó irányba terelni?

MTI Gazdaság

Sokkal optimistábbak most a fiatalok

Jelentősen javult a fiatalok megítélése jövőbeli anyagi helyzetüket, valamint munkalehetőségeiket tekintve a Nielsen havonta megjelenő Fogyasztói Bizalmi Indexe szerint - közölte az ACNielsen Piackutató Kft. az MTI-vel.

MTI Gazdaság

Világszerte növekszik az optimizmus: bizakodnak az elemzők

Egyre bizakodóbbak az elemzők a világgazdasági kilátások javulását illetően: a müncheni Ifo gazdaságkutató intézet szerint a várakozások minden régióban javultak - különösen Észak-Amerikában és Ázsiában -, de Nyugat-Közép-és Kelet-Európában is jobbnak látják a következő fél évet, mint korábban. A 90 országban megkérdezett mintegy ezer szakértő a jelenlegi helyzetet még igen kritikusnak tartja.