szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gabona- helyett tejtermékek kerülhetnek be Magyarországon az Európai Unió jövő évi élelmiszersegély programjába - közölte a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH).

Az Európai Unió által finanszírozott élelmiszersegély programot az MVH szervezi Magyarországon. Az országos program keretében az uniós forrásból előállított élelmiszereket az MVH a vele - nyertes pályázat alapján - szerződött segélyszervezetek közreműködésével juttatja el a belföldi rászorulóknak.

Az MVH-nál közölték: jövőre a gabonatermékek helyett azért kerülnek tejtermékek a segélyprogramba, mert az Európai Unió az EU Élelmiszersegély Program finanszírozását 2012-ben kizárólag intervenciós áru felhasználásával kívánja megvalósítani. Az intervenciós gabonakészletek az eladások miatt Magyarországon kimerültek, illetve az unió más tagállamaiban is jelentősen csökkentek, az EU a gabonán kívül sovány tejpor és vaj intervenciós készletekkel rendelkezik - közölték az MVH-nál.

Cukrot az idén azért nem kaphatnak a segélyezettek, mert az unió a cukor intervenciós felvásárlásának lehetőségét megszüntette. A jelenlegi ismeretek szerint nincs napirenden a cukor ismételt bevonása a programba.

Magyarországon az uniós segélyprogram keretében az idén várhatóan mintegy 12 ezer tonna élelmiszert osztanak ki a rászorulók között, ennek a piaci értéke 5-7 milliárd forint közé tehető.

Az idei élelmiszerosztások a magyar rászorulók számára júniusban kezdődtek meg. A csomagok szétosztása várhatóan novemberben fejeződik be. Eddig az idén már mintegy 2.300 tonna élelmiszert adtak át a rászorulóknak.

Korábban az EU Élelmiszersegély Program keretében az MVH-val szerződött segélyszervezetek tavaly közel 15.500 tonna élelmiszert juttattak el a rászorulóknak: az adományokból 2.600 településen, mintegy 900 ezer ember részesült.

Az MVH koordinálásában a múlt évben négy segélyszervezet - a Gyermekétkeztetési Alapítvány, a Katolikus Karitász, a Magyar Élelmiszerbank Egyesület, valamint a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet - egyebek mellett 5.800 tonna lisztet, 6.900 tonna tésztát és csaknem 1.500 tonna kekszet osztott szét a nehéz körülmények között élőknek. Az élelmiszereket előállító vállalkozásokat közbeszerzés útján választotta ki a hivatal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!