szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Handelsblatt hétfői számában megjelent cikk szerint a Siemens energiaipari és elektronikai konszern kiszáll az atomenergetikai üzletágból. "Megszületett az elvi döntés az atomenergetika feladásáról" - idéz a lap egy belső forrást a Siemensnél.

Az elvi döntés nehezen született meg, hiszen a Siemens csak nemrégiben lépett atomenergetikai együttműködésre az orosz állami Rosatom konszernnel. Az újdonsült partner rideg elutasítása hátrányos hatással lenne a Siemens oroszországi üzleti érdekeltségeire annak ellenére is, hogy korábban bejelentette atomenergetikai tevékenységének felülvizsgálatát.

A Handelsblattnak nyilatkozó Siemens szóvivő elmondta, hogy a vállalat atomenergetikai üzleti stratégiáját "a japán események és a nemzetközi üzleti környezet mérlegelésével" alakítják majd ki és a végleges döntés meghozatalakor "társadalmi és politikai szempontokat is figyelembe vesz". A müncheni konszern nemrégiben számolta fel költséges és bonyodalmas együttműködését a francia Areva atomenergetikai konszernnel és helyette az orosz Rosatom vállalattal lépett kapcsolatba azzal a szándékkal, hogy együtt vezető szerepre tegyenek szert a világpiacon.

A fukusimai reaktorkatasztrófa után azonban gyökeresen megváltoztak az atomenergia világpiaci kilátásai. Számos országban elhalasztották az új atomerőművek építését, de az atomenergia nem is illik az új konszernvezér Peter Löscher által preferált "zöld" vállalati arculatba.

A Siemens két évvel ezelőtt írt alá szándéknyilatkozatot az orosz konszernnel egy közös vállalat alakításáról. A terv megvalósítását azonban hátráltatta francia partnerével, az Areva konszernnel kialakult nézeteltérés. A válásra végül egy bírósági döntés nyomán az elmúlt héten kerülhetett sor. A Siemens ennek értelmében 648 millió eurót fizet a francia vállalatnak és 2013 szeptemberéig nem léphet fel vele szemben konkurensként az atomenergetikai piacon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Amerikai segítséggel fejleszthette Izrael az iráni atomerőművet támadó vírust

Egyre több a kérdőjel a Stuxnet nevű vírussal kapcsolatban, amelynek kifejlesztésében amerikai lapértesülések szerint amerikai kormányzati kutatók is részt vehettek. Amerikai és brit lapértesülésekből ugyanis összeállítható egy olyan időrend, amelyben ha nem is egyértelműn, mindenesetre igen árulkodóan időbeli egybeesések figyelhetőek meg német, izraeli és amerikai kutatásokról, illetve a vírus működésének kezdetéről.

MTI Gazdaság

Átszervezik a Siemenst

A takarékosság és a környezetbarátság jegyében átszervezik a német Siemens villamossági és gépgyár csoportot.

MTI Gazdaság

A Siemens bankot alapít

Az orvosi műszerektől a vasúti szerelvényekig a fejlett technológia szinte valamennyi területén érdekelt óriásvállalat bankja 250 millió euró saját tőkével indul.

hvg.hu Gazdaság

Nőtt a magyar Siemens forgalma

A Siemens egészséges fejlődését tűzte zászlajára Dale A. Martin, a cég nyáron kinevezett elnök-vezérigazgatója. A vezérigazgató a korábbinál is nagyobb szerepet szán a magyarországi beszállítóknak, elsősorban a kis- és közepes vállalkozásoknak. A csoportszintű forgalom a szeptemberben lezárt üzleti évben az előző évhez képest 6 százalékkal, 89,7 milliárd forintra nőtt.

HVG Gazdaság

Távozik a Siemens-vezér

Távozik Szentkuti László a Siemens Zrt. elnök-vezérigazgatói székéből – derül ki a HVG csütörtöki számából.

hvg.hu Karrier

Karácsonyi extra jutalom: nagylelkű főnökök

Karácsonyi ajándék gyanánt 55 millió fontnyi - 18,2 milliárd forintnyi - „jutalmat” oszt szét dolgozói között a Tesco Nagy-Britanniában - írja a brit Telegraph Online. A jutalom azonban kedvezmény formájában értendő és érvényesítésének szigorú feltételei vannak. Vagyis semmi sincs ingyen.