szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ország sérülékenységét csökkenteni kell, de ehhez az alkotmányba épített adósságszabály nem elég. A költségvetés készítésekor szükség van reális előrejelzésekre és meg kell erősíteni a független ellenőrző intézményeket is - mondta Simor András csütörtökön Budapesten egy konferencián.

Az ország sérülékenységét és a gazdaság kilengéseit a költségvetési politika prociklikussságának (az aktuális üzleti tendenciákat felerősítő jellegének) megszüntetésével lehet csökkenteni – fejtette ki Simor András a Budapesti Gazdasági Fórum 2011 című konferencián csütörtökön. A Magyar Nemzeti Bank elnöke szerint így növelheti a kormány a mozgásterét, és a monetáris mozgásteret is. Csak ez teremthetne alkalmat az alapkamat csökkentésére.

Simor hangsúlyozta, a sikerhez nem az aktuális költségvetési hiányt, hanem a strukturális (az egyedi bevételek és kiadások nélküli) egyenleget kell kontrollálni. Ha pedig fellendülés van és nőnek a költségvetés bevételei, a többletet meg kell takarítani. Mint mondta, a fejlett országokban a kormányzati gazdaságpolitika általában anticiklikus, a fejlődő országokban viszont prociklikus. Az utóbbit az jellemzi, hogy válságok idején megszorítanak, ha viszont fellendülés van, akkor költekeznek. Ez azt eredményezi, hogy erősítik a ciklus, a gazdaság kilengésének hatását, ahelyett, hogy tompítanák.

Ha forráshiány van, segít az IMF

A prociklikus viselkedést a tőkepiacok is motiválják, ugyanis válság idején nehezebben jutnak pénzhez a tőkepiacról az országok. A prociklikus viselkedés másik oka viszont a politika. A tőkepiaci forráshiányt Simor szerint egy IMF-hitelkerettel lehet például kezelni, a politikai ballépéseket pedig a költségvetési folyamatokat ellenőrző intézmények erősítésével.

Simor András
MTI / Soós Lajos

Az intézmények minősége – például a bürokrácia minősége, a jogrend, a jogbiztonság, a független intézmények - nagyon fontos jelzője annak, hogy milyen költségvetési politikát folytat egy ország. Ahol ezek erősebbek, ott a költségvetési politika jobban tudja szolgálni az országok érdekét – fejtette ki Simor.

A jegybankelnök szerint az is fontos, hogy reális, ne torz növekedési pályákra építse a mindenkori kormány a büdzsét.

A jegybankelnök úgy véli, az alkotmányba épített adósságszabály - amely 50 százalék alatti államadósságra és amíg ezt el nem érjük, folyamatos adósságcsökkentésre kötelezi a mindenkori kormányt - önmagában nem elegendő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!