szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A német energiaszektor átalakítása nagyvállalatok és egész ágazatok létét sodorhatja veszélybe Németországban - állítja Jürgen Grossmann, az RWE energiaszolgáltató vállalat vezérigazgatója a Süddeutsche Zeitung pénteki számában megjelent interjúban.

Az olyan nagyvállalatok mint a BASF és a Thyssen Krupp összezsugorodnak, vagy egyáltalán megszűnnek létezni. Az iparvállatok elvándorlása nem egy csapásra megy majd végbe, hanem lemorzsolódással - véli az RWE vezérigazgatója -, mivel az energiaárak nehezen előre jelezhető alakulása visszafogja a befektetői érdeklődést. A vállalatok kétszer is megfontolják, hogy érdemes-e Németországban beruházniuk. 

A német kormány a közelmúltban hozott határozatot arról, hogy legkésőbb 2022 végéig bezárják az ország atomerőműveit. Az erőművek többsége már 2021 végéig beszünteti működését, de a három legkorszerűbbet - biztonsági tartalékként - véglegesen egy évvel később zárják be. A határozat része az is, hogy az átmenetileg már kikapcsolt nyolc atomerőmű nem újítja fel működését. 

A vezérigazgató szerint az RWE-nek is módosítania kell majd célkitűzéseit. A vállalat mindeddig Németországra összpontosította beruházásait, de a későbbiekben gyorsíthatja nemzetközi terjeszkedésének tempóját és beruházásai súlypontját is külföldre helyezheti át. Jürgen Grossmann szerint a döntéshozók alulbecsülték az energiaipari átállás következményeit. "Fokozódik az áramkimaradások kockázata. Valós veszélyről van szó" - mondta, elutasítva a pánikkeltés vádját. Joggal aggódhatnak a energiaipari vezetők a részvényárfolyamok csökkenése miatt is, ami növeli az ellenséges felvásárlási kísérletek valószínűségét és egyúttal fokozza az európai energiaipari szektorra nehezedő konszolidációs nyomást is.gg

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!