szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megérkeztek az első alávetési nyilatkozatok a pénzügyi szolgáltatóktól a PSZÁF mellett működő Pénzügyi Békéltető Testülethez (PBT), a nyilatkozattal a piaci szereplők kötelezettséget vállalnak a PBT határozatainak végrehajtására és ezzel hatékonyabb lehet a pénzügyi békéltetés – közölte a felügyelet.

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének közleménye szerint május végén elsőként a Magyar Posta Biztosító Zrt. és a Magyar Posta Életbiztosító Zrt. küldte el általános alávetési nyilatkozatát a PBT-hez.

Az alávetés a pénzügyi szolgáltató írásban tett nyilatkozata, amelyben vállalja, hogy a PBT eljárásának, és egyezség híján az ennek kapcsán hozott határozatának aláveti magát; ennek hiányában a békéltetők határozat helyett ajánlást adhatnának ki egy-egy konkrét ügy kapcsán - emlékeztet a felügyelet.

Az alávetési nyilatkozat lehet megkötés nélküli, de a pénzügyi szolgáltató akár korlátozhatja is kötelezettségvállalásának mértékét, hatályát a jogvita tárgyának értékében, vagy másképp. Lehetőség van arra, hogy egy szolgáltató például csak az 1 millió forint alatti vitás ügyfélköveteléseknél, vagy például csak a biztosítási ügyeknél vesse magát alá előzetesen a PBT döntéseinek.

Az alávetés nem kötelező, arról a pénzügyi szolgáltató szabadon dönt. Az alávetés hiánya nem mentesíti a piaci szereplőt a pénzügyi békéltetési eljárásban az együttműködési kötelezettség alól. Az alávetés elmaradását a PSZÁF nem szankcionálja, ám az együttműködés megtagadását igen - hívja fel a figyelmet a felügyelet.

A közlemény szerint ha a fogyasztó bizonyítja, hogy a pénzügyi fogyasztói jogvita alapjául szolgáló szerződést azért kötötte, mert a pénzügyi szolgáltató kereskedelmi kommunikációjában vállalta, hogy a békéltető testületi eljárásnak, illetve határozatnak aláveti magát, a pénzügyi szolgáltatót e reklámnyilatkozata köti az adott eljárásban akkor is, ha nem tett általános alávetési nyilatkozatot. A pénzügyi szolgáltató akkor mentesül e nyilatkozat alól, ha bizonyítja, hogy azt a szerződéskötésig a vállalással azonos módon visszavonta.

A PBT 2011. július 1-jén kezdi meg működését. Hatásköre a pénzügyi szolgáltatók és a fogyasztók közötti szerződések megkötésével és teljesítésével kapcsolatos jogviták rendezésére terjed ki, ezekben a PSZÁF nem intézkedhet. A PBT eljárásának feltétele, hogy a fogyasztó a pénzügyi szolgáltatónál előzőleg közvetlenül megkísérelje a vitás ügy rendezését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Módosulhat a PSZÁF-ról szóló törvény

Az új Alaptörvénnyel való összhang megteremtése érdekében módosítaná a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéről (PSZÁF) szóló törvényt a parlamenthez a gazdasági és informatikai bizottság által benyújtott törvényjavaslat, amely egyúttal bővítené a felügyelet szabályozási jogkörét is.

MTI Gazdaság

Komoly veszteségek a magánnyugdíjpénztáraknál

A PSZÁF adatai szerint a tagdíjbevételek átirányítása miatt az állami tb rendszerbe a magánnyugdíjpénztárak működési vesztesége közel 2,6 milliárd forint volt az első negyedévben, míg a kezelt vagyonon 64 milliárd forintos hozamot értek el.

MTI Gazdaság

Teljes mértékben az állami nyugdíjrendszeré lesz a keletkezett hozam

A május 31. és a vagyonátadás időpontja közötti pénztári hozam a sajtóhíresztelésekkel ellentétben teljes egészében az állami nyugdíjrendszeré lesz - közölte a pénzügyi felügyelet, bejelentve azt is, hamarosan megkezdi a pénztári vagyonátadással kapcsolatos második vizsgálatot.