szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az idén január–májusi időszakban a külkereskedelmi termékforgalom kivitelének volumene 16, a behozatalé 14 százalékkal haladta meg az előző évi szintet. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 883 milliárd forintot (3281 millió eurót) tett ki, 259 milliárd forinttal (967 millió euróval) többet, mint 2010 azonos időszakában.

Az első öthavi kivitel értéke 8956 milliárd forint (33 milliárd euró), a behozatalé 8073 milliárd forint (30 milliárd euró) volt, ezzel az export és az import forintértéke is meghaladta a gazdasági világválság előtti – 2008. év azonos időszaki – szintet.

A 2011. január–májusi forgalom forintban mért árszínvonala importban és exportban egyaránt mintegy 4,5 százalékkal emelkedett az előző év első öt hónapjához viszonyítva. A forint a dollárhoz viszonyítva 3,2 százalékkal felértékelődött, míg az euróhoz képest 0,1 százalékkal gyengült. A cserearány 0,3 százalékkal romlott.

Exporttermék. Magyar gyár, külföldi tulajdon
Bánkuti András

Az idei első öt hónapban a gépek és szállítóeszközök kivitelének és behozatalának volumene 17, illetve 15 százalékkal bővült. Az átlagot meghaladó mértékben nőtt az általános rendeltetésű ipari gép és a közúti jármű mindkét irányú forgalmának volumene (főleg a német relációban), ezzel szemben a híradástechnikai hangrögzítő és lejátszó készüléké ezalatt volt. Az utóbbi árucsoport exportjának volumene májusban alig haladta meg az előző év azonos időszaki szintet, az importé csökkent, ami főleg a televízió- és alkatrészforgalomban regisztrált visszaesésnek köszönhető.

Dinamikusabban növekedett a feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene, 20, illetve 17 százalékkal. A gyógyszer és gyógyszerészeti termék exportjának volumene több mint harmadával, az importé csaknem ötödével bővült. A kivitelben az új, a behozatalban a régi tagállamok a főbb partnereink.

Továbbra is az autóipari kereslet növekedése határozta meg néhány árucsoport kereskedelmének alakulását: jelentős a szakmai, tudományos ellenőrző műszer exportjának, valamint a színesfém és a gumigyártmány mindkét irányú forgalmának volumennövekedése.

Az energiahordozók importvolumene az év első öt hónapjában 3 százalékkal csökkent az elmúlt év azonos időszakához képest. Az import csaknem harmadát kitevő természetes és mesterséges gáz behozatalának volumene harmadával esett vissza, ezzel szemben a behozatal több mint felét adó kőolaj és kőolajterméké több mint ötödével haladta meg a 2010. január–májusi szintet.

NGM / KSH

Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 5 százalékkal, az importé 15 százalékkal nőtt 2011. január–májusban. Az árufőcsoporton belül a kivitel háromtizedét képviselő gabona és gabonakészítmény exportvolumene az időszak egészét tekintve alatta maradt az előző évi szintnek, mivel márciustól minden hónapban jelentős visszaesést regisztráltunk. A zöldségféle és gyümölcs kivitelének volumene nem változott, a behozatalé alig haladta meg a bázisidőszaki szintet. Dinamikusan nőtt a kávé, tea, kakaó, fűszer és az élő állat export-, valamint a hús és húskészítmény, a tejtermék és tojás importvolumene. Ez utóbbi két árucsoport esetében a lengyel és német relációk voltak meghatározóak.

Miből lenne az exporthaszon?

Nemrégiben Nouriel Roubini, az ismert amerikai közgazdász kifejtette, hogy egyes pénzügyi gondokkal küszködő országokban kicsi hozzáadott-érték tartalmú és munkaintenzív termékeket állítanak elő, s piacot vesztenek Kínával szemben. Többek között Közép-Európa ilyen térség. Az euróválság pedig tovább tetézi a megrázkódtatásokat.

 

A magyar külkereskedelmi aktívum létrejötte abból a szempontból mindenképpen örvendetes, hogy több pénzt hozunk haza, mint amennyit elköltünk külföldön. Azaz a külpiacokon keresünk. Ugyanakkor jó tudni, hogy a versenyképességünket csak akkor tudjuk növelni, ha megfelelő mennyiségű innovatív, nagy hozzáadott érték tartalmú terméket exportálunk. Svájc példája jól mutatja, hogy a brutálisan erős frank ellenére (ami kifejezetten kedvezőtlen az exportőrök számára) a kivitel jól prosperál, mert van kereslet az ország termékeire, gyógyszerekre, órákra, fegyverekre, stb. Ráadásul a svájci kivitelt teljesítő cégek zöme hazai kézben van. Sajnos a magyar export legversenyképesebb, leginnovatívabb, legtöbb hozzáadott értéket hordozó része jelentős részben külföldi tulajdonú autógyárakhoz, elektronikai cégekhez vagy éppen vegyipari társaságokhoz tartozik. Ami azzal jár, hogy a külkereskedelmi aktívumunk egy része profitként vagy más címen a tulajdonos külföldi bankszámlájára távozik.

 

Ha legalább a nagy exportőrök beszállítóinak java magyar vállalkozás volna, talán jobban örülhetnénk a javuló külkereskedelmi adatoknak. A gyáripar gyámolítása biztos, hogy egyre nagyobb figyelmet érdemelne. És ez nem egyenlő az olcsó munkaerővel való elárasztásával. Mert a sok pénz, legalább is Roubini és a svájci tapasztalatok szerint, nem ebből van.

MZ

Az Európai Unióba irányuló kivitel és az onnan érkező behozatal volumene 2011 első öt hónapjában 13, illetve 16 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Külkereskedelmi egyenlegünk aktívuma az unió egészét tekintve 63 milliárd forinttal javult, ami az új tagállamokkal folytatott kereskedelemben realizálódott.

Az EU-n kívüli országokba irányuló export volumene dinamikusan, 28 százalékkal bővült, ezzel szemben az importé csupán 8 százalékkal haladta meg a bázisszintet. Külkereskedelmi forgalmunk hiánya az országcsoportban 368 milliárd forint volt, 197 milliárd forinttal kevesebb, mint 2010-ben. A legnagyobb mértékű egyenlegjavulás az ázsiai viszonylatban történt, elsősorban a híradás-technikai hangrögzítő és lejátszó készülék exportjának felfutása miatt.

A májusi országbontásos adatok az előző hónapok tendenciájának folytatódását mutatják: a dinamikus exportbővülésnek köszönhetően az ázsiai országokkal szembeni deficitünk 475 millió euróval csökkent. Az új EU-tagállamokkal (EU-11) szembeni többletünk (383 millió euró) gyakorlatilag megegyezik a 2010. májusival, míg a régi EU-tagállamokkal (EU-15) szembeni többletünk (431 millió euró) jelentősen csökkent. Az egyes országokat tekintve meg kell említenünk a Kínával és a Dél-Koreával szembeni egyenlegjavulást, illetve az Oroszországgal és az Egyesült Királysággal szembeni egyenlegromlást.

A forgalom áruszerkezetét tekintve a legfontosabb májusi fejlemény a gépek, szállítóeszközök termékcsoport többletének 335 millió eurós bővülése, amely így 1,1 milliárd eurót ért el. Kiemelendő az általános rendeltetésű ipari gép és a közúti jármű kivitelének, behozatalának, illetve többletének dinamikus bővülése. A feldolgozott termékek árufőcsoport, azon belül a gyógyszerek egyenlegjavulása is megfigyelhető volt. Az energiahordozók deficitje ugyanakkor az importárak növekedése miatt májusban is jelentősen nőtt.

A 12 havi gördülő egyenleg májussal bezárólag 6,5 milliárd eurós aktívumot mutatott, ami minden eddiginél kedvezőbb érték. Az év hátralévő részében az egyenleg további javulása várható, így az éves többlet várhatóan jelentősen nagyobb lesz a tavalyinál.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Nemzetközi gazdaság

Nagyot esett áprilisban a német export

Jelentős mértékben, az előző hónaphoz képest 5,5 százalékkal 85,9 milliárd euróra esett áprilisban Németország - szezonális és naptári hatásokkal kiigazított - kivitele - derül ki a német szövetségi statisztikai hivatal szerdán nyilvánosságra hozott adataiból.

MTI Gazdaság

KSH: áprilisban tovább lassult az export és az import növekedési üteme

Áprilisban tovább lassult az export és az import éves összevetésű növekedési üteme, és a havi külkereskedelmi többlet a februári és márciusi egyenként 830 millió eurót meghaladó rekord szintről 479,3 millió euróra, az egy évvel korábbit mindössze 23,8 millió euróval meghaladó összegűre csökkent.

MTI Gazdaság

KSH: áprilisban tovább lassult a külkereskedelem növekedése

Áprilisban tovább lassult az export és az import éves összevetésű növekedési üteme, és a havi külkereskedelmi többlet a február és márciusi egyenként 830 millió eurót meghaladó rekord szintről 479 millió euróra, az egy évvel korábbit mindössze 24 millió euróval meghaladó összegűre csökkent – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön közölt előzetes adataiból.

MTI Gazdaság

Májusban 700 millió euró felett a külkereskedelemi többlet

Májusban ismét gyorsult az export, miközben az import az előző havival szinte azonos ütemben nőtt, így a havi külkereskedelmi többlet az áprilisi 479 millió euróról 720 millióra ugrott fel, de elmaradt a márciusi 830 millió eurót meghaladó rekord szintről - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken közölt előzetes adataiból.