szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Törökország nem hosszabbít meg egy Oroszországgal most lejáró gázszállítási szerződést. Az indoklás szerint a magas ár miatt nem vásárol több gázt a Gazpromtól az úgynevezett "nyugati útvonalon", vagyis Ukrajnán, Románián és Bulgárián át - jelentette vasárnap hajnalban a BBC, majd rá hivatkozva több orosz hírügynökség Taner Yildiz török energetikai minisztert idézve.

Yildiz csütörtökön már jelezte, hogy esetleg nem hosszabbítják meg ezt a szerződést, de a Gazprommal fennálló többi megállapodás érvényben marad. Hozzátette: a gázt Oroszországból részben a magánszektor importálja, amely továbbra is úgy járhat el, ahogyan jónak látja.

A döntést azzal indokolta, hogy Oroszország nem volt hajlandó olyan mértékben engedni a gáz árából, ahogyan azt Ankara kérte, és ez arra készteti Ankarát, hogy "a fennálló szerződéseket lejártuk időpontjában felülvizsgálja". Hangsúlyozta, hogy a szerződés meg nem hosszabbítása "nem árt majd a török-orosz kapcsolatoknak".

AP / Misha Japaridze

A szerződés, amelyet most nem hosszabbítanak meg, 1986-ban jött létre, és decemberben jár le.
Törökország Oroszországból jelenleg két útvonalon vásárol gázt: a "nyugatin", továbbá a Kék Áramlat vezetéken, amely a Fekete-tengeren át Oroszországból egyenesen Törökországba viszi az energiahordozót. Ankara tavaly 18 milliárd köbméter gázt importált a Gazpromtól, ami az ország felhasználásának körülbelül 60 százalékát teszi ki, és azt jelenti, hogy Törökország Európa után a Gazprom egyik legnagyobb gázvásárlója.

Emellett Oroszország függ Ankarától az egyik legjelentősebb energetikai projekt, a tervek szerint Magyarországon is áthaladó Déli Áramlat kérdésében.

A Déli Áramlat ügyében az oroszok Tayyip Erdogan török kormányfő márciusi moszkvai látogatásán akartak megegyezni, de nem született megállapodás. A Déli Áramlathoz való török hozzájárulás összefügg a Ceyhan-Samsun kőolajvezeték építésével, és a legújabb fejlemények szerint a gáz árával is. A Samsun-Ceyhan vezetéknek Törökország Fekete-tengeri és Földközi-tengeri partvidékét kell összekötnie, hogy tehermentesítse a zsúfolt vízi utakat. Ankara szeretné, ha Moszkva részt venne az olajvezeték építésében, és ellátná kőolajjal, s ehhez kötötte részvételét a Déli Áramlatban. Moszkva úgy látja, a vezeték nem lesz gazdaságos, de fontos számára a Déli Áramlat, hogy a Kaukázuson túli területek és Közép-Ázsia európai gázexportja teljes egészében ezen, és ne a tervezett Nabucco vezetéken haladjon át.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!