szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

A Monetáris Tanács hétfőn kamatdöntő ülést tart, statisztikai hivatalunk pedig kedden publikálja a bérek februári alakulásáról szóló jelentést… A nemzetközi kínálatból a gyorsjelentések mellett az európai beszerzési menedzser és hangulatindexek, valamint az amerikai lakáspiaci és a japán külkereskedelmi forgalmi adatok emelhetők ki.

A hét legfontosabb bejelentését már hétfő délután (2-kor) megismerjük: az MNB honlapján ekkor jelenik meg a Monetáris Tanács kamatmeghatározó ülésének eredménye. Az irányadó ráta várhatóan „sértetlenül” megússza a kalandot (az elemzők jelentős része szerint az év végéig 6 százalék marad), az erősödő inflációs nyomás miatt csökkentésre nincs tér, emelni pedig talán még nem kell. A 3 százalékos jegybanki inflációs cél mindenesetre messze van – az MNB legfrissebb inflációs jelentése szerint leghamarabb 2012-ben érhető el –, és az árak további emelkedése vagy a forint gyengülése esetén nem kizárt a tavaly megkezdett szigorítási folytatása sem.

A KSH kedden teszi közzé a bérek februári alakulásáról szóló jelentést. A januárban 210 239 forintos nemzetgazdasági bruttó átlagkereset a várakozásoktól elmaradó mértékben, 1,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A piac szerint februárban megérkeztek az erőteljes pluszok: 5,8 százalékos éves emelkedés az elemzők többségét sem lepné meg.

A hét végén egy kiskereskedelmi forgalmi adatot várunk: statisztikai hivatalunk pénteken számol be a volumen februári alakulásáról. Januárban a kiskereskedők átlagosan 0,1 százalékos éves forgalombővülést tapasztalhattak; a piaci konszenzus 0,7 százalékos bővülés februárban, de komoly a szórás: a Danske elemzői például 0,5 százalékos éves visszaesést valószínűsítenek.

Nyugat-Európa: túl a csúcsokon…

Az öreg kontinens boldogabbik felén a hét legnagyobb figyelemre számot tartó adatait kedden, illetve csütörtökön egy-egy gazdaságkutató teszi közzé. A Markit kedden publikálja (az egyes országokra lebontott adatokon túl) az eurózóna feldolgozóiparának és szolgáltatószektorának „dübörgését” számszerűsítő beszerzési menedzser indexek előzetes áprilisi értékeit. A feldolgozóipari indexet a márciusi 57,5 pont után 57,1 pontra, a szolgáltatószektor mutatóját a márciusi 57,2 pontról 56,9 pontra várja a piac. Aggodalomra persze nincs ok: az 50 pont feletti értékek bővülést jeleznek, a szerény mértékű csökkenésért döntően az olajár emelkedése, az EKB által megkezdett szigorítás várható hatásának mérlegelése és a Japánt megrázó katasztrófasorozat okolható.

Az Ifo csütörtökön teszi közzé a legnagyobb európai gazdaság április hangulatjelentését. Az üzleti környezet indexe, amely februárban 1969 óta nem látott magasságba emelkedett, márciusban mindössze 0,1 ponttal csökkent (111,1 pontra). Az elemzők áprilisban kissé nagyobb visszaesést várnak (110,6 pont a konszenzus), és többek között arra hivatkoznak, hogy a márciusi felmérésben megkérdezettek fele a Japánt megrázó földrengés előtti napokban küldte vissza a kérdőívet… A jelenlegi helyzet megítélésének indexe márciushoz képest 0,3 ponttal, 115,5 pontra, a várakozások mutatója pedig 0,6 ponttal, 105,9 pontra csökken a várakozások szerint.

Az Eurostat heti jelentéseiből a kedden megjelenő februári építőipari adatsort emelhetjük ki. A közös pénzt használó blokkban az ágazat termelése januárban 1,8 százalékkal meghaladta ugyan a decemberit, de az egy évvel korábbitól 4,5 százalékkal elmaradt.

Szerdán sem maradunk esemény, illetve adat nélkül. A svéd jegybank kamatdöntő ülésének végén az elemzők szerint 25 bázispontos szigorítást jelentenek be, aminek eredményeként az irányadó ráta 1,75 százalékra emelkedik.

Németországból az ipari termelői árak márciusi alakulásáról fut be szerdán egy adatsor. Februárban ebben a kategóriában hó/hó alapon 0,7 százalékos, éves összevetésben 6,4 százalékos átlagos emelkedést regisztráltak. Az elemzők szerint az év harmadik hónapjában mindkét ütem gyorsult: 0,8, illetve 6,6 százalékra.

Egyesült Államok: lakáspiac, feldolgozóipar

A világ legnagyobb gazdaságából a Nagyhéten három lakáspiaci adatot is várunk: kedden a megkezdett lakásépítések, illetve a kiadott építési engedélyek, szerdán pedig a használtlakás-eladások számának márciusi alakulásáról érkezik becslés. Februárban a megkezdett építkezések évesített üteme történelmi mélypont közelébe, 479 ezerre esett, a kiadott engedélyeké pedig 517 ezer volt. Márciusban növekedést valószínűsít a piac: 520 ezer, illetve 540 ezer a konszenzus.

A használt lakás eladások számának évesített üteme a februári 4,88 millióról az év harmadik hónapjában kereken 5 millióra nőtt az elemzők szerint; hó/hó alapon ez azt jelenteni, hogy a 9,6 százalékos visszaesést 2,5 százalékos emelkedés „korrigálta”.

A New York Fed már a múlt pénteken közzétette feldolgozóipari indexének áprilisi értékét; április 21-én a philadelphiai kollégák „publikálnak”. A Philly Fedet a márciusi 43,4-ről 36,5-re várja a piac.

Régiós hírek

A régiós kínálatból két lengyel adat mellett a török kamatdöntést emelhetjük ki. Közép-Európa legnagyobb gazdaságában az ipari termelés volumene februárban 10,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A keddre ígért jelentésben a statisztikusok a várakozások szerint 9,6 százalékos növekedésről számolnak majd be.

A varsói pénzügyminisztérium szerdán tájékoztat a maginfláció márciusi alakulásáról. A ráta a februári 1,7 százalékról 1,8 százalékra emelkedett az elemzők szerint.

A csütörtöki ankarai kamatdöntéstől tartást vár a piac; az alapkamat várhatóan az új kormányzó, Erdem Basci által vezetett első ülés után is 6,25 százalékon áll majd.

Japán: hogyan hatott a katasztrófa-sorozat az exportra?

Szerdán futnak be a világ harmadik legnagyobb gazdaságának márciusi külkereskedelmi mutató. Az export a februári 9,0 százalékos éves növekedés után az elemzők szerint márciusban 1,1 százalékkal esett vissza év/év alapon; az import éves bővülésének ütemét a szakemberek a februári 9,9 százalék után 5,9 százalékra várják.

Gyorsjelentések: a szezon első ütős hete

A héten már egymást követik a gyorsjelentések. Hétfőn a Citigroup, az Eli Lilly, a Gannett, a Modern Times Group, a Texas Instruments és a Philips számol be első negyedévi eredményeiről, kedden a Goldman Sachs, a Hankook Tyre, a Harley-Davidson, az Intel, a Johnson Johnson, a Novartis, az Omnicom, a Sony Ericsson, a Tesco és a Yahoo!.

Szerdán teríti ki kártyáit az Altria, az American Express, az Apple, az AT T, a Fiat, a GlaxoSmithKline, a Marriott International, a Peugeot, a Reckitt Benckiser, a Wells Fargo és a Western Digital. A csütörtöki kínálat: Akzo Nobel, General Electric, McDonald’s, Morgan Stanley, Nokia, Philip Morris International, a Posco, a Sandisk, a Verizon és a Xerox.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!