szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Szászországi Tartományi Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Minisztérium és a Vidékfejlesztési Minisztérium munkabizottságot alakított a vörösiszap-katasztrófa sújtotta térség tájrehabilitációjára és gazdaságfejlesztő programjának kidolgozására.

A munkabizottság létrehozásáról magyar és szász kormányzati és önkormányzati vezetők és környezetvédelmi szakértők találkozóján döntöttek Devecserben csütörtökön. Az együttműködés célja, hogy a katasztrófa következményeinek felszámolására a megújuló energiát - nap-, szél- és biomassza-energiát - hasznosító központot hozzanak létre, s kidolgozzák a biogázzal, biomasszával, illetve pellettel működő üzemek finanszírozásának módját.

Illés Zoltán, a Vidékfejlesztési Minisztérium környezetügyért felelős államtitkára a tanácskozást megelőző sajtótájékoztatón leszögezte, hogy a magyar kormány és a minisztérium támogatja a szász tartományi kormánynak a környezetvédelemre, a talajtisztításra és a megújuló energiára vonatkozó elképzeléseit.

Hozzátette: a térség számára az alternatív energia hasznosítása kitörési pontot jelent, a villamos energiát és távhőt termelő üzemek megépítésének megtervezése legkevesebb másfél évet vehet igénybe. Szólt arról is, hogy a 10-15 milliárd forintos költséget jelentő üzemek finanszírozásának kidolgozása és szakmai egyeztetése további egy év, a konstrukcióba bevonnák hazai költségvetési források mellett a szász tartományi kormány és cégeinek pénzügyi eszközeit, illetve európai uniós pályázati forrásokat. A szaktárca a fásszárú energianövények – nád, gyorsan növő fűzfajok – termesztése iránt elkötelezett – tette hozzá az államtitkár.

Ékes József, a térség fideszes országgyűlési képviselője a szakmai egyeztetésen elmondta, hogy a kormányok közötti munkabizottság együttműködése a biomassza-rendszerek kidolgozásán és letelepítésén túl kiterjed egy környezet-egészségügyi központ létrehozására, a devecseri ipari park fejlesztésére, illetve oktatási-képzési struktúra kialakítására. A kialakított gazdaságfejlesztési koncepcióban szerepel az ajkai timföldgyárban található 50 millió tonna vörös iszap újrahasznosításának lehetősége, és a felhagyott tározók rekultivációja - mondta a találkozót előkészítő képviselő.

Roger Mackeldey, Szászországi Tartományi Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Minisztérium nemzetközi együttműködésért felelős ágazati vezetője tájékoztatása szerint a kidolgozott intézkedési programot a német szakértőknek a helyszínen végzett iszap- és talajmintákkal végzett laborvizsgálatai alapozták meg. Elmondta: a tartomány cégei nagy tapasztalattal rendelkeznek az árvízvédelem, a hulladékgazdálkodás, a szennyvízkezelés, a rekultiváció, és a szennyvíziszap energia célú hasznosításában. Az intézkedési terveiket a berlini zöld héten nyújtották be Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszternek.

A szász vállalatokkal kiegészült delegáció a környezeti károk felszámolása mellett a mintegy 800 hektáros terület újrahasznosításában és a régió hosszú távú gazdaságfejlesztésében is részt kíván venni - mondta Roger Mackeldey. Úgy vélekedett, a térség Magyarországon a megújuló energia hasznosításának mintarégiója lehet. Beszámolt arról, hogy Szászországban több önálló energiaellátású régiót fejlesztettek ki. A gazdaságfejlesztést konzorcium formájában képzelik el, a bemutatott közel százoldalas intézkedési tervet a chemnitzi székhelyű C&E cégcsoport dolgozta ki, amely többek között Romániában, Észtországban és Litvániában rendelkezik fiókirodákkal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Illés: tízmilliárd forint feletti bírságra számíthat a Mal Zrt.

Elkezdték a X-es iszaptározó tavaly októberben átszakadt gátfalának helyreállításához szükséges résfal építését az ajkai timföldgyárban, a kazetta bezárásával március végére készülnek el. A környezetvédelmi államtitkár szerint a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. rekordösszegű, tízmilliárd forint feletti bírságra számíthat a tavaly októberi iszapkatasztrófával okozott környezetszennyezésért.

Hírszerző/FH Itthon

Lezárult a nyomozás a devecseri fosztogatók ügyében

Vádemelési javaslattal lezárult az a közveszély helyszínén elkövetett lopás miatt indított nyomozás, melynek gyanúsítottja egy középkorú férfi és egy 17 éves fiú. Mindketten az iszapkatasztrófa sújtotta Devecseren loptak elhagyott házakból és autókból. Az ügyben eljárás indult egy 13 éves gyerek ellen is, de ellene megszüntették az eljárást, mert még túl fiatal.

HavariaPress Itthon

Ismét repedéseket észleltek egy vörösiszaptározón Kolontáron

Repedéseket, enyhe szivárgást észleltek a kolontári vörösiszap-tározó 7-es kazettájának falán, ezért leállították a vörösiszap odaszállítását a földekről. A repedések csak a kazetta legfelső részét érintik, a szivárgást pedig a deponált vörösiszap tetején megálló esővíz okozza - értesült a HavariaPress.